Oświadczenie


Minister Spraw Zagranicznych przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Kazimierza Pawełka, złożone na 35. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 34):

Warszawa, 30 kwietnia 2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Odpowiadając na oświadczenie Pana Senatora Kazimierza Pawełka (pismo nr LP/043100/03/V z dnia 25 marca 2003 r.) w sprawie trudności z otrzymaniem wiz przez Polaków zamieszkałych w Kanadzie, uprzejmie informuję, że podniesiona w oświadczeniu sprawa Pana Czesława Piasty z Ottawy, który jakoby miał oczekiwać od osiemnastu miesięcy na polską wizę, została szczegółowo zbadana. Okazało się, że Pan cz. Piasta w ciągu ostatnich czterech lat nie zwracał się do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Ottawie z wnioskiem o udzielenie wizy, natomiast w trybie natychmiastowym wydano wizę żonie Pana Piasty, która wyjeżdżała do Polski w związku z chorobą ojca.

Postanowienia art. 2 i 4 ustawy z dnia 25 czerwca 1997 r. o cudzoziemcach (Dz.U. 1997 Nr 114, poz. 739) stanowią, że wizy wydawane są cudzoziemcom, tj. osobom nieposiadającym polskiego obywatelstwa. Konsulowie RP - realizując zalecenia MSZ - traktują osoby polskiego pochodzenia legitymujące się paszportami innych państw jako cudzoziemców i na tej podstawie wydają decyzje wizowe. Nie jest brane pod uwagę domniemanie posiadania przez wnioskodawcę obywatelstwa polskiego; nie przeprowadza się również postępowania wyjaśniającego w zakresie obywatelstwa polskiego. Nie jest więc wywierany jakikolwiek nacisk na to, aby osoba legitymująca się paszportem obcym składała wniosek o wydanie paszportu polskiego. Przesłanki, na których oparł swoje oświadczenie Pan Senator Kazimierz Pawełek są zatem bezzasadne.

Z wyrazami szacunku

Włodzimierz Cimoszewicz


Oświadczenie