Spis oświadczeń, oświadczenie


Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Mariana Żenkiewicza, złożonym na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74), przekazał Minister Zdrowia:

Warszawa, dnia 14.12. 2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W odpowiedzi na oświadczenie senatora Mariana Żenkiewicza złożone na 68. posiedzeniu Senatu w dniu 9 listopada 2000 r. przekazane przy wystąpieniu Pani Marszałek Senatu Alicji Grześkowiak w sprawie dotyczącej procesu opiniowania ustawy zmieniającej ustawę o zawodach pielęgniarki i położnej uprzejmie wyjaśniam.

Prace przygotowawcze dotyczące opracowania projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej rozpoczęły się w ubiegłym roku. Polegały one m.in. na upowszechnieniu Dyrektyw Rady Wspólnot Europejskich odnoszących się do zawodów pielęgniarki i położnej i zapoznaniu środowiska zawodowego z tymi dyrektywami za pośrednictwem samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych oraz gromadzeniu napływających informacji na temat zmian legislacyjnych dotyczących przepisów regulujących zawody pielęgniarki i położnej. Jednocześnie przedmiotem analiz i konsultacji pozostawały opracowania i ekspertyzy prawne związane z harmonizacją prawa polskiego i wymogów prawnych Unii Europejskiej.

Przyjęty przez Rząd Rzeczypospolitej polskiej harmonogram działań dostosowujących polskie prawo do wymogów prawnych Unii Europejskiej przyczynił się do zintensyfikowania prac nad ustawą zmieniającą ustawę o zawodach pielęgniarki i położnej w okresie od lipca do września br. Ministerstwo Zdrowia mimo tak zintensyfikowanych prac nad projektem ustawy podejmowało działania, mające na celu zachowanie prawidłowości procedury procesu uzgodnieniowego.

Pragnę wyjaśnić, że tryb prowadzenia prac nad projektem ustawy zmieniającej ustawę o zawodach pielęgniarki i położnej był spowodowany koniecznością dostosowania terminu zakończenia prac nad projektem ustawy do harmonogramu prac Rządu, natomiast nie wynikał z braku poszanowania praw ustawowo przynależnych samorządowi zawodowemu pielęgniarek i położnych. Zgadzam się z opinią Pana Senatora co do znaczenia powyższej ustawy dla środowiska pielęgniarek i położnych, dlatego też do prac nad projektem ustawy zaproszeni zostali przedstawiciele Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

W dniu 16 sierpnia projekt ustawy został przesłany do uzgodnień międzyresortowych, a termin zaopiniowania projektu został wyznaczony do dnia 31 sierpnia br. po czym na wniosek strony społecznej przedłużony do dnia 7 września br. Konferencja uzgodnieniowa, która odbyła się w dniu 12 września była wynikiem nadesłanych uwag do projektu ustawy zmieniającej ustawę o zawodach pielęgniarki i położnej. Następnie projekt ustawy skierowano do Urzędu Rady Ministrów w dniu 19 września br. i również w trakcie przygotowania materiału na posiedzenie Rady Ministrów wpływały uwagi z poszczególnych resortów w tym także od samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych. Na posiedzeniu Komitetu Integracji Europejskiej w dniu 04.10. br. zapadła decyzja o zwołaniu konferencji z wybranymi przedstawicielami poszczególnych resortów podtrzymującymi uwagi do projektu ustawy. Konferencja w dniu 5 października br. zwołana w trybie pilnym pozwoliła na uzgodnienie ostatecznej formy projektu ustawy. Zatem rzeczywisty czas opiniowania projektu ustawy znacznie się wydłużył. Uprzejmie wyjaśniam, że Ministerstwo Zdrowia nie uczestniczyło w przekazywaniu kolejnych projektów ustawy do poszczególnych okręgowych izb pielęgniarek i położnych, natomiast przekazywało projekty i konsultowało je z Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych reprezentującą samorząd zawodowy.

Reasumując pragnę podkreślić, że Ministerstwo Zdrowia w pracach nad projektem ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej kierowało się koniecznością dostosowania terminu zakończenia prac nad projektem do przyjętego harmonogramu prac rządu w przedmiotowej sprawie. Wyrażam głęboką nadzieję, że w przyszłości prace nad równie ważnymi regulacjami prawnymi nie będą musiały odbywać się pod naciskiem dużych ograniczeń czasowych i pozwolą na pełne poszanowanie praw organów opiniujących akty prawne.

Z wyrazami szacunku

Grzegorz Opala


Spis oświadczeń, oświadczenie