Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Włodzimierza Łęckiego, złożonym na 22. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 19), przekazał Minister Infrastruktury:

Warszawa, 28 sierpnia 2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

Nawiązując do przekazanego przy piśmie JD/043/280/02/V z 29 lipca br. oświadczenia złożonego przez Senatora Pana Włodzimierza Łęckiego na 22 posiedzeniu Senatu w dniu 24 lipca 2002 roku w sprawie likwidacji w Polsce świadczonych do tej pory przez Telekomunikację Polską S.A. usług telegraficznych uprzejmie informuję, że o zbadanie tego problemu wystąpiłem jeszcze w czerwcu br. do Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty.

Z informacji uzyskanych przez Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty w Telekomunikacji Polskiej S.A. wynika, że w ciągu mijającego dziesięciolecia daje się zaobserwować wyraźna tendencja spadkowa w zakresie zapotrzebowania na usługi telegraficzne, zarówno w Polsce jak i na świecie. Usługi telegraficzne, telegramowe i teleksowe stały się nierentowne. Systematyczny spadek zainteresowania tymi usługami następuje niewątpliwie za sprawą konkurencji ze strony innych, bardziej nowoczesnych środków komunikacji - faksu i poczty elektronicznej a przede wszystkim dzięki coraz powszechniejszej dostępności usługi telefonicznej, świadczonej zarówno w sieci stacjonarnej jak i w sieciach ruchomych.

Świadczenie usług telegraficznych odbywa się w wydzielonych sieciach telekomunikacyjnych, odrębnych w stosunku do publicznej sieci telefonicznej (PSTN), w której świadczone są usługi powszechne - telefonia, transmisja nieruchomych obrazów (faks) i modemowa transmisja danych (dostęp do sieci Internet) - i wymaga stosowania odpowiedniej aparatury. Według Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, produkcja takiej aparatury została już zaniechana. Nie prowadzi się także prac modernizacyjnych ani rozwojowych w tym zakresie. W tej sytuacji utrzymywanie sprawnej sieci i aparatury staje się nieekonomiczne.

W chwili obecnej Telekomunikacja Polska S.A. jest jedynym operatorem w Polsce, który świadczy usługi telegraficzne, mimo ich nierentowności.

Usługi telegraficzne nie należą do usług powszechnych w świetle obowiązującego Prawa telekomunikacyjnego. Również przepisy znowelizowanej ustawy o łączności z dnia 23 listopada 1990 r. (obecnie regulującej działalność wyłącznie pocztową) wymienia telegram w art. 45, 60 ust. 1 pkt 3 i 4, 65 ust. 2, 66 i 70 ust. 3, ale nigdzie nie określa usługi telegraficznej jako usługi o charakterze powszechnym. Nie ma żadnych przepisów w obowiązującym prawie, które pozwalałyby na zobowiązanie któregokolwiek podmiotu, w tym Telekomunikacji Polskiej S.A. lub Poczty Polskiej, do świadczenia tych usług.

Jakkolwiek nie ma uzasadnienia ekonomicznego i technicznego dalszego utrzymywania świadczenia usług telegraficznych to usługi te zarówno zdaniem Prezesa Urzędu Regulacji i Telekomunikacji i Poczty jak i moim ciągle są istotne z punktu widzenia interesu społecznego.

Uprzejmie informuję Pana Marszałka, że Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty podjął działania mające na celu uzgodnienie pomiędzy Pocztą Polską a Telekomunikacją Polską S.A. przejęcia świadczenia tej usługi. Ze względu na to, że przygotowania do kontynuowania jej świadczenia wymagają niezbędnych przygotowań technicznych i organizacyjnych zwróciłem się do Prezesa Zarządu Telekomunikacji Polskiej S.A. o przedłużenie o 1 - 2 miesiące terminu zaprzestania świadczenia tej usługi tak, aby umożliwić płynne przejęcia świadczenia tych usług przez Pocztę Polską.

Z wyrazami szacunku

MINISTER INFRASTRUKTURY

z up. SEKRETARZ STANU

Andrzej Piłat


Oświadczenie