Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Edukacji Narodowej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Wiesława Pietrzaka, złożone na 53. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 59):

Warszawa, 2000-05-5

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

Odpowiadając na oświadczenie Pana Senatora Wiesława Pietrzaka złożonego podczas53 posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 marca br., pozwalam sobie przedstawić Pani Marszałek następujące informacje.

1. W okresie od 1 stycznia 1991 r. do 31 grudnia 1996 roku publiczne szkoły i placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz resocjalizacyjne prowadzone były z upoważnienia Ministra Edukacji Narodowej przez Kuratorów Oświaty. Finansowanie tych szkół i placówek, jak również dotowanie niepublicznych szkół i placówek odbywało się z budżetu Ministerstwa Edukacji Narodowej poprzez Kuratorów Oświaty.

Ministerstwo Edukacji Narodowej określało dla poszczególnych Kuratorów Oświaty - na dany rok budżetowy - plan wydatków w dziale 79 "Oświata i wychowanie" pozostawiając na szczeblu centralnym tzw. środki nie rozdzielone, które uruchamiane były głównie w II półroczu z przeznaczeniem na finansowanie i dotowanie palcówek opiekuńczo-wychowawczych, których wydatki klasyfikowane były w rozdziale 8221 "Zakłady opiekuńczo-wychowawcze".

2. W okresie od 1 stycznia 1997 r. do 31 grudnia 1998 roku tzw. oświata kuratoryjna prowadzona była i finansowana przez Wojewodów. Ministerstwo Edukacji Narodowej podejmowało w tym okresie decyzje (głównie w IV kwartale) o ograniczaniu bądź wstrzymaniu realizacji zadań finansowych bezpośrednio przez Ministerstwo, a zagospodarowane środki - poprzez zmianę w budżecie państwa - przekazywane były do budżetów Wojewodów. Większość tych środków przekazywano na finansowanie i dotowanie placówek opiekuńczo-wychowawczych.

3. Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 1999 roku przepisami ustawowymi zadania z zakresu oświaty i wychowania przejęte do prowadzenia jako zadania własne przez jednostki samorządu terytorialnego finansowane były przez system:

a) części oświatowej subwencji ogólnej (zadania szkolne wraz z internatami i bursami);

b) dotacji celowych ujętych w budżetach Wojewodów (zadania pozaszkolne w tym placówki opiekuńczo-wychowawcze i resocjalizacyjne przejęte do prowadzenia przez opiekę społeczną, ale finansowane z działu "Oświata i wychowanie").

4. Począwszy od 1 stycznia 2000 roku wszystkie zadania z zakresu oświaty i wychowania finansowane są poprzez system subwencji oświatowej. Środki na finansowanie placówek przejętych przez pomoc społeczną zaplanowane zostały w budżetach Wojewodów w dziale 86 "Opieka społeczna".

5. Zasady organizowania opieki nad uczniami niepełnosprawnymi, ich kształcenie w ogólnodostępnych i integracyjnych publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oraz organizacji kształcenia specjalnego zostały szczegółowo uregulowane w zarządzeniu nr 29 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 4 października 1993 roku (Dz.U. MEN Nr 9 poz. 36).

6. Ustawa z dnia 21 stycznia 2000 roku o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej, w art. 25 zmieniającym zapisy ustawy o systemie oświaty włącza na mocy art. 2 pkt 5 (Dz.U. Nr 12 poz. 136) do systemu oświaty ośrodki umożliwiające dzieciom o których mowa w art. 16 ust. 7 ustawy realizację obowiązku szkolnego, a zapis art. 90 ust. 3a mówi również o finansowaniu kształcenia dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami.

Uprzejmie informuję Panią Marszałek, że w związku z powyższym Ministerstwo zwróciło się do Kuratorów Oświaty z prośbą o szczegółowe dane dotyczące tego typu placówek na terenie ich województw. Po otrzymaniu stosownych informacji, część oświatowa subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego, które dotują powyższe placówki, zostanie zwiększona z 1% ustawowej rezerwy.

Przedstawiając powyższe informacje, uprzejmie przepraszam Panią Marszałek za opóźnienie w udzieleniu odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Wiesława Pietrzaka.

Z wyrazami szacunku

wz MINISTRA

PODSEKRETARZ STANU

Andrzej Karwacki


Spis oświadczeń, oświadczenie