Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


51. posiedzenie Senatu RP

4 lutego 2000 r.

Oświadczenie

Szanowny Panie Premierze!

Po raz kolejny zwracam się do Pana Premiera w sprawie niepokojącej mnie sytuacji, dotyczącej bezrobocia na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Mój niepokój budzi ciężka i stale pogarszająca się sytuacja ludzi bezrobotnych, których liczba z każdym dniem dramatycznie wzrasta, jak również trudna sytuacja finansowa urzędów pracy w zakresie posiadanych środków na aktywne formy zwalczanie bezrobocia.

Według posiadanych przez mnie informacji urzędy powiatowe z tego województwa do dnia dzisiejszego nie otrzymały żadnych środków finansowych na realizację tego zadania. Być może w innych rejonach, o niższej stopie bezrobocia, nie jest to tak uciążliwe, jednak dla powiatów i gmin z województwa warmińsko-mazurskiego stanowi bardzo istotny problem.

Jak zapewne Panu Premierowi wiadomo, województwo warmińsko-mazurskie to województwo o największym bezrobociu w kraju, sięgającym około 23%. To rejon, który zamieszkuje duża liczba osób wywodzących się ze środowisk byłych pracowników państwowych gospodarstw rolnych, dlatego też w moim przekonaniu należy je traktować w sposób szczególny. Wiele rodzin z tego województwa żyje w skrajnej nędzy. Osobiście znam wiele takich 4-, 5-osobowych rodzin, gdzie nikt nie pracuje. Ich sytuacja jest niezwykle trudna. Nie mogą liczyć na jakąkolwiek pomoc. Miejscowe ośrodki pomocy społecznej ze względu na niewystarczające fundusze nie są w stanie udzielić pomocy wszystkim potrzebującym, a urzędy pracy nie posiadają odpowiednich środków finansowych na organizację zatrudnienia. Wiele rodzin nie jest w stanie wykształcić dzieci, nie posyła ich do szkół lub też, z braku pieniędzy, przerywa ich naukę.

W tej sytuacji występuję do Pana Premiera z zapytaniami. Czy rząd zamierza podjąć w tej sprawie jakieś działania, czy zna receptę na to, jak ci ludzie mają utrzymać swoje rodziny, jak mają kształcić swoje dzieci? Czy przedstawiciele rządu, na którego czele Pan Premier stoi, mają świadomość i wyobrażenie o losach takich rodzin, o sytuacji rodzin wywodzących się ze środowiska popegeerowskiego? Czy zdają sobie sprawę z tego, jak wiele z nich żyje na krawędzi ubóstwa?

Za dodatkowe nieporozumienie uważam przyznanie do dyspozycji prezesa Krajowego Urzędu Pracy 50% środków finansowych jako rezerwy. Takiemu zapisowi w ustawie budżetowej przeciwstawiałem się na forum Senatu.

Inną niepokojącą mnie sprawą są postanowienia zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów nr 1265 z dnia 21 grudnia 1999 r. w sprawie określenia powiatów zagrożonych strukturalną recesją i degradacją społeczną, w których stosuje się szczególne instrumenty ekonomiczno-finansowe i inne preferencje oraz przyznaje się prawo do zasiłku i stypendium zamieszkałym w nich bezrobotnym.

W związku z powyższym zapytuję Pana Premiera. Na jakiej podstawie opracowano wykaz powiatów i gmin zagrożonych strukturalną recesją i degradacją społeczną? Jakie przyjęto kryteria oceny i jakie uwarunkowania samorządów były brane pod uwagę przy sporządzaniu wykazu? Dlaczego ani jeden powiat, ani jedna gmina z województwa warmińsko-mazurskiego nie zostały ujęte w tym wykazie?

Należy podkreślić, że województwo to, ze wzglądu na popegeerowski charakter nie tylko jest zagrożone, ale od wielu lat przeżywa "strukturalną recesję i degradację społeczną".

Myślę, że Pan Premier otrzymuje i analizuje informacje o sytuacji bytowej środowiska osób bezrobotnych, dlatego też apeluję do Pana Premiera oraz rządu o większe poczucie odpowiedzialności za losy tych rodzin oraz okazanie większego zainteresowania tej ogromnej rzeszy ludzi oczekujących pomocy.

Z wyrazami szacunku

senator RP Wiesław Pietrzak


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie