Spis oświadczeń, oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Andrzeja Sikory, złożonym na 40. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 43), przekazał Sekretarz Stanu I Zastępca Ministra Obrony Narodowej:

13 sierpnia 1999 r.

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Dotyczy: ZM "TARNÓW S.A.

Szanowna Pani Marszałek,

W nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez Senatora, pana Andrzeja Sikorę na 40. posiedzeniu Senatu w dniu 23 lipca 1999 roku uprzejmie informuję Panią Marszałek, że w "Planie dostaw uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych RP na 1999 r." nie zostały ujęte wyroby produkcji Zakładów Mechanicznych "TARNÓW" S.A., gdyż kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej przyjmując priorytety do realizacji w 1999 roku w zakresie osiągnięcia określonych celów Sił Zbrojnych RP i mając do dyspozycji określony (kolejny rok zmniejszony) budżet, musiało zapewnić ich zabezpieczenie poprzez zakup uzbrojenia i sprzętu dla wojsk, wyposażając przede wszystkim w pierwszej kolejności np. Siły Natychmiastowego i Szybkiego Reagowania.

Ministerstwo Obrony Narodowej wnikliwie przeanalizowało możliwość dokonania zakupu w bieżącym roku 3 zestawów ZUR-23-2S (wykonanych w 1998 roku) i 12 zestawów ZU-23-2T. Jednak mimo, że Siły Zbrojne RP są żywotnie zainteresowane dostawami uzbrojenia produkowanego przez ww. Zakłady, rezygnacja z zakupu 23 mm zestawów przeciwlotniczych w 1999 roku spowodowana została ograniczeniami finansowymi i alternatywą wyboru najbardziej korzystnych rozwiązań dla wojska, w tym modernizacji posiadanego potencjału sprzętowego. Aktualnie nie ma możliwości ujęcia w "Planie dostaw uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla sił Zbrojnych RP na 1999 r." ww. sprzętu. Jednak z chwilą pojawienia się dodatkowych środków finansowych sprawa zakupu ww. wyrobów zostanie potraktowana priorytetowo.

Mając na uwadze uzyskanie skuteczniejszego środka obrony przeciwlotniczej, na lata 1999-2000 przewidziano fundusze na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych związanych z opracowaniem zestawu typu ZUR-23-2TG, których zakończenie jest planowane do 30. czerwca 2000 roku. Szacuje się (przy założeniu, że opracowana w MON /pierwsze półrocze 1999 roku/ prognoza budżetowa nie ulegnie zmianie), że od 2000 roku zakupy armat tego typu powinny wynieść po 6 kompletów rocznie.

W bieżącym roku w celu złagodzenia zaistniałej sytuacji w ZM "TARNÓW" S.A., Ministerstwo Obrony Narodowej rozpatrzyło także możliwość pozyskania z Agencji Mienia Wojskowego podległej Ministrowi Skarbu Państwa środków finansowych na zakup oferowanego przez ww. Zakłady sprzętu uzbrojenia. Jednak wobec innych potrzeb Sił Zbrojnych RP wykorzystanie ich w przedmiotowej sprawie nie było możliwe.

W zakresie poruszonych przez Senatora Pana Andrzeja Sikorę zamówień "wymanifestowanych" przez Zakłady Metalowe "ŁUCZNIK" S.A. w Radomiu informuję Panią Marszałek, że środki na zakup 5.000 sztuk karabinków produkcji ww. Zakładów wydzieliła Agencja Rozwoju Przemysłu. a nie Ministerstwo Obrony Narodowej. Zakupy te nie stanowią dodatkowych dostaw lecz zostały zrealizowane na poczet 2000 i 2001 roku.

Ponadto pragną nadmienić, że podstawę formalno-prawną do podjęcia procedur o udzielanie zamówień publicznych na dostawy dla MON stanowił zaakceptowany przez Ministra ON w dniu 11.03.1999 r. "Plan dostaw uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych RP na 1999 rok". Na etapie prac planistycznych (przełom 1998/99 roku), przedstawiciele ww. Zakładów w kontaktach roboczych byli informowani, że wobec ograniczonych środków finansowych wojsko nie zgłasza do planu dostaw zestawów przeciwlotniczych produkcji ZM "TARNÓW" S.A. Jednak oficjalnej informacji o planowanych zamówieniach w zakładach do chwili zatwierdzenia "Planu dostaw uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych RP na 1999 rok" przez Ministra ON nie można było przesłać.

Projekt "Planu dostaw uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych RP na 1999 rok" w okresie od października 1998 roku do lutego 1999 roku był wielokrotnie przedmiotem rozważań Sejmowej Komisji Obrony Narodowej i zakres rzeczowy tego planu nie powinien być dla zainteresowanych członków Parlamentu tajemnicą. Mając powyższe na uwadze, a także fakt, że Zakłady Mechaniczne "TARNÓW" S.A. działają w określonej rzeczywistości ekonomicznej i gospodarczej winny się one liczyć ze zmianą koniunktury.

Odpowiadając na oświadczenie Pana Senatora wyrażam także swoją troskę i niepokój o dalsze funkcjonowanie Zakładów Mechanicznych "TARNÓW" S.A., a szczególnie utrzymanie zdolności produkcyjnej wydziału "S".

W zaistniałej sytuacji mogę deklarować zakupienie wyrobów produkcji Zakładów Mechanicznych "TARNÓW" S.A. w przypadku przekazania dodatkowych środków finansowych do dyspozycji Ministerstwa Obrony Narodowej. Ponadto może istnieć prawdopodobieństwo, że przedmiotowe wyroby mogą zostać zakupione w IV kwartale br., o ile nie zostaną wykorzystane wszystkie środki z planowanych na ten rok dostaw oraz Siły Zbrojne RP podtrzymają potrzeby na tego typu sprzęt w 1999 roku.

SEKRETARZ STANU
I ZASTĘPCA
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
dr Romuald SZEREMIETIEW


Spis oświadczeń, oświadczenie