10. posiedzenie Senatu RP, spis treści , poprzednia część stenogramu , następna część stenogramu


 

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję.

Pan senator Cichoń, proszę bardzo.

Do spisu treści

Senator Zbigniew Cichoń:

Panie Ministrze!

ChciaÅ‚bym zadać pytania dotyczÄ…ce art. 30. Reguluje on sprawÄ™ ustalenia nienależnie lub nadmiernie pobranych Å›rodków publicznych, które zostaÅ‚y przekazane przez agencjÄ™ na podstawie umowy w zwiÄ…zku z realizacjÄ… Wspólnej Polityki Rolnej itd. Przepis precyzuje, że stosuje siÄ™ tutaj przepisy kodeksu postÄ™powania cywilnego. Pytania moje zmierzajÄ… do ustalenia, po pierwsze, kto wydaje decyzje w tej kwestii, po drugie, jeżeli jest odesÅ‚anie do przepisów kodeksu postÄ™powania cywilnego, to czy stosuje siÄ™ je tylko jako procedurÄ™ i decyzje wydaje prezes agencji, czy też wskazanie przepisów kodeksu postÄ™powania cywilnego powinno prowadzić do wniosku, że stosuje siÄ™ postÄ™powanie sÄ…dowe, czyli sÄ…d jest wÅ‚adny ustalić, czy wystÄ…piÅ‚y nienależnie lub nadmiernie pobrane Å›rodki.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

ProszÄ™ bardzo, Panie Ministrze.

Do spisu treści

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Bogusław Nadolnik:

OdwoÅ‚anie w tej kwestii skÅ‚ada siÄ™ do prezesa i prezes podejmuje decyzjÄ™.

(Senator Zbigniew CichoÅ„: Pan minister ma chyba na myÅ›li art. 29, a ja mówiÄ™ o art. 30. To odwoÅ‚anie, o którym pan minister mówi jest w art. 29, a ja mówiÄ™ o art. 30.

Przepraszam, nie mam przed sobÄ… tego artykuÅ‚u, ale tam jest napisane, że skÅ‚ada siÄ™ odwoÅ‚anie i decyzjÄ™ podejmuje prezes.

Do spisu treści

Senator Zbigniew Cichoń:

Nie, wÅ‚aÅ›nie nie jest napisane. StÄ…d moje pytanie. Nie jest napisane, kto podejmuje decyzje. Jest tylko napisane, że stosuje siÄ™ przepisy kpc. No, a jeżeli przepisy kpc, to...

(Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi BogusÅ‚aw Nadolnik: Ale tam również stosuje siÄ™ instytucjÄ™, jakÄ… jest decyzja prezesa.)

Aha.

(GÅ‚os z sali: Z czego to wynika?)

No, nie jest to doprecyzowane.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Odpowiedź została udzielona, chociaż...

(Senator Zbigniew Cichoń: Dobrze. Dziękuję.)

...jak rozumiem, ona pana senatora nie satysfakcjonuje.

Następne pytanie zadaje pan senator Chróścikowski. Proszę bardzo.

Do spisu treści

Senator Jerzy Chróścikowski:

Panie Ministrze, w komisji rozmawialiÅ›my na temat tego, jak ustalić znaczenie zapisu "dekoniunktura" i proponowaliÅ›my inne zapisy, które rozwiÄ…zaÅ‚yby ten problem. Wiadomo, że to dotyczy udzielania kredytów, zapewne klÄ™skowych czy innych. Gdyby byÅ‚a dekoniunktura, wymagaÅ‚oby to tylko zwiÄ™kszenia jakiegoÅ› takiego zasobu pozwalajÄ…cego zwiÄ™kszyć zakres pomocy udzielanej z powodu dekoniunktury.

Nie udaÅ‚o nam siÄ™ tego w komisji ustalić, wiÄ™c chciaÅ‚bym prosić o potwierdzenie opinii, wstÄ™pnie podawanych w komisji, że rzÄ…d przygotowuje specjalne rozwiÄ…zanie w sprawie pomocy, tyle że nie nazywa tego dekoniunkturÄ…. Nazywa to pomocÄ… dla gospodarstw w sytuacjach trudnych, które powstajÄ… z różnych wzglÄ™dów. ProszÄ™ o udzielenie odpowiedzi.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

ProszÄ™ bardzo.

Do spisu treści

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Bogusław Nadolnik:

Tak, potwierdzam. BÄ™dziemy pracowali nad takim rozwiÄ…zaniem, żeby w razie pojawienia siÄ™ jakichÅ› problemów - specjalnie nie chcÄ™ używać okreÅ›lenia "dekoniunktura" - mieć dla rolnictwa taki pakiet, który pomógÅ‚by w tej sytuacji. BÄ™dziemy nad tym pracowali, bo sama definicja dekoniunktury naprawdÄ™ nic nie mówi.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję bardzo.

Pan senator Rulewski, proszÄ™ bardzo.

Do spisu treści

Senator Jan Rulewski:

Ja mam dwa pytania, ale zmieszczÄ™ siÄ™ jednak w czasie jednej minuty.

Panie Ministrze, "zadano" tu panu bardzo ciężkie zadanie weryfikacji przynależnoÅ›ci partyjnych w kierowniczych organach Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa. Czy nadal uważa pan, że siÄ™ go pan podejmie?. Czy nie uważa pan, że za wiarygodne należaÅ‚oby uznać wystÄ…pienie senatora Ryszki, który wprost powiedziaÅ‚ na tej sali, jak pamiÄ™tam, dwa tygodnie temu, że rzeczywiÅ›cie PiS szedÅ‚ do wÅ‚adzy i po Å‚upy. MówiÄ™ to  dlatego, że to zadanie, które zlecili tu nasi koledzy z klubu PiS...

(Senator Czesław Ryszka: Ale to było naganne.)

...nie jest wykonalne, ponieważ w ankietach nie podaje siÄ™ przynależnoÅ›ci partyjnej. ProszÄ™ wiÄ™c uważać. To zadanie jest niewykonalne i naraża na szwank WysokÄ… IzbÄ™. Nadto wiadome jest, że niektóre partie, nie chcÄ™ palcem wskazywać, nie przyjmujÄ… do pracy na kierownicze stanowiska czÅ‚onków partii, tylko przyjmujÄ… kolesiów, a ustalenie tego już w ogóle nie jest wykonalne. Gdyby tak byÅ‚oby w PiS, to ja też czekaÅ‚bym na informacjÄ™, czy przyjmowano do agencji kolesiów.

Drugie pytanie jest pytaniem o to, czy trwajÄ… prace nad tak zwanÄ… ustawÄ… kominowÄ…, którÄ… objÄ™te sÄ… również wszystkie agencje i agendy rzÄ…dowe. Czy coÅ› panu wiadomo o tym, że te agencje bÄ™dÄ… objÄ™te zmianami?

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

ProszÄ™ bardzo.

Do spisu treści

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Bogusław Nadolnik:

Jeżeli chodzi o zadanie, które zostaÅ‚o przede mnÄ… postawione, to bardzo serdecznie dziÄ™kujÄ™ za tÄ™ uwagÄ™, bo także ja chciaÅ‚em je skomentować. My nie przygotujemy takiego zestawienia, które klasyfikowaÅ‚oby osoby zwolnione do jakiegoÅ› ugrupowania politycznego. My możemy przygotować i przygotujemy informacjÄ™ na temat osób i na temat stanowisk, które zostaÅ‚y zlikwidowane. Nie bÄ™dziemy natomiast siÅ‚ować siÄ™ na coÅ›, co jest niewykonalne.

Jeżeli chodzi o tak zwanÄ… ustawÄ™ kominowÄ…, to oczywiste jest, że w myÅ›l obecnego stanu prawnego wynagrodzenia reguluje również ustawa kominowa, a zniesienie tej ustawy bÄ™dzie implikowaÅ‚o również kwestie wynagrodzeÅ„ prezesów. StÄ…d w zależnoÅ›ci od ustaleÅ„ tamtej ustawy wynagrodzenia bÄ™dÄ… regulowane, jak myÅ›lÄ™, w sposób podyktowany możliwoÅ›ciami finansowymi agencji. Agencja ma swój budżet i w ramach tego budżetu wygospodarowuje Å›rodki miÄ™dzy innymi na opÅ‚acanie pracowników. Jeżeli chodzi o wynagrodzenia prezesów, to one bÄ™dÄ… przypuszczalnie takie same jak wynagrodzenia w innych spółkach Skarbu PaÅ„stwa czy w innych agendach rzÄ…dowych.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję.

Pan senator Pupa, proszÄ™ bardzo.

Do spisu treści

Senator Zdzisław Pupa:

Pan minister nie udzieliÅ‚ odpowiedzi na moje wczeÅ›niej postawione pytanie. PytaÅ‚em, czym rzÄ…d kierowaÅ‚ siÄ™, ograniczajÄ…c w tej nowej ustawie pomoc finansowÄ… tylko do pierwotnych produktów rolnych. To jedno pytanie.

A teraz drugie pytanie, które chciaÅ‚bym zadać, dotyczÄ…ce marginalizacji osób z zasobu kadrowego. Pan minister w swoim wystÄ…pieniu wczeÅ›niejszym zwróciÅ‚ uwagÄ™, że nie wszystkie osoby z doktoratem nadajÄ… siÄ™ do peÅ‚nienia funkcji na przykÅ‚ad prezesa agencji. Ja rozumiem, że ktoÅ› z tytuÅ‚em doktora kardiologii czy doktoratem z zakresu budowy silników rakietowych nie bÄ™dzie siÄ™ ubiegaÅ‚ o pracÄ™ w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. SÄ… jednak osoby naprawdÄ™ kompetentne, również z doktoratami i nie tylko, i przygotowane do tego aby mogÅ‚y peÅ‚nić funkcje kierownicze. Czy nie obawia siÄ™ pan minister, że te osoby, dobrze przygotowane, kompetentne i rzetelne, bÄ™dÄ… marginalizowane i pomijane podczas podejmowania decyzji kadrowych? DziÄ™kujÄ™.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

ProszÄ™ bardzo.

Do spisu treści

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Bogusław Nadolnik:

Panie MarszaÅ‚ku, Wysoka Izbo, odpowiadam na pytanie w sprawie marginalizacji: nie obawiam siÄ™ tego.

Jeżeli chodzi o kwestiÄ™ produktów pierwotnych, to chcÄ™ tutaj jasno powiedzieć, że my stoimy na stanowisku, iż ta pomoc powinna w pierwszej kolejnoÅ›ci pójść do rolnika, nie zaÅ› do przetwórcy czy dużych, wytwarzajÄ…cych produkty spożywcze, przetwórni , które majÄ… na to Å›rodki. My chcemy pójść do rolnika, który jest bezpoÅ›rednio zainteresowany tym, żeby można byÅ‚o przetworzyć pierwotny produkt.

Do spisu treści

Senator Zdzisław Pupa:

Jeszcze jedno pytanie.

Czy to znaczy, jeśli dobrze rozumiem, że jest pan przeciwny poprawce senatorów, komisji, która wykreśla ten pierwotny zapis?

(Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi BogusÅ‚aw Nadolnik: To znaczy, z tego...)

Ja panu zaraz przeczytam, mam tutaj... Sekundkę, dobrze byłoby, żebyśmy to uściślili.

Do spisu treści

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Bogusław Nadolnik:

Produkty pierwotne, Panie Senatorze, takie pojÄ™cie jest stosowane w przepisach unijnych, to produkty nieprzetworzone, pierwotne.

(Senator Zdzisław Pupa: No rozumiem.)

Chodzi o kwestie rozszerzenia tego, prawda?

(Senator Zdzisław Pupa: Ja rozumiem, że rząd jest przeciwny. Dobrze. Dziękuję.)

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Pan senator Chróścikowski, proszę bardzo.

Do spisu treści

Senator Jerzy Chróścikowski:

Panie Ministrze, wiele siÄ™ mówi o sprawach kadrowych. Pan niedawno, chyba dopiero od dwóch tygodni, jest ministrem.

(Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi BogusÅ‚aw Nadolnik: No, jeszcze nie.)

Nawet nie. A wiÄ™c współczujÄ™ panu, że na tyle pytaÅ„ pan musi odpowiadać, ale chciaÅ‚bym, aby i mnie udzieliÅ‚ pan informacji.

Do 2001 r. stworzono taki system, aby agencja stawaÅ‚a siÄ™ agencjÄ… pÅ‚atniczÄ…. ZostaÅ‚o wtedy w agencji zatrudnionych kilkaset osób. Od roku 2001 do roku 2005 powstaÅ‚a agencja pÅ‚atnicza, zatrudniono w niej, do 2005 r., dziewięć tysiÄ™cy osób. Za czasów SLD i PSL zatrudniono dziewięć tysiÄ™cy osób. W zwiÄ…zku z tym, że zadania siÄ™ zwiÄ™kszaÅ‚y, rzÄ…d koalicji PiS zatrudniÅ‚ okoÅ‚o dwóch tysiÄ™cy osób, co daje razem blisko jedenaÅ›cie tysiÄ™cy - jeÅ›li siÄ™ mylÄ™, to proszÄ™ poprawić - jedenaÅ›cie tysiÄ™cy osób. Ile osób zostaÅ‚o wymienionych? W moim odczuciu tylko 10% zatrudnionych osób zostaÅ‚o w tym czasie wymienionych z tej liczby blisko jedenastu tysiÄ™cy miejsc pracy. Na takÄ… liczbÄ™ osób zatrudnionych w agencji mówi siÄ™ tu, jak siÄ™ zdaje, o wymianie kadr rzÄ™du kilku tysiÄ™cy. Miejmy wiÄ™c tÄ™ peÅ‚nÄ… wiedzÄ™ i peÅ‚ne wyobrażenie. Ja jako osoba sÅ‚uchajÄ…ca tutaj z boku, a znajÄ…ca dokÅ‚adnie agencjÄ™... ByÅ‚em pierwszym, można tak powiedzieć, który tÄ™ agencjÄ™ tworzyÅ‚, byÅ‚em przy ustawach i przy wszystkim innym, i aż bolejÄ™, że tak w tej chwili o tym mówimy, bo agencja speÅ‚nia rzeczywiÅ›cie ogromne zadania dla rolnictwa...

(Wicemarszałek Marek Ziółkowski: Ale to nie bardzo jest pytanie, Panie Senatorze.)

A wiÄ™c pytam: jaki jest rzeczywisty stan na dzieÅ„ dzisiejszy?

Do spisu treści

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Bogusław Nadolnik:

To odpowiem, że na dzieÅ„ dzisiejszy okoÅ‚o jedenastu tysiÄ™cy trzystu bÄ…dź jedenastu tysiÄ™cy czterystu osób, o ile dobrze pamiÄ™tam, jest zatrudnionych w agencji i w jej oddziaÅ‚ach. W ogóle tyle wynosi zatrudnienie w agencji.

Do spisu treści

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję, Panie Ministrze. Czas zadawania pytań się skończył, może pan sobie teraz odpocząć.

Rozpoczynamy zatem dyskusjÄ™.

Przypominam o znanych wszystkim paÅ„stwu senatorom wymogach regulaminowych.

I StanisÅ‚aw Bisztyga jako pierwszy dyskutant.

ProszÄ™ bardzo, Panie Senatorze.

Do spisu treści

Senator Stanisław Bisztyga:

Szanowni Państwo! Wysoka Izbo!

PragnÄ™ zaprezentować kilka uwag dotyczÄ…cych ustawy o restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa.

Ta ustawa zmienia wiele dotychczasowych ustaw, a w szczególnoÅ›ci ustawÄ™ o grupach producentów rolnych i ich zwiÄ…zkach z wrzeÅ›nia 2000 r., o krajowym systemie ewidencji producentów, z 2003 r., o pÅ‚atnoÅ›ciach w ramach sytemu wsparcia, ze stycznia 2007 r., a także o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziaÅ‚em Å›rodków z Europejskiego Funduszu Rolnego, z marca 2007 r.

Należy podkreÅ›lić, że nowa ustawa o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dokonuje znowelizowania i uporzÄ…dkowania dotychczasowych rozwiÄ…zaÅ„ legislacyjnych dotyczÄ…cych rolnictwa, a w szczególnoÅ›ci dostosowuje polskie prawo do unijnych rozwiÄ…zaÅ„. NiezbÄ™dne staÅ‚o siÄ™ wyeliminowanie tych zapisów, które dopuszczaÅ‚y pomoc dla rolnictwa zabronionÄ… przez unijne prawo. Dotychczas agencja dziaÅ‚aÅ‚a na podstawie przepisów z 1993 r., które powoÅ‚aÅ‚y jÄ… do życia. W miÄ™dzyczasie nastÄ…piÅ‚ jej dynamiczny rozwój, niepozbawiony elementów spontanicznoÅ›ci i przypadkowoÅ›ci. StÄ…d też niniejsza ustawa stanowi ważny akt prawny, sÅ‚użący porzÄ…dkowaniu i unowoczeÅ›nianiu polskiego rolnictwa, a także sprawnej obsÅ‚ugi wielomiliardowych Å›rodków unijnych dla półtoramilionowej rzeszy gospodarstw rolnych w Polsce.

