Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


41. posiedzenie Senatu RP

5 sierpnia 1999 r.

Oświadczenie

Szanowny Panie Ministrze!

W ostatnich latach wiele się mówi o restrukturyzacji sił zbrojnych, modernizacji uzbrojenia, dostosowaniu do nowych warunków struktur organizacyjnych armii, a także o odpowiedniej dyslokacji jednostek wojskowych.

Jako były żołnierz zawodowy i obecnie członek senackiej Komisji Obrony Narodowej doskonale rozumiem złożoność tych problemów i konieczność ich rozłożenia w czasie. Jednak mam poważne obawy, czy tak długi czas realizacji tych zadań, szczupłość budżetu, jak również, nie tylko w moim przekonaniu, niekiedy koniunkturalne podejście do niektórych zagadnień nie wpłynie w sposób negatywny na realizację tych zamierzeń.

Wiele obaw i emocji wśród kadry zawodowej, organizacji kombatanckich oraz władz samorządowych i społeczeństwa budzą sprawy związane z dyslokacją jednostek wojskowych, szczególnie przy północnej i wschodniej granicy Polski.

Jako parlamentarzysta byłego województwa suwalskiego, a obecnie warmińsko-mazurskiego, ustosunkuję się do tych problemów na bazie tego regionu.

Wielkie obawy samorządów małych miast i miasteczek powoduje zapowiedź likwidacji jednostek wojskowych, na przykład w Mrągowie, Biskupcu czy Giżycku. Uważam, że takie decyzje powinny zapadać w porozumieniu z samorządami i należy przedstawić samorządom plan zamierzeń, uwzględniający na przykład sprawy zagospodarowania obiektów - czy będą one zagospodarowane przez wojsko, czy przekazane samorządom, czy też przewiduje się inne rozwiązania. Obiekty koszarowe są niekiedy w bardzo dobrym stanie, jak na przykład w Mrągowie, i przed podjęciem ostatecznej decyzji należy rozpatrzyć różne możliwości, aby nie marnotrawić tak cennego majątku narodowego.

Drugi, bardzo ważny, moim zdaniem, problem dotyczy zamiaru połączenia w jedną dwóch dywizji z tego terenu. Nie zamierzam dyskutować na temat konieczności utrzymania większego lub mniejszego potencjału obronnego na tym terenie. Jednak obawy wielu osób, które podzielam, dotyczą rozmieszczenia jednostek wojskowych, w tym sztabu dywizji stacjonującej w tym regionie. Miejscem umieszczenia tego sztabu ma być prawdopodobnie Elbląg, co - w moim przekonaniu - nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia, zarówno operacyjnego, jak i ekonomicznego. Na poparcie tej tezy podam kilka argumentów:

- w Olsztynie sztab pozostałby w dotychczasowym budynku, w Elblągu zostałby przeniesiony w inne miejsce,

- w Olsztynie rozbudowano i unowocześniono węzeł łączności, w Elblągu prawdopodobnie należałoby to dopiero uczynić,

- w Olsztynie jest bezpośredni kontakt z władzami wojewódzkimi,

- odległość od granicy przemawia za umieszczeniem sztabu raczej w Olsztynie.

Moje wątpliwości budzi również zamiar niepodporządkowania tej połączonej dywizji niektórych jednostek (Giżycko, Orzysz, Gołdap, Suwałki).

Mając na względzie ważność zagadnień, myślę, że przed podjęciem ostatecznej decyzji powinna być przeprowadzona bardziej szczegółowa analiza i rozmowy ze wszystkimi zainteresowanymi. Osobiście deklaruję wolę włączenia się do prac nad tymi sprawami.

Z wyrazami szacunku,

Wiesław Pietrzak


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie