Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie


83. posiedzenie Senatu RP

22 czerwca 2001 r.

Oświadczenie

Oświadczenie złożone
przez senator Dorotę Kempkę

Oświadczenie skierowane do prezesa Rady Ministrów Jerzego Buzka

Oświadczenie dotyczy finansowania Regionalnego Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Regionalne Centrum Onkologii jest nowoczesnym ośrodkiem, przygotowanym do prowadzenia profilaktyki i leczenia chorób nowotworowych. Zapewnia pełną diagnostykę i kompleksowe standardy skojarzonego leczenia nowotworów oraz prowadzi profesjonalne programy profilaktyki i promocji zdrowia. Posiada też profesjonalną bazę sprzętową i lokalową, obsługiwaną przez wysokospecjalistyczną kadrę medyczną. Badania diagnostyczne i zabiegi terapeutyczne wykonywane są na nowoczesnych aparatach, spełniających najwyższe standardy jakości. Centrum swoją opieką obejmuje region kujawsko-pomorski i warmińsko-mazurski.

W roku 2000, mimo wielokrotnych wystąpień, centrum nie otrzymało z Ministerstwa Zdrowia należności wynoszącej 488 tysięcy zł za wysokospecjalistyczną procedurę z zakresu radioterapii nr 24.

W odpowiedzi na interpelację poselską w tej sprawie sekretarz stanu z Ministerstwa Zdrowia oświadcza, że nie można było załatwić tego, ponieważ centrum zbyt późno wystąpiło o renegocjację kontraktu, podając jako datę wystąpienia 13 grudnia 2000 r.

Pan sekretarz stanu nie sprawdził jednakże, że pierwszy wniosek o zwiększenie liczby procedur wpłynął 18 sierpnia 2000 r. (potwierdzenie przyjęcia przez kancelarię Ministerstwa Zdrowia w 21 sierpnia 2000 r.). W odpowiedzi z 24 sierpnia 2000 r., znak ZPZ-proc.med. 02/22/00, Ministerstwo Zdrowia zapewniło o możliwości renegocjacji umowy we wrześniu, lecz tego nie dotrzymało.

Ministerstwo Zdrowia otrzymywało comiesięczne pełne sprawozdania z wykonania wysokospecjalistycznych procedur wraz z fakturami i nie wnosiło zastrzeżeń, co zgodnie z przepisami zobowiązuje do zapłaty.

Ponownie więc kierowano wnioski o renegocjację kontraktu (09.10., 06.11., 06.12., 18.12.), na które nie otrzymano żadnej odpowiedzi.

Jak zatem wobec tego należy rozumieć odpowiedź ministra zdrowia na interpelację poselską, ponieważ to w jego imieniu odpowiadał sekretarz stanu?

Jak taki stosunek Ministerstwa Zdrowia ma się do ogłaszanej często przez Pana Premiera akcji walki z chorobami nowotworowymi i koniecznością prowadzenia profilaktyki w tym zakresie?

Podobny problem dotyczy roku 2001. Ministerstwo Zdrowia, mimo że   zakupiło dla centrum za 8 milionów 650 tysięcy zł drugi akcelerator Chinac 2300 EX oraz mimo że została uruchomiona pełna linia Variana, na rok 2001 zakontraktowało mniejszą liczbę świadczeń niż wykonano w 2000 r.

Z analizy procedur z czterech miesięcy wynika, że centrum wykona  więcej o trzysta procedur nr 20 w cenie 8 tysięcy zł za jednostkę oraz trzydzieści procedur nr 21 w cenie 6 tysięcy zł za jednostkę.

Centrum już w fazie negocjacji wskazywało na konieczność zwiększenia liczby procedur, lecz liczba na ten rok ustalona została w sposób arbitralny.

Szanowny Panie Premierze! Za każdym z tych badań kryje się ludzkie życie. Albo się je uratuje, albo skaże człowieka na śmierć. Nie jest to więc "widzimisię" centrum. Jeśli Ministerstwo Zdrowia nie przyzna należnych środków finansowych za 2000 r. oraz koniecznych na 2001 r., to jak rząd wyjaśni mieszkańcom regionów kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego zaprzestanie opieki nad pacjentami ze schorzeniami nowotworowymi?

Mam ogromną nadzieję, że podejmie Pan Premier pozytywną decyzję w tej sprawie, nie czekając na burzę prasową, która może zostać wywołana przez rodziny chorych.

Dorota Kempka


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie