Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 1


Minister Obrony Narodowej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Lecha Feszlera, złożone na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73):

Warszawa, 29 listopada 2000 r.

Pani Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Lecha Feszlera złożone na 67. posiedzeniu Senatu RP w dniu 26 października 2000 r., a nawiązujące do wcześniejszej interwencji pana Senatora w tej samej sprawie, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

Problem zagospodarowania części zasobów po likwidowanych Nadwiślańskich Jednostkach Wojskowych MSWiA był przedmiotem uzgodnień międzyresortowych między Ministerstwem Obrony Narodowej a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. W ich wyniku uzgodniono podjęcie działań mających na celu "zagospodarowanie" niektórych żołnierzy zawodowych oraz nieodpłatne przejęcie wybranego sprzętu i części zapasów materiałowych.

Pragnę jednakże w tym miejscu przypomnieć, że ograniczenie liczebności jednostek wojskowych dotyczy nie tylko jednostek pozostających w dyspozycji MSWiA, lecz także i podległych resortowi Obrony Narodowej. Jest to konsekwencją przyjęcia przez Radę Ministrów RP limitu liczebności Sił Zbrojnych RP na poziomie 150 tys. żołnierzy w czasie pokoju. Powoduje to konieczność likwidacji całych garnizonów i pozbycia się znacznej części nieruchomości wojskowych (przewiduje się zredukowanie zasobu nieruchomości o ok. 30%). Takie działania oszczędnościowe przewidujące restrukturyzację i zmniejszenie liczebności sił zbrojnych prowadzone są nie tylko w Polsce, lecz także w większości krajów europejskich.

Przedstawione powyżej zmiany wprowadzane będą w życie po przejęciu przez rząd "Programu Rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2001-2006". Realizacja tego programu pociągnie za sobą odejście z zawodowej służby wojskowej w ciągu najbliższych kilku lat wielu żołnierzy, z których ok. 80% nie nabędzie uprawnień emerytalnych w pełnej wysokości.

Przekazanie Jednostki Wojskowej 3466 w Czerwonym Borze Ministerstwu Obrony Narodowej wiązałoby się z koniecznością przejęcia przez MON zobowiązań finansowych wobec zatrudnionych tam żołnierzy i pracowników wojska oraz ponoszenia innych wydatków związanych z funkcjonowaniem garnizonu Czerwony Bór. Niestety w projekcie budżetu resortu Obrony Narodowej na 2001 r. nie uwzględniono środków na ten cel. Z przykrością muszę więc poinformować Panią Marszałek, że zagospodarowanie garnizonu Czerwony Bór dla potrzeb Sił Zbrojnych RP nie znajduje uzasadnienia, przede wszystkim ze względów ekonomicznych.

Przekazując powyższe wyjaśnienia żywię nadzieję, iż przyjmie je Pani Marszałek ze zrozumieniem.

Łączę wyrazy szacunku

Bronisław Komorowski


Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 1