Od dÅ‚uższego czasu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest przedmiotem krytyki, również ze strony mediów. Na dalszy plan przesuwa siÄ™ jej znaczÄ…ca rola we wdrażaniu pozytywnych zmian w rolnictwie polskim - dominujÄ… sprawy strukturalne, rozgrywki personalne, incydenty, konflikty i sensacje. Poszukuje siÄ™ również rozbieżnoÅ›ci w dziaÅ‚aniach PO i PSL, czÄ™sto wbija siÄ™ klin miÄ™dzy te formacje, wbijajÄ…c zarazem klin w delikatnÄ… i zÅ‚ożonÄ… materiÄ™ reformowania organizacji zatrudniajÄ…cej, jak już siÄ™ dowiedzieliÅ›my, jedenastotysiÄ™cznÄ… armiÄ™ wykwalifikowanych pracowników obsÅ‚ugujÄ…cych rolnictwo na szczeblu gminy, powiatu, regionu i kraju. Co jakiÅ› czas forsowany jest również pomysÅ‚ poÅ‚Ä…czenia wszystkich trzech agencji obsÅ‚ugujÄ…cych rolnictwo niezależnie od ich caÅ‚kowicie odmiennych celów statutowych. Na plan dalszy schodzÄ… takie sprawy, jak akredytacja, usprawnienia organizacyjne czy poprawa funkcjonowania agencji.

Opinie te nie oznaczajÄ…, że trzeba zamykać oczy na ewidentne niedomagania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Najbardziej rzucajÄ…ce siÄ™ w oczy to niesprawność systemu informatycznego, a także brak wÅ‚asnej siedziby dla centrali tej potężnej organizacji paÅ„stwowej. Dotyka jÄ… też bakcyl nadmiernej biurokracji, nadmiar niejasnych, czÄ™sto sprzecznych, przepisów i karuzela personalna. WedÅ‚ug mojej wiedzy podjÄ™te zostaÅ‚y stanowcze kroki naprawcze, które zmierzajÄ…, jak sÄ…dzÄ™, w dobrym kierunku.

W efekcie rozwoju Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ustawicznie ksztaÅ‚tujÄ… siÄ™ coraz to nowe dziedziny dziaÅ‚alnoÅ›ci pomocowej dla rolnictwa ze źródeÅ‚ krajowych i unijnych. Obecnie głównym jej zadaniem jest sprawna realizacja programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013. Integruje ono rozproszone dotychczas różne dziaÅ‚ania na rzecz rolnictwa. PamiÄ™tajmy, że pomoc dla blisko półtora miliona gospodarstw rolnych wymaga Å›cisÅ‚ego przestrzegania obowiÄ…zujÄ…cych procedur w warunkach coraz to nowych uregulowaÅ„ w prawie polskim i unijnym. Nowa ustawa o agencji stanowi istotny postÄ™p na drodze stabilizacji i systematyzacji tego prawa. BÄ™dzie siÄ™ nim Å‚atwiej posÅ‚ugiwać zarówno urzÄ™dnikom agencji, jak też beneficjentom.

NiezbÄ™dna jest, jak sÄ…dzÄ™, stabilizacja kadry kierowniczej agencji. Być może należy wprowadzić zasadÄ™ powoÅ‚ywania czÅ‚onków kierownictwa na kilkuletnie okresy na wzór kontraktów menedżerskich, tak aby mieli oni czas na skuteczne wdrożenie zaprojektowanych rozwiÄ…zaÅ„. Musi to oznaczać ponoszenie odpowiedzialnoÅ›ci za brak efektów w dziaÅ‚aniu, a także za zaniedbania i rażące bÅ‚Ä™dy.

Agencja potrzebuje gÅ‚Ä™bokich zmian strukturalnych i organizacyjnych. Nowe ramy ustawowe tej dziaÅ‚alnoÅ›ci bÄ™dÄ… skutkować nowymi rozporzÄ…dzeniami wykonawczymi - statutem i regulaminem organizacyjnym agencji. Do prac nad nimi należy przystÄ…pić niezwÅ‚ocznie. Nie może siÄ™ powtórzyć zwyczaj zakulisowego przyjmowania nowych unormowaÅ„ bez konsultacji z zaÅ‚ogÄ… i zwiÄ…zkami zawodowymi, zwÅ‚aszcza w odniesieniu do regulaminu organizacyjnego. Na tÄ™ konsultacjÄ™ musi być czas.

Wysoki Senacie, pragnÄ™ poprzeć propozycjÄ™ zaakceptowania przez Senat ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zawiera ona bowiem szereg postanowieÅ„ prawnych sprzyjajÄ…cych pozytywnym przemianom w rolnictwie polskim. Przed senackÄ… KomisjÄ… Rolnictwa i Ochrony Åšrodowiska oraz KomisjÄ… Gospodarki Narodowej staje niezwykle trudne zadanie, zadanie staÅ‚ego monitorowania tempa prac nad rozporzÄ…dzeniami wykonawczymi przewidzianymi w ustawie, a także nad nowym statutem i regulaminem organizacyjnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Panie Marszałku, dziękuję za uwagę.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Pan senator Banaś, zapraszam na mównicę.

Do spisu treści

Senator Grzegorz BanaÅ›:

Uprzejmie dziękuję.

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

SÅ‚uchajÄ…c dyskusji, z wielkÄ… uwagÄ… sÅ‚uchajÄ…c wypowiedzi pana senatora Bisztygi, senatora wielce szanownego, którego niezwykle ceniÄ™, podobnie zresztÄ… jak pozostaÅ‚ych dziewięćdziesiÄ™ciu dziewiÄ™ciu...

(WicemarszaÅ‚ek Marek Ziółkowski: Z sobÄ… wÅ‚Ä…cznie, jak rozumiem.)

Tak, z sobÄ… wÅ‚Ä…cznie.

...jakoÅ› nie mogÄ™ uciec od pewnego wrażenia dotyczÄ…cego tempa naszych dziaÅ‚aÅ„, tempa, które nie tak dawno mocno zdominowaÅ‚o życie naszej Izby, a zwiÄ…zane byÅ‚o z przeprowadzanÄ…, przeczoÅ‚giwanÄ… nawet, powiedziaÅ‚bym, ustawÄ… o radiofonii i telewizji pod pozorem, pod pÅ‚aszczykiem tego, iż trzeba pewne rzeczy porzÄ…dkować. Tu w ustawie o agencji też trzeba te same rzeczy porzÄ…dkować. A wyliczanka jest spora. Samo to, co narzuca ustawodawstwo, prawo unijne, to też spora wyliczanka. Ale tak naprawdÄ™ tutaj cel jest taki sam: chodzi tylko i wyÅ‚Ä…cznie o to, żeby uzasadnić ruchy kadrowe, które majÄ… nastÄ…pić albo już nastÄ…piÅ‚y. StÄ…d moje wielkie zdziwienie dlaczego wtedy, gdy zadawane byÅ‚y pytania na temat zasobu kadrowego, na temat sÅ‚użby cywilnej, pytania o to, że wyjmuje siÄ™ spod praw rzÄ…dzÄ…cych zasobem kadrowym czy też sÅ‚użbÄ… cywilnÄ… osoby, które bÄ™dÄ… zarzÄ…dzać tÄ… niezwykle ważnÄ… agencjÄ… rzÄ…dowÄ…, nikt ze strony rzÄ…dzÄ…cych i koalicjantów nie zwróciÅ‚ jakoÅ› uwagi na takÄ… oto prostÄ… sprawÄ™. Cóż stoi na przeszkodzie, by osoba która zamierza siÄ™ ubiegać o funkcjÄ™ na przykÅ‚ad prezesa ARiMR, zdaÅ‚a egzamin do PaÅ„stwowego Zasobu Kadrowego lub też byÅ‚a osobÄ…, która już tam jest, lub też jest urzÄ™dnikiem mianowanym i speÅ‚nia wszystkie wymagania zapisane w ustawie o sÅ‚użbie cywilnej i o PaÅ„stwowym Zasobie Kadrowym? Chyba że chodzi o to, że nie ma po prostu osób, które potrafiÄ… zdać ten egzamin.

Trudno tu mówić o kompetencji i trudno siÄ™ wzruszać tezÄ…, którÄ… postawiÅ‚ pan senator Rulewski, tezÄ… o tych Å‚upach, po które tak zwyciÄ™sko i ochoczo maszerowaÅ‚a poprzednia koalicja. ChciaÅ‚bym panu senatorowi i wszystkim paÅ„stwu powiedzieć na przykÅ‚ad o informacji z wczoraj, z przedwczoraj. Oto w województwie Å›wiÄ™tokrzyskim, skÄ…d peÅ‚niÄ™ mandat senatora Rzeczypospolitej Polskiej, w instytucji niezwykle istotnej dla rolników, mocno współdziaÅ‚ajÄ…cej wÅ‚aÅ›nie z AgencjÄ… Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, czyli w ÅšwiÄ™tokrzyskim OÅ›rodku Doradztwa Rolniczego, mieliÅ›my takÄ… oto sytuacjÄ™. Od 2001 r. rzÄ…dziÅ‚ tam menedżer, który wprowadziÅ‚ ten oÅ›rodek do grona ekstraligi w naszym kraju, który zbieraÅ‚ pochwaÅ‚y nie tylko od swoich przeÅ‚ożonych, ale od wszystkich Å›rodowisk rolnych współpracujÄ…cych z ÅšODR. I co siÄ™ okazaÅ‚o? Ano zostaÅ‚ zmuszony do odejÅ›cia. A kto, Szanowny Panie Senatorze, Szanowne Panie Senator i Panowie Senatorowie, zostaÅ‚ nominatem? Fizjoterapeuta. Czyżby chodziÅ‚o o rehabilitacjÄ™ oÅ›rodka doradztwa rolniczego i rolnictwa w caÅ‚oÅ›ci? RehabilitacjÄ™ po tym wÅ‚aÅ›nie marszu na Å‚upy? Bo jedynÄ… kompetencjÄ… tego pana fizjoterapeuty, który zostaÅ‚ dyrektorem ÅšwiÄ™tokrzyskiego OÅ›rodka Doradztwa Rolniczego, jest to, że jest ważnym czÅ‚onkiem zarzÄ…du powiatu Platformy Obywatelskiej w KoÅ„skich.

(GÅ‚os z sali: Platformy, nie PSL?)

Platformy Obywatelskiej w KoÅ„skich.

(GÅ‚os z sali: To niemożliwe.)

No właśnie, nie PSL.

(Senator Czesław Ryszka: To niemożliwe. Platforma takie rzeczy?)

MyÅ›lÄ™, że te wszystkie zaklÄ™cia, o kompetencjach, o jawnych procedurach konkursowych, o tym, że za drzwiami stojÄ… wrÄ™cz tabuny...

(GÅ‚os z sali: Pewnie zaraz zostanie odwoÅ‚any.)

Panie Senatorze, proszę pozwolić mi wygłosić te słowa.

...wspaniaÅ‚ych, rzetelnych, uczciwych fachowców, którzy nie mieli szans... WÅ‚aÅ›nie tak to siÄ™ rozmienia, na takich rehabilitantów, którzy zechcieli siÄ™ zajmować w tej chwili sprawami rolniczymi.

Można by przywoÅ‚ać jeszcze inny przykÅ‚ad, z ostatnich doniesieÅ„ prasowych. Kolejny z peeselowskiej rodziny dziaÅ‚aczy DobrzyÅ„skich zechciaÅ‚ spróbować swoich siÅ‚ w interesie i w strategicznej dla paÅ„stwa polskiego spółce objÄ…Å‚ ważnÄ… funkcjÄ™.

Spójrzmy prawdzie w oczy. Prawda jest taka: to kolejny skok na nastÄ™pnÄ… agencjÄ™ rzÄ…dowÄ…, na posady, na wszystkie te "dobroci", na marchewkÄ™, która jest z tym zwiÄ…zana. Po prostu potrzebujecie uwÅ‚aszczyć swoich dziaÅ‚aczy. DziÄ™kujÄ™ bardzo. (Oklaski)

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję, Panie Senatorze.

I oddajÄ™ gÅ‚os panu senatorowi Skurkiewiczowi. ProszÄ™ bardzo.

(Rozmowy na sali)

Panowie Senatorowie, teraz pan senator Skurkiewicz.

ProszÄ™ bardzo.

Do spisu treści

Senator Wojciech Skurkiewicz:

Panie Marszałku! Panie Ministrze! Szanowni Państwo!

PodsumowujÄ…c już prawie dwugodzinnÄ… dyskusjÄ™, chciaÅ‚bym jeszcze raz podkreÅ›lić, że ustawa, która zostaÅ‚a zaproponowana przez rzÄ…d, zmieniajÄ…ca dotychczasowÄ… ustawÄ™ o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w wielu aspektach powiela ustawÄ™, która od szeregu lat jest realizowana i wprowadza też sporo nowych rzeczy. Ale nowych to nie znaczy lepszych, a wrÄ™cz przeciwnie.

Szanowni PaÅ„stwo, jeszcze raz pragnÄ™ zwrócić uwagÄ™, że - oczywiÅ›cie jeżeli stanie siÄ™ inaczej i Izba zagÅ‚osuje, to bÄ™dzie bardzo dobrze - w przypadku zapisu sejmowego jest nie do pomyÅ›lenia, aby w inny sposób byÅ‚ powoÅ‚ywany prezes agencji i w inny sposób byÅ‚ powoÅ‚ywany jego zastÄ™pca. To na pewno bÄ™dzie rodziÅ‚o konflikty. Jeżeli już, to gorÄ…ca proÅ›ba do parlamentarzystów i senatorów Platformy, aby jednak zechcieli przeforsować swój zapis w Senacie.

Szanowni PaÅ„stwo, ustawa jest również zÅ‚a, jeżeli chodzi o stosunki miÄ™dzyludzkie, czysto ludzkie, które bÄ™dÄ… panowaÅ‚y w agencjach. Tu jest wielka krzywda dla wielu osób, które zajmujÄ… obecnie stanowiska kierownicze. Rodzi siÄ™ tylko pytanie: czy ustawa, która na przykÅ‚ad zmienia sposób zatrudnienia na powoÅ‚anie, jeżeli chodzi o zastÄ™pców kierowników, byÅ‚a konsultowana z organizacjami zwiÄ…zkowymi funkcjonujÄ…cymi w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Czy ustawa byÅ‚a konsultowana? Ten zapis, który jest w tym momencie w art. 43. Wydaje siÄ™, że absolutnie nie, bo żaden ze zwiÄ…zkowców nie zgodziÅ‚by siÄ™ na takie zapisy w tejże ustawie.

Szanowni PaÅ„stwo, byÅ‚o tu powiedzianych wiele słów, wydaje mi siÄ™, niesprawiedliwych - dotyczÄ…cych Å‚upów wyborczych i nie tylko Å‚upów wyborczych. Po raz kolejny powtórzÄ™ to, co byÅ‚o mówione przy okazji ustawy medialnej: paÅ„stwo macie bardzo wÄ…ski horyzont widzenia i widzicie tylko to, co byÅ‚o przez ostatnie dwa lata. Pytam siÄ™, dlaczego nie zauważacie tego, co byÅ‚o za czasów koalicji SLD i PSL. Dlaczego nigdy nikt w Å¼adnych sÅ‚owach siÄ™ do tego nie odniósÅ‚?

(Senator Jan Rulewski: Bo tu nie ma słuchaczy.)

Dlaczego nikt nie powiedziaÅ‚ o tym, że w wielu przypadkach Å‚amano krÄ™gosÅ‚upy ludzi prawych, ludzi wÅ‚aÅ›ciwych i dokonywano zmian kadrowych, preferujÄ…c przede wszystkim kolesiostwo? A w tej chwili paÅ„stwo za sprawÄ… inspiracji PSL próbujecie wprowadzić to samo.

Szanowni PaÅ„stwo, tylko jeden przykÅ‚ad - z urzÄ™du wojewódzkiego delegatury w Radomiu, gdzie nie tak dawno zostaÅ‚ odwoÅ‚any zwykÅ‚y, przeciÄ™tny pracownik, zwykÅ‚y inspektor. Dlaczego zostaÅ‚ odwoÅ‚any? Bo raz czy dwa razy pojawiÅ‚ siÄ™ na spotkaniu Prawa i SprawiedliwoÅ›ci w Radomiu. Dlatego straciÅ‚ pracÄ™. Bo trzeba swoim kolegom oddawać miejsca, żeby oni również byli zadowoleni. Czy to jest sÅ‚uszne i wÅ‚aÅ›ciwe?

I paÅ„stwo macie czelność zarzucać niewÅ‚aÅ›ciwe dziaÅ‚ania przez ostatnie dwa lata, a robicie tak samo, a wrÄ™cz jeszcze gorzej w wielu przypadkach. I ta ustawa do tego doprowadzi. DziÄ™kujÄ™ bardzo. (Oklaski)

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Pan senator Skorupa, proszÄ™ bardzo.

(Senator Czesław Ryszka: Król jest nagi!)

Do spisu treści

Senator Tadeusz Skorupa:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

(Senator Rafał Muchacki: Bo go rozebraliście!)

W zwiÄ…zku z tym, że biura powiatowe dziaÅ‚ajÄ…ce w powiatach grodzkich i ziemskich spisujÄ… siÄ™ Å›wietnie i dobrze wykonujÄ… swoje zadania, proponujÄ™ poprawkÄ™ w art. 9 w pkcie 1. Chodzi o utworzenie ppkt 4 nastÄ™pujÄ…cej treÅ›ci: biura powiatowe dziaÅ‚ajÄ…ce w każdym powiecie mogÄ… być Å‚Ä…czone i mogÄ… obsÅ‚ugiwać rolników w dwóch i wiÄ™cej powiatach. Tam gdzie jest to uzasadnione.

MyÅ›lÄ™, że skoro takie wielkie powiaty, jak grodzkie i ziemskie, sÄ… obsÅ‚ugiwane przez jedno biuro, to maÅ‚e powiaty na peryferiach, na obrzeżach, też mogÄ… mieć te biura Å‚Ä…czone i Å›wietnie poradzÄ… sobie z obsÅ‚ugÄ… zadaÅ„, które im powierzono ustawÄ…. DziÄ™kujÄ™. (Oklaski)

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję bardzo.

Informuję, że senator Knosala złożył przemówienie do protokołu.*

(Senator Jerzy Chróścikowski: Jeszcze chciałbym na chwilkę...)

Zamykam dyskusjÄ™... Nie, to trzeba...

(GÅ‚os z sali: WyjaÅ›nienie.)

No dobrze, ale to, Panie Senatorze... ProszÄ™ bardzo.

Do spisu treści

Senator Jerzy Chróścikowski:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

(Rozmowy na sali)

Debatujemy dzisiaj nad ważnÄ… ustawÄ…, bo jest ona jedynÄ…, można by powiedzieć, która rzeczywiÅ›cie w wiÄ™kszym zakresie finansuje polskich rolników. Ustawa daje agencji restrukturyzacji uprawnienia do wiÄ™kszoÅ›ci Å›rodków pomocowych, które przychodzÄ… na rolnictwo. GÅ‚osy podnoszone przez moich przedmówców, myÅ›lÄ™, wynikajÄ… głównie z troski o funkcjonowanie tej agencji. SadzÄ™, że podnoszone obawy sÄ… w pewnym sensie uzasadnione, tak jak każda troska o to, żeby nie staÅ‚o siÄ™ coÅ› zÅ‚ego. Zamiary, które siÄ™ podnosi, odcinajÄ…c od zasobu kadrowego, jednak budzÄ… wÄ…tpliwość, czy rzeczywiÅ›cie to jest oczekiwana zmiana, czy to jest zmiana, która jest zapowiedziana. Bo zapowiedziana przez PlatformÄ™ ObywatelskÄ… zmiana, że ma siÄ™ zamienić zasób kadrowy na sÅ‚użbÄ™ cywilnÄ…, myÅ›lÄ™, jest jednym z kroków w tym kierunku. JeÅ›li to jest akurat ten argument, że po zaaprobowaniu zostanie to wdrożone w czÄ…stkowym rozwiÄ…zaniu, to ja rozumiem, że nastÄ™pne ustawy po kolei mogÄ… wprowadzać incydent, który robimy przy tej ustawie. BÄ™dzie on precedensem do zrealizowania nastÄ™pnych ustaw, dotyczÄ…cych może Agencji NieruchomoÅ›ci Rolnych, może Agencji Rynku Rolnego Itd., itd. - możemy wymieniać inne. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy ten incydent już rozpocząć, czy nie. Czy to jest zapowiedź Platformy Obywatelskiej, że wÅ‚aÅ›nie zmienia system funkcjonowania?

Niepokoi mnie to, że tak mocno podnoszony jest gÅ‚os ludzi zatrudnionych w agencji, ludzi kompetentnych. WierzÄ™, że ci ludzie, pracujÄ…c wiele lat w agencji, naprawdÄ™ zdobyli już niejedne kwalifikacje i posiadajÄ… duże doÅ›wiadczenie. Tymi ludźmi próbuje siÄ™ żonglować. Nie chciaÅ‚bym, żeby to byÅ‚ zapis, który powoduje, że kierownik biura powiatowego i jego zastÄ™pca z automatu albo dostanÄ… powoÅ‚anie, albo nie dostanÄ… powoÅ‚ania. Ten przepis mówi tak wyraźnie i w tym momencie jest obawa, co bÄ™dzie z zastÄ™pcami. Kadra zastÄ™pców do tej pory byÅ‚a stabilnÄ… kadrÄ….

Zwracam siÄ™ do rzÄ…du o rozwagÄ™ i roztropność w podejmowaniu decyzji. Chodzi o to, żeby byÅ‚a to przemyÅ›lana decyzja, żeby nie zastosować czegoÅ› takiego, że oto dzisiaj znowu bÄ™dÄ… ciÄ™cia. Jak rozumiem, w przypadku osób niekompetentnych sÄ… przecież przepisy weryfikujÄ…ce, sÄ… pewne kontrole, sÄ… sprawdzenia. Nawet nie potrzeba żadnych przepisów, żeby odsunąć takie osoby czy przesunąć na inne stanowisko, jeÅ›li siÄ™ nie sprawdzajÄ…. A wiÄ™c zwracam uwagÄ™ na roztropność w podejmowaniu decyzji, bo jednak ta agencja ma ogromny wpÅ‚yw.

JeÅ›li chodzi o wypÅ‚aty, które sÄ… wzglÄ™dem agencji, i uruchamiane programy, to zwróćmy uwagÄ™, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest pionierem, bym powiedziaÅ‚, we wdrażaniu w ogóle wszystkich Å›rodków unijnych, jeÅ›li patrzymy pod wzglÄ™dem innych Å›rodków pomocowych z Unii Europejskiej. PozostaÅ‚e instytucje jeszcze nic nie wdrożyÅ‚y, jeszcze nic nie realizujÄ…. Agencja jest jednak w tym pionierem. JeÅ›li patrzymy na wydatkowanie Å›rodków Unii Europejskiej w rolnictwie, to można powiedzieć, że w wiÄ™kszoÅ›ci, w dziewięćdziesiÄ™ciu paru procentach, rolnicy korzystajÄ… z tych Å›rodków finansowych. JeÅ›li siÄ™ mylÄ™, to proszÄ™ o sprostowanie. SÄ… to najlepiej wydawane Å›rodki.. Nie mogÄ… siÄ™ tym poszczycić inne instytucje, choćby Ministerstwo Infrastruktury czy urzÄ™dy marszaÅ‚kowskie. Krytykuje siÄ™ instytucjÄ™, wiÄ™c trzeba powiedzieć: jeÅ›li jest tak źle, to dlaczego tak dobrze wydane sÄ… pieniÄ…dze z programu na lata 2004-2006 i rozpoczÄ™to realizacjÄ™ programu na lata 2007-2013.

Tak wiÄ™c ja bym stanÄ…Å‚ trochÄ™ w obronie agencji i pracowników, bo w moim odczuciu ta instytucja dobrze pracuje. I nie chciaÅ‚bym, żeby agencjÄ™ traktować jako instytucjÄ™, której przy pewnych rozgrywkach politycznych wystawia siÄ™ negatywnÄ… ocenÄ™.

Kolejna sprawa. JeÅ›li chodzi o dziaÅ‚ania, to każdy popeÅ‚nia bÅ‚Ä…d. Na pewno procesy sÄ…dowe, które trwaÅ‚y w sprawie cukrownictwa... Zwróćmy uwagÄ™ na to, że trwaÅ‚y procesy sÄ…dowe, a zwiÄ…zki zawodowe i inne organizacje protestowaÅ‚y, bo nie zrealizowano tego, co powinno siÄ™ zrealizować w odpowiednim czasie. PÅ‚atnoÅ›ci cukrowe nie zostaÅ‚y zawinione przez rolników. Rolnicy zÅ‚ożyli wszystko w odpowiednim czasie. W 1997 r. rolnicy, wnoszÄ…c opÅ‚aty za 1996 r., dopeÅ‚nili wszystkiego. My już dyskutowaliÅ›my na ten temat, przy ustawie zmieniajÄ…cej, przecież nie tak dawno, jeszcze przed poczÄ…tkiem marca tutaj, w tej Izbie. PowiedzieliÅ›my to sobie jednoznacznie. ByÅ‚a proÅ›ba, aby jak najszybciej uruchomić pÅ‚atnoÅ›ci cukrowe, bo one sÄ… zwiÄ…zane z pÅ‚atnoÅ›ciÄ… bezpoÅ›redniÄ…. Szczególnie że sześćdziesiÄ…t tysiÄ™cy rolników nie jest liczbÄ…, która razi. JeÅ›li siÄ™ porówna do półtora miliona, to ona nie razi. Ale jeżeli popatrzymy, jaka to jest powierzchnia gruntów i jacy to sÄ… rolnicy, to w pewnym momencie zobaczymy, że to nie jest tak. Bo wedÅ‚ug danych statystycznych gospodarstw do 10 ha mamy prawie 80%, a powyżej 10 ha mamy 20%. W wiÄ™kszoÅ›ci to dotyczy gospodarstw powyżej 10 ha i to one sÄ… nieobjÄ™te wypÅ‚atami.

StÄ…d moja proÅ›ba, bo jako szef zwiÄ…zku rolniczej "SolidarnoÅ›ci" mogÄ™ powiedzieć, że nasza rada krajowa podjęła uchwaÅ‚Ä™ żądajÄ…cÄ… od ministra, aby jak najszybciej podjÄ…Å‚ dziaÅ‚ania i aby prezes agencji uruchomiÅ‚ te pÅ‚atnoÅ›ci. Dlatego że to jest po prostu rzecz czÄ™sto trudna finansowo, a również majÄ…ca wpÅ‚yw na zaciÄ…ganie nastÄ™pnych zobowiÄ…zaÅ„ i kredytów. StÄ…d proÅ›ba z tego miejsca, Panie Ministrze, również do prezesa, którego tutaj nie ma, aby maksymalnie szybko to wykonać.

NastÄ™pna sprawa blokujÄ…ca rolnikom realizacjÄ™ programów, które sÄ… zÅ‚ożone. Rolnicy chcÄ… przechodzić na rentÄ™ strukturalnÄ…, ale agencja musi wykonać naliczenie. JeÅ›li rolnikowi, który dzisiaj może zÅ‚ożyć dokumenty o rentÄ™ strukturalnÄ…, minie termin, który ma na uzupeÅ‚nienie dokumentacji... Nie przestrzega siÄ™ tego i rolnik wypada z kolejki i nici z renty strukturalnej. ProÅ›ba, żeby tym rolnikom, którzy siÄ™ z tym zwracajÄ…, przynajmniej naliczyć - nie mówiÄ™ o wypÅ‚acie - i dać dokument. Wtedy ci rolnicy bÄ™dÄ… mogli wziąć udziaÅ‚ w nastÄ™pnym programie rent strukturalnych. Bo inaczej czekajÄ…, ale wypadnÄ… z kolejki.

A wiÄ™c zwróćmy uwagÄ™, że w przypadku tych spraw caÅ‚emu zamieszaniu nie jest winien rolnik. SÄ… winni ludzie, ale też ludzie powinni to szybko naprawić.

StÄ…d mój apel z tego miejsca, aby jak najszybciej uruchomić tym rolnikom pÅ‚atnoÅ›ci. Bo to sÄ… najwiÄ™ksi producenci, a nie tylko sześćdziesiÄ…t sześć tysiÄ™cy rolników. To dotyczy 20% gospodarstw. To sÄ…, bym powiedziaÅ‚, ekonomicznie najbardziej zagrożeni rolnicy. DziÄ™kujÄ™ bardzo.

Do spisu treści

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję bardzo.

Informuję, że lista mówców została wyczerpana.

Kończę dyskusję.

Pan senator Skorupa zgłosił jedną poprawkę legislacyjną.

Chciałbym zapytać pana ministra Nadolnika, czy chce się do tej poprawki ustosunkować.

Do spisu treści

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Bogusław Nadolnik:

Panie Marszałku, poprawka nie jest zasadna. Naszym zdaniem wydłużyłoby to drogę rolnika do agencji.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję bardzo.

Zgodnie z Regulaminem Senatu proszÄ™ KomisjÄ™ Rolnictwa i Ochrony Åšrodowiska, ażeby ustosunkowaÅ‚a siÄ™ do tej poprawki, odbyÅ‚a zebranie i przygotowaÅ‚a sprawozdanie w tej sprawie.

GÅ‚osowanie w sprawie ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zostanie przeprowadzone pod koniec posiedzenia Senatu.

Dziękuję przedstawicielom rządu. Dziękuję panu ministrowi za obecność.

Do spisu treści

PrzystÄ™pujemy do rozpatrzenia punktu drugiego porzÄ…dku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usÅ‚ug.

Ustawa zostaÅ‚a uchwalona 11 kwietnia przez Sejm. Tego samego dnia zostaÅ‚a przekazana do Senatu. MarszaÅ‚ek Senatu, zgodnie z regulaminem, przekazaÅ‚ jÄ… do Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Rolnictwa i Ochrony Åšrodowiska.

Komisje rozpatrzyÅ‚y ustawÄ™ i przygotowaÅ‚y sprawozdanie w tej sprawie. Tekst ustawy to druk nr 114, sprawozdania komisji to druki nr 114A i nr 114B.

Pan senator StanisÅ‚aw Bisztyga - proszÄ™ bardzo o przedstawienie sprawozdania Komisji Gospodarki Narodowej.

Do spisu treści

Senator Stanisław Bisztyga:

Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister!

W imieniu Komisji Gospodarki Narodowej mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usÅ‚ug, zawartej w druku nr 114.

Ustawa, o której mowa, byÅ‚a projektem rzÄ…dowym. Pozwala ona na dostosowanie polskich przepisów dotyczÄ…cych podatku od towarów i usÅ‚ug do norm Unii Europejskiej zawartych w dyrektywie nr 112 Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartoÅ›ci dodanej.

Nowelizacja wiąże siÄ™ z uzyskaniem przez PolskÄ™ możliwoÅ›ci dalszego korzystania, do 31 grudnia 2010 r., z obniżonej do 3% stawki podatku na niektóre produkty spożywcze.

Proponowana ustawa zakÅ‚ada również podwyższenie stawki zryczaÅ‚towanego zwrotu podatku VAT dla tak zwanych rolników ryczaÅ‚towych, z 5% do 6%. Pozwoli to na zrekompensowanie kosztów zwiÄ…zanych ze wzrostem VAT na niektóre Å›rodki do produkcji rolnej.

Ustawa zawiera także wykaz towarów objętych trzyprocentową stawką. Jest to czterdzieści sześć pozycji.

GdybyÅ›my nie zdecydowali siÄ™ na wprowadzenie ustawy, to od 1 maja 2008 r. stawka VAT na produkty przetworzone wynosiÅ‚aby 7%, co automatycznie spowodowaÅ‚oby podniesienie cen produktów żywnoÅ›ciowych, a tego przecież nie chcemy. Proponowana ustawa jest niejako technicznym przedÅ‚użeniem już obowiÄ…zujÄ…cych procedur i zasad.

Obecni na posiedzeniu Komisji Gospodarki Narodowej w dniu 16 kwietnia 2008 r. przedstawiciele resortu rolnictwa wyrazili swoje poparcie dla przyjÄ™tych w ustawie rozwiÄ…zaÅ„.

Komisja Gospodarki Narodowej postanowiÅ‚a jednogÅ‚oÅ›nie poprzeć wniosek o przyjÄ™cie omawianej ustawy bez poprawek.

BiorÄ…c pod uwagÄ™ przedstawione przeze mnie argumenty w imieniu Komisji Gospodarki Narodowej wnoszÄ™ o przyjÄ™cie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usÅ‚ug, zawartej w druku nr 114. DziÄ™kujÄ™.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

ProszÄ™ sprawozdawcÄ™ Komisji Rolnictwa i Ochrony Åšrodowiska, senatora PrzemysÅ‚awa BÅ‚aszczyka, który już siÄ™ zbliża, o zabranie gÅ‚osu. ProszÄ™ bardzo.

Do spisu treści

Senator Przemysław Błaszczyk:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Komisja Rolnictwa i Ochrony Åšrodowiska w dniu 18 kwietnia 2008 r. zapoznaÅ‚a siÄ™ z uchwalonÄ… przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na posiedzeniu 11 kwietnia 2008 r. ustawÄ… o zmianie ustawy o podatku od towarów i usÅ‚ug.

Komisja nie wnosi żadnych zastrzeżeÅ„, żadnych uwag ani żadnych poprawek. Ustawa zostaÅ‚a przyjÄ™ta przez komisjÄ™ jednomyÅ›lnie. Prosimy Wysoki Senat o poparcie tej ustawy. DziÄ™kujÄ™.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję bardzo.

Czy kto z paÅ„stwa senatorów ma pytanie do któregoÅ› z senatorów sprawozdawców? Nie widzÄ™ chÄ™tnych. PytaÅ„ nie ma.

To był rządowy projekt ustawy.

Pani minister Elżbieta Chojna-Duch reprezentuje rzÄ…d i Ministerstwo Finansów.

Pani Minister, czy chciałaby pani coś powiedzieć na temat tej ustawy?

Do spisu treści

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów
Elżbieta Chojna-Duch:

ChciaÅ‚abym podziÄ™kować Wysokiej Izbie za tak wnikliwe, merytoryczne, dogÅ‚Ä™bne i tak skuteczne procedowanie. DziÄ™kujÄ™ bardzo.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję, Pani Minister.

Czy ktoÅ› z paÅ„stwa senatorów...?

A, pan senator BÅ‚aszczyk...

(Senator Przemysław Błaszczyk: Miałbym pytanie do pani minister.)

...chce zadać pytanie pani minister. Proszę bardzo.

Do spisu treści

Senator Przemysław Błaszczyk:

Pani Minister, jako vatowiec spotkaÅ‚em siÄ™ z takÄ… oto sytuacjÄ…. ChciaÅ‚em przepisać gospodarstwo rolne na siostrÄ™ - to akurat jest mój przypadek, ale na pewno spotka on wielu rolników. W tej sytuacji powstaÅ‚ problem, dlatego że musiaÅ‚bym zrobić wycenÄ™ gospodarstwa i od sumy, która by powstaÅ‚a, naliczyć podatek VAT i wpÅ‚acić go do urzÄ™du skarbowego. Tutaj podmioty gospodarcze sÄ… z tego zwolnione, a gospodarstwo rolne jako podmiot gospodarczy nie zostaÅ‚o ujÄ™te, tylko w kodeksie prawa cywilnego jest to rozdzielone. A wiÄ™c musiaÅ‚bym podjąć takÄ… Å›cieżkÄ™. Mnie siÄ™ wydaje, że tu jest jakaÅ› luka prawna, bo dużo rolników przechodzi na VAT, wiąże siÄ™ to z różnymi przedsiÄ™wziÄ™ciami, z PROW. I wÅ‚aÅ›nie w przypadku przepisania w przyszÅ‚oÅ›ci  gospodarstwa na rodzinÄ™ może pojawić siÄ™ problem, bo wiadomo, że w rolnictwie te Å›rodki nie sÄ… duże, a wycena ziemi, gospodarstwa to sÄ… już duże sumy i wpÅ‚aty VAT mogÄ… być dość spore. Jak ministerstwo to widzi? Czy byÅ‚aby możliwość wprowadzenia jakiejÅ› poprawki w tym zakresie? DziÄ™kujÄ™.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Pani Minister, proszÄ™ bardzo.

Do spisu treści

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów
Elżbieta Chojna-Duch:

Dziękuję bardzo.

Z przyjemnoÅ›ciÄ… udzielÄ™ porady prawnej, tym bardziej, że informacja jest pozytywna, to znaczy nie jest to objÄ™te podatkiem od towarów i usÅ‚ug wtedy, kiedy caÅ‚ość przedsiÄ™biorstwa jest przekazywana innej osobie. ByÅ‚a taka interpretacja Krajowej Informacji Podatkowej i mogÄ™ pana senatora zapewnić, że tego rodzaju przedsiÄ™biorstwo nie podlega opodatkowaniu. DziÄ™kujÄ™.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Jeszcze jedno pytanie. ProszÄ™, Panie Senatorze.

Do spisu treści

Senator Przemysław Błaszczyk:

MógÅ‚bym je zadać na piÅ›mie. Ja dowiadywaÅ‚em siÄ™ o to dokÅ‚adnie w urzÄ™dzie skarbowym i zdania byÅ‚y rozbieżne, nie wiedzieli, jak to zrobić. Dlatego, gdyby można byÅ‚o, Pani Minister, to chciaÅ‚bym otrzymać odpowiedź na piÅ›mie, byÅ‚oby to takie potwierdzenie tej możliwoÅ›ci.

Do spisu treści

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów
Elżbieta Chojna-Duch:

W takim razie jeÅ›li można, to poproszÄ™ pana senatora o wystÄ…pienie z zapytaniem do Krajowej Informacji Podatkowej, bo to ona jest wÅ‚adna w tej kwestii. UrzÄ…d skarbowy też powinien odpowiedzieć na piÅ›mie, ponieważ  caÅ‚a procedura, wymiana informacji miÄ™dzy organami podatkowymi i podatnikiem ma formÄ™ pisemnÄ…, wszystko odbywa siÄ™ na piÅ›mie. OczywiÅ›cie w tej chwili moje stwierdzenie jest protokoÅ‚owane, wiÄ™c proszÄ™ uważać to również za pewnÄ… formÄ™ nieobowiÄ…zujÄ…cej interpretacji. Ale wÅ‚adna w tym zakresie jest Krajowa Informacja Podatkowa. DziÄ™kujÄ™.

Do spisu treści

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Rozumiem, czyli to, co jest w protokole posiedzenia Senatu, jest w pewnym sensie poradÄ… prawnÄ…, Panie Senatorze.

Do spisu treści

Otwieram teraz dyskusjÄ™, a Å¼e nikt siÄ™ do niej nie zapisaÅ‚, to jÄ… od razu zamykam.

Dziękuję pani minister za obecność.

Stwierdzam, iż gÅ‚osowanie w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usÅ‚ug zostanie przeprowadzone pod koniec posiedzenia Senatu.

Do spisu treści

PrzystÄ™pujemy do rozpatrzenia punktu trzeciego porzÄ…dku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy zmieniajÄ…cej ustawÄ™ - Kodeks pracy oraz ustawÄ™ o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw.

Przypominam, że rozpatrywana ustawa zostaÅ‚a uchwalona przez Sejm na posiedzeniu 28 marca 2008 r. Do Senatu zostaÅ‚a przekazana 31 marca 2008 r., po czym marszaÅ‚ek Senatu skierowaÅ‚ jÄ… do Komisji Rodziny i Polityki SpoÅ‚ecznej oraz Komisji Gospodarki Narodowej. Komisje przygotowaÅ‚y swoje sprawozdania w tej sprawie.

Tekst ustawy zawarty jest w druku nr 93, a sprawozdania komisji w drukach nr 93A i 93B.

A teraz poproszÄ™ sprawozdawcÄ™ Komisji Rodziny i Polityki SpoÅ‚ecznej, paniÄ… senator MaÅ‚gorzatÄ™ Adamczak, o zabranie gÅ‚osu i przedstawienie sprawozdania.

Zapraszam panią senator na mównicę.

Do spisu treści

Senator Małgorzata Adamczak:

Dziękuję, Panie Marszałku.

Szanowny Panie MarszaÅ‚ku! Panie i Panowie Senatorowie! Szanowni PaÅ„stwo!

Mam zaszczyt przedstawić Wysokiemu Senatowi sprawozdanie Komisji Rodziny i Polityki SpoÅ‚ecznej w sprawie rzÄ…dowego projektu ustawy zmieniajÄ…cej ustawÄ™ - Kodeks pracy oraz ustawÄ™ o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw.

Ustawa ma na celu wyeliminowanie z porzÄ…dku prawnego Komisji do spraw UkÅ‚adów Zbiorowych Pracy, która zostaÅ‚a powoÅ‚ana na podstawie przepisów art. 17 ustawy z dnia 29 wrzeÅ›nia 1994 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw. Komisja ta to trójstronne ciaÅ‚o opiniodawczo-doradcze, w skÅ‚ad którego wchodzÄ… przedstawiciele reprezentatywnych organizacji zwiÄ…zkowych, konfederacji pracodawców, strony rzÄ…dowej i Głównego Inspektora Pracy.

Od 1995 r. komisja odbyÅ‚a czternaÅ›cie posiedzeÅ„ plenarnych. Jej prace koncentrowaÅ‚y siÄ™ w szczególnoÅ›ci na podejmowaniu dziaÅ‚aÅ„ uÅ‚atwiajÄ…cych wszczynanie rokowaÅ„ w sprawie zawarcia ponadzakÅ‚adowych ukÅ‚adów zbiorowych pracy. ZajmowaÅ‚a siÄ™ również wyjaÅ›nianiem kwestii spornych i wÄ…tpliwoÅ›ci prawnych powstaÅ‚ych w trakcie negocjacji prowadzonych nad ukÅ‚adem.

Od marca 2002 r. w ramach Trójstronnej Komisji do spraw SpoÅ‚eczno-Gospodarczych dziaÅ‚a zespół problemowy do spraw pracy i ukÅ‚adów zbiorowych. Jego zadaniem jest wypracowywanie wspólnego stanowiska, miÄ™dzy innymi w sprawach dotyczÄ…cych ukÅ‚adów zbiorowych pracy, co dotychczas byÅ‚o przedmiotem prac Komisji do spraw UkÅ‚adów Zbiorowych Pracy. Po powstaniu wymienionego zespoÅ‚u aktywność tej komisji ulegÅ‚a znacznemu ograniczeniu.

Zarówno to, jak i zmniejszone zainteresowanie zawieraniem ponadzakÅ‚adowych ukÅ‚adów zbiorowych pracy uzasadnia potrzebÄ™ likwidacji wymienionej komisji. Dla dokonania tego niezbÄ™dne jest uchylenie przepisów stanowiÄ…cych podstawÄ™ utworzenia tej komisji oraz zmiana przepisów art. 24118 §1, 3 i 5 kodeksu pracy, okreÅ›lajÄ…cych zadania komisji zwiÄ…zane z rozszerzeniem stanowiska ponadzakÅ‚adowego ukÅ‚adu zbiorowego pracy, a także z obowiÄ…zkiem opiniowania projektu rozporzÄ…dzenia w tej sprawie przez organizacje partnerów spoÅ‚ecznych.

W toku postÄ™powania ustawodawczego nie dokonano zmian. Senacka Komisja Rodziny i Polityki SpoÅ‚ecznej, zgodnie z wnioskiem Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, wprowadziÅ‚a do omawianej ustawy, przyjÄ™tej przez Sejm Rzeczypospolitej, jednÄ… poprawkÄ™ o charakterze porzÄ…dkowym. Ów artykuÅ‚ stanowi podstawÄ™ prawnÄ… utworzenia Komisji do spraw UkÅ‚adów Zbiorowych Pracy, okreÅ›la także jej zadania oraz zawiera podstawÄ™ prawnÄ… do wydania rozporzÄ…dzenia wykonawczego dotyczÄ…cego komisji. Zasady techniki prawodawczej - §32 ust. 1 - przewidujÄ…, że uchylenie ustawy, na podstawie której wydano akt wykonawczy, powoduje utratÄ™ jego mocy, tak też siÄ™ dzieje w stosunku do rozporzÄ…dzenia dotyczÄ…cego Komisji do spraw UkÅ‚adów Zbiorowych Pracy.

