Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź ministra skarbu, następne oświadczenie


17. posiedzenie Senatu RP

24 lipca 1998 r.

Oświadczenie

Wysoki Senacie! Sprawy naszych rodaków na Wschodzie były zawsze i są nadal bardzo bliskie memu sercu. Pomoc udzielania Polakom na Wschodzie zajmowała także ważne miejsce w mojej wieloletniej działalności publicznej. Stąd też podjąłem pracę w Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą Senatu RP. Mam w związku z tym moralne prawo do zabrania głosu z tej oto trybuny, aby publicznie stwierdzić, że nie uzasadnione względami merytorycznymi czystki personalne przeprowadzone z naruszeniem prawa przez obecnych decydentów spowodowały paraliż i niemoc ważnego podmiotu w tej dziedzinie działania, jakim była Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Karygodne i ze wszech miar naganne jest uczynienie z fundacji obiektu manipulacji politycznych. Te manipulacje obnażyły rzeczywiste zamiary mocodawców z grona koalicji rządzącej. Naczelne ich zadania, polegające na obsadzeniu kierowniczych organów fundacji swoimi ludźmi, zrealizowano w sposób bezpardonowy i w ewidentnej sprzeczności z obowiązującymi przepisami i dobrymi obyczajami. Jestem w posiadaniu podstawowych źródeł i dokumentów dotyczących działalności fundacji i jej kontroli. W świetle tych dokumentów widać jak na dłoni, iż w poszukiwaniu pretekstów do przeprowadzania czystek w fundacji, wyżsi urzędnicy państwowi, na przykład pan Radek Sikorski, podsekretarz stanu w MSZ, pan Jacek Ambroziak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa czy też pan Jerzy Marek Nowakowski, podsekretarz stanu w kancelarii premiera, posługują się pomówieniami i to zarówno na forum parlamentarnym, jak i w publikatorach. Wyrażam pełną i zdecydowaną dezaprobatę dla publicznego świadczenia nieprawdy przez wysokich urzędników państwowych w celu uzasadnienia niechlubnych poczynań wobec Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie". Skutkiem działań obecnych decydentów wobec fundacji był, między innymi, prawie całkowity zanik jej działalności pomocowej na rzecz Polaków na Wschodzie. Wiele polskich mass-mediów: Polskie Radio Lwów, "Dziennik Kijowski", "Kurier Wileński" pozbawionych środków finansowych z kraju narażanych jest na ciągłe konfrontacje z tamtejszymi wierzycielami. W związku z dezorganizacją działalności fundacji pod znakiem zapytania stanęła realizacja letnich kursów i szkoleń, na przykład kursu dla młodych rolników ze Wschodu, innych szkoleń zawodowych czy warsztatów dla twórców polskiej kultury za wschodnią granicą.

Zacietrzewienie obecnych decydentów i wola zniszczenia poprzedniego kierownictwa fundacji doprowadziła do tego, że podmiot ten stał się obiektem gry politycznej, a taka instytucja i delikatna materia jej działalności powinny być zawsze poza doraźnymi manipulacjami. Niech przestrogą dla dzisiejszych mocodawców fundacji z Ministerstwa Skarbu będzie fakt, iż obecne kierownictwo fundacji na ostatnim posiedzeniu Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą nie miało nic do powiedzenia w sprawie współdziałania z polskimi organizacjami na wschodzie. Wszak między innymi fundacja ta powstała po to, by wspomagać polską młodzież poza naszą wschodnią granicą, a tam polskie harcerstwo żywiołowo się rozwija.

Z tej oto trybuny Senatu RP pragnę więc zaprotestować przeciwko doraźnym i spektakularnym działaniom obecnego układu rządzącego wobec Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", bowiem działania te minimalizują efekty pomocy udzielanej naszym rodakom na Ukrainie, Białorusi, Litwie, w Rosji i w innych krajach oraz wyrządzają krzywdę ludziom urzeczywistniającym ideę tej pomocy od wielu lat. Protestuję też przeciwko kłamstwom i pomówieniom ze strony ludzi obecnej władzy, gdyż to obraża parlamentarzystów i tworzy wokół fundacji atmosferę skandalu. Nikt, komu leżą na sercu sprawy Polaków na Wschodzie, nie powinien stosować takich metod w celu zrealizowania swoich egoistycznych celów grupowych i politycznych.

W trosce o poziom pracy Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", realizacji jej statutowych zadań wobec naszych rodaków za wschodnią granicą, a także o sposób wydatkowania na te cele środków otrzymywanych z Senatu RP, sześciu członków senackiej Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą wystąpiło z wnioskiem do przewodniczącej komisji o zwołanie specjalnego posiedzenia poświęconego tej problematyce. Od 18 czerwca minął ponad miesiąc, lato mamy na półmetku, a jest to czas najbardziej intensywnych działań fundacji, wobec naszych wschodnich rodaków, stąd ponawiam senatorski apel o przegląd działalności fundacji.

Jednocześnie pozwalam sobie przestrzec dzisiejszych włodarzy Polski. Nie tylko parlament III RP będzie oceniać Waszą służbę Polsce. Oceniają ją również miliony naszych rodaków poza Jej granicami.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź ministra skarbu, następne oświadczenie