Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


41. posiedzenie Senatu RP

5 sierpnia 1999 r.

Oświadczenie

Swoje oświadczenie chciałbym skierować pod adresem Janusza Wojciechowskiego, prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

Szanowny Panie Prezesie!

W dniu 1 lipca bieżącego roku, na trzydziestym ósmym posiedzeniu Senatu RP wygłosiłem oświadczenie adresowane do prezesa Rady Ministrów, powodowany troską o przyszłość Zakładów Płyt Wiórowych "Prospan" S.A. w Wieruszowie, w województwie łódzkim, troską o byt ich blisko ośmiusetosobowej dziś załogi oraz kondycję ekonomiczną miasta i powiatu Wieruszów, którego perłą w koronie jest wciąż ten państwowy zakład, zwany tu "wiórkami". Przedwczoraj otrzymałem odpowiedź na to wystąpienie - nie od premiera, zajętego zapewne ważniejszymi sprawami, lecz od ministra skarbu Emila Wąsacza.

Na wstępie pragnę poinformować pana prezesa, posiłkując się informacją uzyskaną od starosty wieruszowskiego Józefa Wróbla, iż ZPW "Prospan" S.A w Wieruszowie jest największym zakładem na terenie powiatu wieruszowskiego. Zaliczany jest też do największych zakładów województwa łódzkiego, zajmuje szóste miejsce po energetyce i kopalniach. W skali krajowej plasuje się na sto trzynastym miejscu wśród pięciuset największych firm w kraju. Przychód osiągnięty przez ten zakład w 1998 r. wynosił 750 milionów zł. zakład ten zaspokajał 20% zapotrzebowania rynku na płyty wiórowe dla przemysłu meblarskiego i budowlanego. Od dwóch lat ZPW "Prospan" jest spółką akcyjną, której wspówłaścicielami są: skarb państwa w około 36%, załoga w 11%, w 30% NFI "Hetman", około 7% należy do akcjonariusza niemieckiego, około 7% do spółki "Promex" oraz około 9% do ZPW Grajewo.

Do końca ubiegłego roku zakład zatrudniał dziewięciuset pracowników. W I kwartale bieżącego roku dokonano już redukcji zatrudnienia o sto osiemdziesiąt cztery osoby, a w drugim półroczu tego roku planuje się zwolnienie dalszych dwustu trzydziestu pracowników. Tak więc w bardzo krótkim czasie nastąpi zmniejszenie zatrudnienia o 45%. Zdaniem prezesa zarządu ZPW "Prospan" jest to warunek dalszego właściwego funkcjonowania tej firmy, aczkolwiek nie zapewniający utrzymania się na rynku producentów płyt wiórowych. Niepokój załogi budzi przede wszystkim fakt likwidowania w zakładzie w Wieruszowie opłacalnych linii produkcyjnych - płyt uszlachetnionych, folii i obrzeży, przynoszących główną część zysku, i koncentrowanie ich produkcji właśnie w zakładzie w Grajewie.

Przypomnę, że w myśl umowy o wspólnym przedsięwzięciu z 1997 r., zawartej pomiędzy skarbem państwa reprezentowanym wtedy przez wojewodę kaliskiego, Narodowym Funduszem Inwestycyjnym "Hetman", pokrewnym Zakładem Płyt Wiórowych Grajewo S.A. i Fabryką Dywanów Kowary, skarb państwa wniósł w całości mienie państwowego przedsiębiorstwa. Akcjonariuszami nowego podmiotu zostali też, poprzez dwie transze akcji, pracownicy "wiórków". Integralną częścią tejże umowy było jednak zobowiązanie się akcjonariuszy do realizacji ambitnego programu modernizacji zakładów oraz tak zwany pakt socjalny podpisany ze związkami zawodowymi, dający określone gwarancje dla załogi przedsiębiorstwa.

Niestety, po ostatnich dwóch latach jakże piękne plany i zapisy umowy o wspólnym przedsięwzięciu oraz treść paktu socjalnego stoją przed znakiem zapytania, bowiem kontrolę nad firmą przejmuje przedsiębiorstwo pokrewne ZPW Grajewo S.A., a właściwie w jego imieniu konkurencyjna na rynku polskim firma niemiecka. Minister skarbu w odpowiedzi na me oświadczenie senatorskie pisze bowiem, że w dniu 1 lutego 1999 r. NFI "Hetman" S.A. podpisał z Pfleiderer Holzwerkstoffe GmbH w Peiting umowę w sprawie sprzedaży akcji ZPW S.A. w Grajewie oraz umowę przedwstępną, na mocy której fundusz zobowiązał się do sprzedaży dziewięciuset siedemnastu tysięcy ośmiuset sześćdziesięciu dwóch akcji imiennych ZPW "Prospan" S.A. w Wieruszowie. Obydwa pakiety stanowiły po 33% akcji każdej ze spółek. Cena sprzedaży akcji ZPW S.A. Grajewo była ustalona na 35 zł. Akcje ZPW "Prospan" S.A. w Wieruszowie są od połowy 1998 r. zastawione przez NFI "Hetman" S.A. jako zabezpieczenie kredytu udzielonego przez Powszechny Bank Kredytowy.

Na przełomie maja i czerwca bieżącego roku nastąpiły zmiany w składach rad nadzorczych ZPW S.A. w Grajewie i ZPW "Prospan S.A. w Wieruszowie, zmiany tego rodzaju, że w obu radach większość stanowią odtąd osoby będące reprezentantami firmy Pfleiderer AG. W marcu 1999 r. NFI "Hetman" zwrócił się do ministra skarbu państwa z prośbą o wyrażenie zgody na wcześniejsze zbycie akcji posiadanych przez NFI "Hetman" na rzecz tej właśnie niemieckiej firmy.

Panie Prezesie! W związku z tym, iż powyższe odpowiedzi ministra skarbu potwierdzają niepokój załogi i mą troskę o przyszłość polskich zakładów płyt wiórowych w Wieruszowie oraz o miejsca pracy dla polskich robotników, pozwalam sobie prosić pana prezesa o dokonanie w Ministerstwie Skarbu Państwa, Narodowym Funduszu Inwestycyjnym "Hetman" oraz w Zakładach Płyt Wiórowych Wieruszów S.A. pilnej, doraźnej kontroli dotyczącej przebiegu realizacji umowy o wspólnym przedsięwzięciu, która powołała wieruszowską spółkę akcyjną, szczególnie w zakresie: po pierwsze, zmian praw własnościowych spółki, po drugie, ochrony tajemnicy handlowej spółki przed konkurencją, po trzecie, wypełniania zobowiązań programu inwestycyjnego, po czwarte, przestrzegania treści pakietu socjalnego.

Proszę również, Panie Prezesie, o zbadanie problemu kumulacji potencjału wytwórczego płyt wiórowych w Polsce przez jeden podmiot zagraniczny pod względem zgodności z systemem polskich przepisów antymonopolowych. Dziękuję za uwagę.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie