Oświadczenie


Minister Obrony Narodowej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Kazimierza Drożdża, złożone na 7. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 7):

Warszawa, 2002-03-02

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
R
zeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Kazimierza Drożdża w sprawie 22 Karpackiej Brygady Piechoty Górskiej przedstawionym na 7. posiedzeniu Senatu w dniu 30 stycznia br., uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

Na wstępie pragnę zaznaczyć, iż z uwagą zapoznałem się z argumentacją Pana Senatora i zgadzam się z oceną wysokich umiejętności żołnierzy tej brygady. Nie mogę natomiast podzielić argumentacji związanej z oceną całego procesu restrukturyzacji, w tym i w części dotyczącej 22 Brygady.

Poruszona przez Pana Senatora problematyka losów brygady winna być postrzegana w świetle zachodzących przeobrażeń geopolitycznych w ostatnim dziesięcioleciu. Nowe uwarunkowania polityczne i ekonomiczne, wynikające m.in. z członkostwa w NATO oraz ze zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa, wpłynęły na konieczność przewartościowania dotychczasowych koncepcji strategicznych oraz dokonania głębokich przekształceń w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Dotyczy to przede wszystkim zmian w składzie strukturalnym i ilościowym związków operacyjnych i taktycznych oraz modernizacji systemów dowodzenia i uzbrojenia.

Podjęcie decyzji o likwidacji konkretnego garnizonu poprzedzone było i jest, każdorazowo, wnikliwymi analizami, w których uwzględniane są przede wszystkim kryteria operacyjne, stan wyposażenia, możliwości szkolenia oraz koszty utrzymania jednostek związanych z eksploatacją infrastruktury koszarowej i garnizonowej. Pod uwagę bierze się również aspekt społeczny, kwestie związane z ochroną środowiska oraz ewentualne zagrożenia klęskami żywiołowymi i awariami przemysłowymi.

Również przy dokonywaniu rozstrzygnięć dotyczących 22 Karpackiej Brygady Piechoty Górskiej uwzględniono wszystkie wymienione wyżej aspekty.

Należy przy tym zwrócić uwagę, że były one dokonywane w oparciu o "Koncepcję rozwoju obrony terytorialnej", zatwierdzonej w 1999 r. przez ówczesnego Ministra Obrony Narodowej. Zakładała ona zapewnienie powszechności obrony narodowej poprzez utworzenie na obszarze kraju dużej liczby jednostek o mniejszym, w stosunku do wojsk operacyjnych, potencjale bojowym rekompensowanym umiejętnym wykorzystaniem miejscowych zasobów materiałowych, jak i rezerw osobowych przygotowywanych do obrony kraju.

Należy jednakże wspomnieć, że owa koncepcja zdezaktualizowała się właśnie ze względu na wspomniane wcześniej uwarunkowania. Prowadzenie obrony powszechnej głównie w oparciu o wojska Obrony Terytorialnej, w sytuacji, gdy jesteśmy częścią skutecznego sojuszniczego systemu obronnego, wymagało przewartościowania. Wpłynął na to również brak perspektyw pozyskania uzbrojenia i wyposażenia dla licznych wojsk OT.

Biorąc pod uwagę wszystkie te okoliczności, opracowana została w Sztabie Generalnym WP "Koncepcja przebudowy wojsk obrony terytorialnej", która jest wykonaniem dyspozycji ustawy z dnia 25 maja 2001 r. o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu SZ RP w latach 2001-2006" (Dz.U. Nr 76, poz. 804).

Koncepcja ta zakłada dokonanie zmian strukturalno-organizacyjnych w wojskach OT, w tym również 22 Brygadzie. Przewiduje przeformowanie jej (w okresie 3-4 lat) na jednostkę piechoty górskiej o niższym szczeblu organizacyjnym oraz dostosowanie zadań dla potrzeb sił zbrojnych.

Zdaję sobie sprawę z konsekwencji tej decyzji, ale pragnę zapewnić Pana Marszałka, że wskazane rozwiązania nie obniżą wartości potencjału wojskowego w obszarze Kotliny Kłodzkiej i pozwolą również na jego sprawne wykorzystanie w akcjach ratowniczych.

Ponadto, nowa jednostka będzie mogła z honorem kontynuować bogate tradycje swoich poprzedników.

Przekazując powyższe wyjaśnienia pozwolę sobie żywić nadzieję, iż uzna je Pan Marszałek za wyczerpujące.

Z poważaniem

Jerzy Szmajdziński


Oświadczenie