Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


67. posiedzenie Senatu RP

26 października 2000 r.

Szanowny Panie Premierze!

Do wystąpienia z tym oświadczeniem zobligowany zostałem przez Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich podczas spotkania 28 września br. w Tumianach. W spotkaniu tym udział wzięli prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i starostowie naszego województwa, którzy wyrazili głębokie zaniepokojenie polityką rządu wobec samorządów terytorialnych, prowadzącą do dramatycznych skutków finansowych dla ich budżetów. Samorządy z dezaprobatą i oburzeniem przyjęły rozwiązania zaproponowane w stanowisku Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z dnia 20 września br. dotyczące:

- częściowego zwrotu niektórym gminom z województwa kosztów poniesionych na wdrożenie Karty Nauczyciela,

- propozycji zwrotu ewentualnych kredytów zaciągniętych na ten cel w bliżej nieokreślonym terminie,

- propozycji ewentualnego zniesienia ulg ustawowych i zwolnień z podatku od nieruchomości.

Zdaniem samorządów postanowienia zawarte w tym stanowisku są enigmatyczne i nieprecyzyjne.

W związku z taką sytuacją samorządy protestują przeciw wprowadzeniu podatku od nieruchomości za budynki związane z prowadzeniem działalności rolniczej i leśniczej, od budowli wykorzystywanych bezpośrednio do wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła, linii elektroenergetycznych przesyłowych, dróg powiatowych i wojewódzkich.

Podobnie obawiają się, że zniesienie ulgi podatkowej dotyczącej pasów drogowych dróg powiatowych i wojewódzkich oraz użyczonych budynków do wzajemnego obciążenia podatkami gmin, powiatów i województw oznaczać będzie przemieszczanie się środków finansowych na szczeblu samorządowym. Z kolei zniesienie ulgi podatkowej od budynków związanych z prowadzeniem produkcji rolnej zwiększy znacznie wysokość podatków dla rolników, co w przypadku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, w którym występuje wiele niewykorzystywanych obór i stodół, w sytuacji wprowadzenia obowiązku odprowadzania podatków, skutkować będzie rozbiórkami tych budynków, a w konsekwencji doprowadzi do nieściągalności tego podatku.

Kolejną sprawą, którą chciałbym poruszyć, jest brak środków na wdrożenie Karty Nauczyciela.

Zapisy Karty Nauczyciela, zawierające postanowienia o zróżnicowanych pensjach kadry pedagogicznej, w różnych gminach doprowadzić mogą do zaostrzenia obecnych konfliktów, co grozi strajkami. Brak środków finansowych na realizację Karty Nauczyciela oraz zrzucenie całej odpowiedzialności za skutki wprowadzonej reformy na samorządy jest dla tych jednostek krzywdzące i bardzo niesprawiedliwe.

Wielce niepokojący jest brak jakiejkolwiek informacji ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej na temat realizacji Karty Nauczyciela. Do tej pory nikt ostatecznie nie sprecyzował sposobu naliczania podwyżek, co pozwala na pełną dowolność w tym zakresie.

W związku z tym wnoszę do Pana Premiera o jasne sprecyzowanie:

- jak będą traktowane i jak mają rozwiązywać swoje problemy samorządy, które nie posiadają zdolności kredytowej,

- jakie propozycje oraz rekompensaty przewiduje kierowany przez Pana Premiera rząd dla samorządów, które nie zaciągają kredytów na realizację Karty Nauczyciela i wstrzymują inwestycje własne,

- jak potraktowani zostaną nauczyciele młodzieżowych ośrodków wychowawczych, domów dziecka itp., którzy zatrudnieni są w pionie podległym Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej; które ministerstwo zapewni w tej sytuacji, środki na wdrożenie Karty Nauczyciela w tych jednostkach.

Reasumując, apeluję do Pana Premiera oraz do kierowanego przez Pana Premiera rządu o większe poczucie odpowiedzialności za skutki wprowadzonych reform oraz podjęcie jednoznacznych i konsekwentnych działań na rzecz rozwiązania tych i tak już bardzo nabrzmiałych problemów w przedstawionych kwestiach.

Z poważaniem

senator RP
Wiesław Pietrzak


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie