Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następna część dokumentu


KONTAKTY MIĘDZYNARODOWE

11 kwietnia br. wizytę w Senacie RP złożyła grupa senatorów amerykańskich z przewodniczącym większości republikańskiej w Senacie USA, senatorem Williamem Fristem. Delegację przyjął marszałek Bogdan Borusewicz.

Marszałek B. Borusewicz podkreślił, że stosunki polsko-amerykańskie są bardzo dobre. Oba kraje łączy przyjaźń. Podziękował za wsparcie demokracji w naszym kraju, gdy Polska w latach "Solidarności" walczyła o wolność.

Senator W. Frist powiedział, że "USA i Polskę łączą wspólne wartości, cele i interesy". Dodał, że naród amerykański docenia polską obecność w Iraku, a także zaangażowanie Polski we wspieranie ruchów niepodległościowych w Europie Wschodniej. Podkreślił, że w Polsce senatorowie rozmawiali już o dalszej pomocy dla wojska, o ruchu bezwizowym dla Polaków i dywersyfikacji źródeł energii.

Marszałek B. Borusewicz zaznaczył, że polskie wojsko znajduje się w Iraku, mimo iż opinia publiczna jest krytycznie nastawiona do naszego udziału w tej operacji. Zdaniem marszałka, stabilizacja w Iraku nie postępuje tak prędko, jakby sobie wszyscy życzyli. Dodał, że pod koniec tego roku Polska będzie musiała podjąć decyzję dotyczącą obecności polskich żołnierzy w Iraku, po konsultacji z sojusznikami.

Marszałek podziękował senatorom za inicjatywę w sprawie zniesienia wiz dla Polaków. Jak stwierdził, dobrym początkiem byłby program przewidujący bezpłatne wizy dla młodzieży.

Marszałek powiedział, że największym problemem w stosunkach międzynarodowych dla Polski jest obecnie sytuacja po wyborach na Białorusi, gdzie łamane są prawa człowieka. Polska chciałaby, aby w tej sprawie reakcja Unii Europejskiej była bardziej zdecydowana. Podkreślił, że Polska będzie dążyła do tego, by społeczeństwo białoruskie miało dostęp do rzetelnej informacji. Zdaniem marszałka, skala protestów i represji na Białorusi wskazuje na to, że w ciągu kilku lat dojdzie tam do głębokich zmian.

Marszałek podkreślił, że Polska będzie wspierać niezależność Gruzji i demokrację na Ukrainie, gdyż stabilizacja w tym regionie służy stabilizacji sytuacji w Europie i na świecie.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następna część dokumentu