Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


KRONIKA SENACKA

8 grudnia 2005 r. w gmachu Sejmu odbyło się spotkanie opłatkowe parlamentarzystów z prymasem Polski kardynałem Józefem Glempem. Prymas życzył parlamentarzystom "zdrowia, ukochania prawdy i odwagi w obronie sprawiedliwości". Prymas, składając życzenia, przytoczył słowa księdza Piotra Skargi - "aby korzyści swoich zapomniawszy dbać o zwartość obywateli, z których każdy cieszy się pracą we własnym kraju".

Zaznaczył, że składając życzenia przedstawicielom najwyższych władz w państwie składa też życzenia Ojczyźnie. Dodał, że chciałby, "aby czuwanie opatrzności rozciągało się na wszystkie okoliczności budowania Polski w Europie i na świecie".

Marszałek Sejmu Marek Jurek złożył prymasowi życzenia wielu sił do pracy i ducha apostolskiego. "To święto religijne i społeczne" - powiedział marszałek, dziękując prymasowi za jego wizytę w Sejmie. Jak dodał, w osobie prymasa Sejm wita wielkiego uczestnika historii, który - jak zaznaczył - przez ostatnie 25 lat był aktywnym uczestnikiem najważniejszych wydarzeń życia narodowego. "Zebraliśmy się jako ludzie najróżniejszych poglądów, silnie i mniej silnie zaangażowani w życie Kościoła, ale dla nas wszystkich święta Bożego Narodzenia są wielką wartością" - ocenił marszałek.

Posłowie i senatorowie wysłuchali też kolęd śpiewanych przez chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Parlamentarzyści stali w długiej kolejce, aby złożyć życzenia prymasowi. Jak mówili, chcą życzyć prymasowi wytrwałości i siły do dalszej pracy dla dobra Kościoła i Polski. Posłowie i senatorowie składali też życzenia sobie nawzajem.

* * *

15 grudnia 2005 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę w przedmiocie ważności wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych 25 września 2005 r.

Po rozważeniu sprawozdania Państwowej Komisji Wyborczej i opinii w sprawach z protestów wyborczych, przy uwzględnieniu obwieszczeń Państwowej Komisji Wyborczej z 27 września 2005 r. o wynikach wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych 25 września 2005 r. (DzU nr 195, poz. 1626 i 1627) oraz biorąc pod uwagę wnioski prokuratora generalnego i przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, na podstawie art. 101 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i art. 82 ust. 1-3 ustawy z 12 kwietnia 2001 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (DzU nr 46, poz. 499 ze zm.) Sąd Najwyższy stwierdził m.in.:

- ważność wyborów do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych 25 września 2005 r., z wyjątkiem wyborów w okręgu wyborczym nr 27;

- nieważność wyborów do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w okręgu wyborczym nr 27 z siedzibą Okręgowej Komisji Wyborczej w Częstochowie w części obejmującej czynności wyborcze od zarządzenia wydrukowania kart do głosowania i postanowił w tym zakresie ponowić postępowanie wyborcze;

- wygaśnięcie mandatów senatorów Jarosława Wacława Laseckiego i Czesława Wincentego Ryszki.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment