Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


45. posiedzenie Senatu RP

19 listopada 1999 r.

Oświadczenie

Szanowny Panie Premierze!

Uprzejmie proszę o podjęcie stosownych działań w sprawie bezpieczeństwa ekologicznego Śląska Cieszyńskiego, zagrożonego przez planowaną budowę czterech elektrociepłowni w Republice Czeskiej, tuż nad polską granicą.

Mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego są zaniepokojeni planami czeskich inwestorów, którzy w Trzyńcu, Stonawie i Karwinie zamierzają budować elektrociepłownię o mocy co najmniej 110 MW każda. Sprzeciw budzi bezczynność władz polskich wobec tych planów, pomimo przejawu dobrej woli ze strony inwestorów czeskich i dostarczaniu podstawowych informacji. Organizacje społeczne i ekologiczne działające na terenie przygranicznym utworzyły w związku z tym koalicję "Czyste Beskidy", w której uczestniczą m.in. Macierz Ziemi Cieszyńskiej, Polski Klub Ekologiczny z Ustronia, Beskidzkie Forum Ekologiczne UW, Stowarzyszenie Ekologiczne BIOS ze Skoczowa, Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka i wiele innych. Koalicja "Czyste Beskidy" sformułowała, na podstawie prac specjalistów i ekspertów "Stanowisko w sprawie budowy nowych elektrociepłowni w Trzyńcu i Stonawie", które zawiera wykaz argumentów i problemów budzących najwyższe zaniepokojenie mieszkańców terenów przygranicznych.

Mam nadzieję, że Pan Premier znajdzie czas, by zapoznać się z argumentacją, zawartą w "Stanowisku w sprawie budowy nowych elektrociepłowni w Trzyńcu i Stonawie", i na jej podstawie zleci podjęcie odpowiednich działań, zarówno na arenie międzynarodowej, jak i wewnątrz Polski. Wierzę, że zarówno Ministerstwo Środowiska, jak i Ministerstwo Spraw Zagranicznych posiadają instrumenty mogące wspomóc działania obywatelskie.

Mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego oczekują aktywności polskiego rządu i jego instytucji w obronie swoich interesów. Naszym wspólnym celem powinno być doprowadzenie do stosowania w postępowaniu inwestycyjnym procedur przewidzianych przez konwencję w Espoo, w tym udziału w tych procedurach przedstawicieli organizacji pozarządowych i samorządów terytorialnych. Liczymy również na pomoc w powołaniu wspólnej, polsko-czeskiej komisji niezależnych ekspertów w celu dokonania kompleksowej oceny skutków uruchomienia wszystkich nowych inwestycji dla środowiska po obu stronach Olzy.

Z poważaniem, Janusz Okrzesik


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie