Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


51. posiedzenie Senatu RP

4 lutego 2000 r.

Oświadczenie

Szanowny Panie Premierze!

Zwracam się do Pana Premiera z prośbą o wyjaśnienie przyczyn braku decyzji w sprawie wyłączenia z gminy Koszarawa w województwie śląskim miejscowości Przyborów i przyłączenia jej do gminy Jeleśnia.

Spory pomiędzy społecznościami wsi Koszarawa i Przyborów trwają właściwie od początku istnienia samorządnej gminy Koszarawa. Obserwujemy w tym wypadku trwały rozkład samorządowej wspólnoty, objawiającej się między innymi brakiem udziału radnych z Przyborowa w pracach organów gminy. Z inicjatywy samorządu województwa bielskiego doszło do wielu działań mediacyjnych. Nie dały one jednak żadnego rezultatu. Odbyły się natomiast konsultacje społeczne, które wykazywały jednoznaczne poparcie dla wniosku grupy inicjatywnej na rzecz odłączenia Przyborowa. W tej sytuacji zarówno sejmik samorządowy województwa bielskiego, jak i wojewoda bielski, wydali opinie pozytywne o zmianie granic gminy Koszarawa i wyłączeniu z niej wsi Przyborów. Stanowisko to potwierdził także wojewoda śląski, gdyż w nowym podziale administracyjnym gmina Koszarawa znalazła się w granicach województwa śląskiego.

W ubiegłym roku wniosek grupy inicjatywnej trafił do zespołu opiniującego przy ministrze spraw wewnętrznych i również tam uzyskał pozytywną opinię. Zostały zatem spełnione wszystkie merytoryczne warunki oraz wymogi proceduralne, przewidziane obowiązującym w tej dziedzinie prawem.

Pomimo spełnienia wszystkich kryteriów, ku zdziwieniu mieszkańców Przyborowa, wniosek dotyczący tej miejscowości nie znalazł się w grudniowym rozporządzeniu Rady Ministrów, dotyczącym zmian w podziale administracyjnym kraju. Zamiast tego rząd, poprzez wojewodę śląskiego, zaproponował podjęcie rozmów na temat wypełnienia warunków zaproponowanych przez zespół mediacyjny w 1995 r.

Jako uczestnik zespołu mediacyjnego, były delegat na sejmik samorządowy i parlamentarzysta z tego terenu stwierdzam, że nie ma żadnych przesłanek do odwlekania decyzji. Nie nastąpiła żadna zmiana stanowisk stron, nie są prowadzone żadne rozmowy, rada gminy nie funkcjonuje w normalny sposób. Przeciąganie tego sporu działa na niekorzyść mieszkańców gminy i powoduje zaognienie konfliktu społecznego.

Panie Premierze!

Niezrozumiałe opóźnianie decyzji jest najgorszą metodą rozwiązywania lokalnych konfliktów społecznych. Mam nadzieję, że osobiste zainteresowanie Pana Premiera pozwoli zakończyć tę sprawę zgodnie z prawem i zdrowym rozsądkiem.

Z poważaniem

senator Janusz Okrzesik


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie