Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Wiesława Pietrzaka, złożonym na 45. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 51):

Warszawa, dnia 13.12.1999 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z przesłanym przy piśmie z dnia 24 listopada br. (znak: AG/043/439/IV/99), oświadczeniem senatora Wiesława Pietrzaka, dotyczącym projektu ustawy zmieniającej m.in. zasady zawieszania wypłaty emerytur w przypadku osiągania przychodów z pracy zarobkowej (druk sejmowy nr 1419 i 1419-A), z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów pragnę poinformować, że aktualnie projekt ten jest rozpatrywany przez Komisję Polityki Społecznej Sejmu RP.

Komisja w znacznym stopniu zmodyfikowała projekt rządowy, który przewidywał wprowadzenie całkowitej zawieszalności wypłaty nowo przyznawanych emerytur, jeżeli emeryt osiągający przychody z pracy nie osiągnął jeszcze wieku emerytalnego.

Efektem dotychczasowych prac komisji jest zastąpienie powyższego rozwiązania propozycją wprowadzenia całkowitej zawieszalności wypłaty emerytur bez względu na wysokość przychodu, jeżeli emeryt osiąga go z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy u pracodawcy, u którego wykonywał je bezpośrednio prze dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego. Przepis ten dotyczyłby wszystkich emerytów, nie tylko tych, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego. Proponuje się też, aby wszedł w życie z dniem 1 lipca 2000 r., co umożliwiłoby wszystkim zainteresowanym dostosowanie się do nowych uregulowań prawnych.

Taka koncepcja modyfikacji zasad zawieszania wypłaty emerytur, zmuszająca osoby zamierzające pobierać emeryturę do rozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą, z pewnością przyczyniłaby się do osiągnięcia podstawowego celu wprowadzanych zmian, tj. zwiększenia liczby miejsc pracy dla bezrobotnych i absolwentów szkół.

Pragnę zwrócić uwagę, że powyższa zasada nie ograniczałaby prawa emerytów do zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy, z tym tylko, że prawo do równoczesnego pobierania emerytury na obecnych warunkach miałyby tylko te osoby, które podjęły zatrudnienie u dotychczasowego pracodawcy ponownie, a więc po uprzednim rozwiązaniu stosunku pracy.

Zawieszenie prawa do pobierania emerytury bez względu na wysokość przychodu z pracy nie dotyczyłoby emerytów, którzy po nabyciu prawa do emerytury podjęli zatrudnienie u innego pracodawcy niż ten, u którego byli zatrudnieni bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury. W takim przypadku, jak również w razie osiągania przychodów z innych źródeł niż stosunek pracy (np. z pozarolniczej działalności), prawo do pobierania emerytury przez osobę, która nie osiągnęła wieku emerytalnego, byłoby uzależnione - tak jak obecnie - wyłącznie od wysokości przychodu.

Pragnę dodać, że proponowana zmiana przepisów nie dotyczyłaby także osób uprawnionych do tzw. emerytur mundurowych, ponieważ ta kategoria osób zachowałaby możliwość łączenia pracy zarobkowej i pobierania emerytury na dotychczasowych zasadach. Sądzę w związku z tym, że ta nowa propozycja - wykreowana w trakcie prac Komisji - spotka się z akceptacją środowiska tzw. służb mundurowych.

Z poważaniem

MINISTER

z upoważnienia

SEKRETARZ STANU

Ewa Lewicka


Spis oświadczeń, oświadczenie