Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jerzego Pieniążka, wygłoszone na 13. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 15):

Warszawa, dnia 18 czerwca 1998 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W nawiązaniu do przesłanego oświadczenia senatora Jerzego Pieniążka, w sprawie rozwoju mleczarstwa w Polsce w aspekcie podjęcia działań na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, wygłoszonego na 13 posiedzeniu Senatu w dniu 29 maja 1998 r. uprzejmie informuję Panią Marszałek, że od 1994 roku realizowany jest "Program restrukturyzacji i modernizacji mleczarstwa", którego głównym zadaniem jest stworzenie nowoczesnego systemu produkcji i przetwórstwa mleka. Program określa kompleksowo kierunki i sposoby działania zapewniające rozwój bazy surowcowej i przetwórstwa mleka. Wsparcie wymienionych działań kredytami preferencyjnymi wpłynęło wyraźnie na unowocześnienie skupu mleka, przyczyniło się również do poprawy jakości mleka i produktów mleczarskich. Wymieniona linia kredytowa dla mleczarstwa została w bieżącym roku utrzymana i jest realizowana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w oparciu o środki finansowe, które zostały przewidziane w budżecie państwa na rok 1998.

Jednocześnie pragnę poinformować Panią Marszałek, że mając na uwadze konieczność restrukturyzacji sektora mleczarskiego i dostosowanie go do wymogów Unii Europejskiej program mleczarski został rozszerzony o możliwość finansowania zakupu urządzeń do wprowadzania systemów kontroli jakości w produkcji i skupie mleka przez podmioty tworzące laboratoria oceny mleka jak również została wprowadzona możliwość dla zakładów mleczarskich skorzystania z kredytu preferencyjnego na zakup urządzeń chłodniczych z przeznaczeniem na wyposażenie punktów skupu mleka.

Uprzejmie informuję Panią Marszałek, że Krajowe Porozumienie Spółdzielni Mleczarskich zobowiązało się opracować nowelizację realizowanego programu mleczarskiego. Jednak do dnia dzisiejszego nie otrzymałem propozycji wprowadzenia zmian do ww. programu.

Jeśli chodzi o kredyty preferencyjne na przechowywanie oraz zakup masła, mleka w proszku i serów dojrzewających informuję, że Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej uruchomiło limity dopłat do oprocentowania kredytów na te cele. Wkrótce Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozdysponuje limit dopłat do tych kredytów na poszczególne banki z nią współpracujące.

W nawiązaniu do oceny przez Krajowe Porozumienie Spółdzielni Mleczarskich przygotowania strony polskiej do negocjacji z Unią, uprzejmie informuję Panią Marszałek, że w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej funkcjonują Grupy Robocze, których zadaniem jest opanowanie wiedzy o metodach zarządzania produkcją i rynkami, szczegółowe zapoznanie się z ustawodawstwem UE, analiza i porównanie odpowiadającego prawa polskiego, a następnie merytoryczne określenie dokładnych ram obszaru negocjacyjnego i przygotowanie propozycji negocjacyjnej. Jedną z grup ds. integracji z Unią Europejską jest Grupa robocza ds. mleka i jego przetworów. W skład jej wchodzą między innymi przedstawiciele Krajowego Porozumienia Spółdzielni Mleczarskich, Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy, Krajowej Izby Rolniczej, a więc organizacji reprezentujących przetwórców i producentów mleka.

Osoby reprezentujące ww. jednostki będąc członkami Grupy, uczestniczą w jej pracach, przygotowując niezbędne materiały i opinie dotyczące dostosowania sektora mleczarskiego do wymogów Unii Europejskiej, uczestnicząc w wyjazdach studyjnych zapoznają się z funkcjonowaniem rynku mleka w państwach Unii.

Uprzejmie informuję Panią Marszałek, że przedstawiciel Krajowego Porozumienia Spółdzielni Mleczarskich jest włączony do zespołu negocjacyjnego a więc jest również odpowiedzialny za przygotowanie strony polskiej do negocjacji z Unią.

Odnośnie opracowania programu działań rekompensacyjnych dla rolników, producentów rezygnujących z produkcji mleka, Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej podejmowało próby wprowadzenia takich działań osłonowych. Jednak w ramach przewidzianego budżetu jest to w chwili obecnej niemożliwe.

Nawiązując do problemu utworzenia laboratoriów oceny mleka, uprzejmie informuję, że w Ministerstwie prowadzone są obecnie rozmowy z przedstawicielami sektora mleczarskiego, które pomogą w wypracowaniu systemu organizacyjnego laboratoriów oceny mleka, których zadaniem byłoby dostarczanie zarówno dla producentów jak i zakładów przetwórczych wiarygodnych informacji o składzie i jakości mleka. Wprowadzenie systemu niezależnej oceny mleka powinno przede wszystkim zagwarantować obiektywne określenie jakości surowca co będzie podstawą do rozliczeń finansowych między producentem a zakładem mleczarskim. Określenie jakości higienicznej mleka, jego składu chemicznego powinno być wykorzystywane również w procesie doskonalenia ras bydła w kierunku zwiększenia produkcji mleka, jego składu chemicznego i jakości.

Z poważaniem

Jacek Janiszewski


Spis oświadczeń, oświadczenie