Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 2


Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Ireneusza Michasia, wygłoszone na 32. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 35):

Warszawa, 26.03.1999 r.

Szanowna Pani
Prof. dr hab. Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W odpowiedzi na oświadczenie senatora Pana Ireneusza Michasia podczas 32 posiedzenia Senatu RP w dniu 18 marca 1999 r. w sprawie opłat bankowych za przekazywanie składek na ubezpieczenie społeczne, uprzejmie wyjaśniam.

Zasady opłacania składek na ubezpieczenia społeczne określone zostały w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 889 z późn. zm.) Art. 47 ust. 5 i 8 ustawy nakłada obowiązek zarówno przekazywania informacji płatniczych jak i transferowania wpłat składek, za pośrednictwem międzybankowego systemu rozliczeń elektronicznych.

Przepis ten określa wymogi jakim powinna sprostać instytucja obsługująca wpłaty składek na ubezpieczenia społeczne. Musi ona mianowicie zapewnić przekaz informacji i transfer wpłaty za pośrednictwem międzybankowego systemu elektronicznego. Takie same wymogi musiałby spełnić ZUS, gdyby chciał przyjmować wpłaty od płatników składek.

Ponadto musiałby zapewnić terminowe przekazywanie przyjętych wpłat, do kas chorych i otwartych funduszy emerytalnych.

Przyjmowanie wpłat składek bezpośrednio przez jednostki terenowe Zakładu, nie ograniczyłoby wydatków ponoszonych przez płatników składek,. Prowadzenie kas wiąże się bowiem z poważnymi wydatkami na zapewnienie bezpieczeństwa ludziom i środkom płatniczym. Koszty te obciążyłyby płatników składek, podobnie jak koszty prowizji płacone obecnie bankom, pośredniczącym w przekazywaniu dokumentów i wpłat poprzez międzybankowy system elektroniczny.

Płatnicy składek byli poinformowani odpowiednio wcześniej o konieczności dokonywania wpłat poprzez banki. Informacja taka zawarta jest w udostępnianych już w grudniu ub. roku poradnikach, udostępnianych płatnikom składek przez jednostki terenowe ZUS.

Zakład ma świadomość niedogodności wynikających z nowych zasad dokonywania wpłat składek. Dlatego też podejmujemy działania mieszczące się w ramach wytyczonych przez ustawę, mające na celu ich złagodzenie. Trwają obecnie rozmowy z Pocztą Polską, która rozważa możliwość przyjmowania wpłat składek.

Obsługą, a więc przekazywaniem informacji i wpłat poprzez międzybankowy system elektroniczny, zajmowałby się Bank Pocztowy.

Zakład ze swej strony udostępni jednostki terenowe bankom, które będą otwierać w nich swoje ajencje.

Nawiązując do drugiej części oświadczenia pana Senatora, dotyczącej "...życzeń szczęśliwości na nowy rok...", pragnę raz jeszcze podkreślić, że w ramach kampanii informacyjnej prowadzonej przez ZUS i ukierunkowanej na płatników składek, skierowałem do pracodawców zaproszenie do odwiedzania nowo powołanych punktów informacyjnych w naszych placówkach terenowych, celem zapoznawania się z zasadami reformy ubezpieczeń społecznych. Zaproszenie to zostało niejako uzupełnione życzeniami noworocznymi. Szerzej, miałem przyjemność wyjaśnić tą kwestię w odpowiedzi na oświadczenie senatora J. Suchańskiego, skierowanej do Pani Marszałek pismem z dnia 25.03.1999 r.

Z poważaniem
Stanisław Alot


Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 2