Trzeba jednak zauważyć, że z punktu widzenia spójnoÅ›ci systemu prawnego oraz poprawnoÅ›ci legislacyjnej dla osiÄ…gniÄ™cia zaÅ‚ożonego przez ustawÄ™ celu nie wystarczy samo uchylenie art. 17 ustawy, o którym mowa w art. 2 ustawy nowelizujÄ…cej. Tenże art. 17 ustawy z dnia 29 wrzeÅ›nia 1994 r. utworzyÅ‚ komisjÄ™ z mocy prawa. Jest to przepis o charakterze ustrojowym, tworzÄ…cy organ i okreÅ›lajÄ…cy jego cele. Dla wyeliminowania komisji z systemu należy dosÅ‚ownie znieść jÄ…, nie zaÅ› tylko uchylić podstawÄ™ jej utworzenia, gdyż nie jest to wystarczajÄ…ce. I dlatego komisja proponuje, aby do art. 2 dodać art. 2a w brzmieniu: "znosi siÄ™ KomisjÄ™ do spraw UkÅ‚adów Zbiorowych Pracy".

PrzyjÄ™cie ustawy nie wpÅ‚ynie negatywnie na możliwość prowadzenia dialogu z partnerami w tym zakresie.

Panie MarszaÅ‚ku, Panie i Panowie Senatorowie, Komisja Rodziny i Polityki SpoÅ‚ecznej wnosi o przyjÄ™cie ustawy wraz z przedstawionÄ… poprawkÄ…. DziÄ™kujÄ™ bardzo.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję bardzo, Pani Senator.

ProszÄ™ sprawozdawcÄ™ drugiej komisji, Komisji Gospodarki Narodowej, pana senatora StanisÅ‚awa Iwana o przedstawienie sprawozdania.

ProszÄ™ bardzo, Panie Senatorze.

Do spisu treści

Senator Stanisław Iwan:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

RzÄ…dowy projekt ustawy, o którym w tej chwili mówimy, byÅ‚ przedmiotem pracy senackiej Komisji Gospodarki Narodowej. Opinia zostaÅ‚a wydana w dniu 16 kwietnia bieżącego roku. Komisja rekomenduje przyjÄ™cie projektu ustawy w formie, który do nas dotarÅ‚ z Sejmu, ale z uzupeÅ‚nieniem o poprawkÄ™, o której mówiÅ‚a pani senator.

Trzeba powiedzieć, że rzeczywiÅ›cie zmiana dotyczy tylko i wyÅ‚Ä…cznie zlikwidowania Komisji do spraw UkÅ‚adów Zbiorowych Pracy. A wiÄ™c jeżeli popatrzymy na art. 24118, to zauważymy, że proponowana zmiana dotyczy wykreÅ›lenia koÅ„cowej części zapisów, przytaczam: a także opinii Komisji do spraw UkÅ‚adów Zbiorowych Pracy, powoÅ‚anej na podstawie odrÄ™bnych przepisów. I to jest w §1. ZostaÅ‚ również wyeliminowany §3, dotyczÄ…cy koniecznoÅ›ci zaopiniowania przez partnerów spoÅ‚ecznych projektu rozporzÄ…dzenia ministra, w §5 nastÄ™puje dostosowanie zapisów do w konsekwencji wyeliminowania §3 poprzez zamianÄ™ zapisów, że do wniosku o uchylenie rozszerzenia stosowania ukÅ‚adu stosuje siÄ™ odpowiednio przepisy §1 do 3 oraz art. 2418 §2. A wiÄ™c jest taka zmiana, że do wniosku o uchylenie rozszerzenia stosowania ukÅ‚adu stosuje siÄ™ odpowiednio przepisy §1 i 2, gdyż nie ma już §3 oraz art. 2418 §2.

W imieniu komisji wnoszÄ™ o pozytywne zaopiniowanie tego projektu ustawy razem z omawianÄ… poprawkÄ…. ChcÄ™ powiedzieć, że w trakcie gÅ‚osowania trzech czÅ‚onków komisji wstrzymaÅ‚o siÄ™ od zajÄ™cia stanowiska. DziÄ™kujÄ™ bardzo.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Czy ktoÅ› z paÅ„stwa senatorów chciaÅ‚by zadać pytanie senatorom sprawozdawcom?

ProszÄ™ bardzo, Panie Senatorze.

Do spisu treści

Senator Jacek Swakoń:

Zapewne ten projekt ustawy byÅ‚ opiniowany przez KomisjÄ™ TrójstronnÄ…, wiÄ™c chciaÅ‚bym zapytać jakie stanowisko zajÄ™li poszczególni czÅ‚onkowie Komisji Trójstronnej w sprawie tej zmiany.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Rozumiem, że w tym momencie bÄ™dzie odpowiadaÅ‚ pan senator Iwan, tak?

(Senator Stanisław Iwan: Tak.)

ProszÄ™ bardzo.

Do spisu treści

Senator Stanisław Iwan:

Panie MarszaÅ‚ku, Wysoka Izbo, tak, ta ustawa byÅ‚a poddana szerokim konsultacjom spoÅ‚ecznym. Z tego, co pamiÄ™tam, wiÄ™kszość partnerów spoÅ‚ecznych zarówno po stronie pracodawców, jak i pracobiorców wypowiedziaÅ‚a siÄ™ pozytywnie na ten temat. PamiÄ™tam, że Konfederacja Pracodawców Polskich miaÅ‚a zastrzeżenia do proponowanych zmian, miaÅ‚a je również federacja zwiÄ…zków zawodowych. Ale Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", izba rzemiosÅ‚a polskiego, BCC, czyli wiÄ™kszość organizacji pracodawców, byÅ‚a za. Za byÅ‚a również Centrala "SolidarnoÅ›ci" i Centrala OPZZ.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Pan senator Zbigniew Meres ma pytanie, tak?

ProszÄ™ bardzo.

Do spisu treści

Senator Zbigniew Meres:

Panie Marszałku! Panie Senatorze!

UsÅ‚yszeliÅ›my już, że praktycznie u podstaw likwidacji Komisji do spraw UkÅ‚adów Zbiorowych Pracy legÅ‚a aktywność tej komisji. Ale chciaÅ‚bym zapytać, czy ta poprawka ma na celu również uproszczenie trybu współpracy i współdziaÅ‚ania pracodawców i organizacji zwiÄ…zkowych - poza tÄ… aktywnoÅ›ciÄ…, o której mówiÅ‚em.

Do spisu treści

Senator Stanisław Iwan:

NiewÄ…tpliwie tak, gdyż trzeba powiedzieć, to już byÅ‚o mówione, że Komisja do spraw UkÅ‚adów Zbiorowych Pracy byÅ‚a ciaÅ‚em martwym, z tego, co wiemy, od 2003 r. nie odbyÅ‚o siÄ™ żadne posiedzenie tejże komisji. Nie miaÅ‚a ona żadnego wpÅ‚ywu na uksztaÅ‚towanie siÄ™ ponadzakÅ‚adowego ukÅ‚adu zbiorowego pracy. ZresztÄ… powiedzmy sobie prawdÄ™: tego rodzaju ukÅ‚ady pracy sÄ… ksztaÅ‚towane w gaÅ‚Ä™ziach przemysÅ‚u, które wywodzÄ… siÄ™ z gospodarki paÅ„stwowej, typu górnictwo, hutnictwo, energetyka, transport i tak dalej, i tak dalej. One tam sÄ…, tam już zostaÅ‚y zawarte i funkcjonujÄ…. A jeżeli chodzi o to, co dzieje siÄ™ obecnie w zakresie gospodarki rynkowej, to tu nie ma parcia w tym kierunku, ażeby wprowadzać tego rodzaju rozwiÄ…zania, a tenże zespół konsultacyjny, o którym byÅ‚a mowa wczeÅ›niej, jest wÅ‚adny do podejmowania debaty, do poruszania spraw zwiÄ…zanych z ewentualnÄ… nowelizacjÄ… i modernizacjÄ…. ZresztÄ… ten zespół konsultacyjny jest praktycznie w tym samym skÅ‚adzie, wiÄ™c tutaj w Å¼aden sposób nie zostaje umniejszona możliwość prowadzenia dialogu spoÅ‚ecznego w tym zakresie.

Trzeba też powiedzieć, że aby ponadzakÅ‚adowy ukÅ‚ad zbiorowy wszedÅ‚ w Å¼ycie, musi być też wola partnerów spoÅ‚ecznych w tym zakresie.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Pan senator Rulewski, proszÄ™ bardzo.

Do spisu treści

Senator Jan Rulewski:

Panie Senatorze, odnoszÄ™ siÄ™ do wypowiedzi pana i pana poprzedniczki, w których stwierdzaliÅ›cie, tak zresztÄ… też byÅ‚o w wystÄ…pieniu rzÄ…dowym, że miÄ™dzy innymi martwota tej specjalnej komisji jest przyczynÄ… nowelizacji. To nasuwa pytanie: jeÅ›li jakaÅ› instytucja jest martwa, to czemu karać ustawodawców i pozostaÅ‚ych konsumentów tej ustawy? No załóżmy, że tak postanowiÅ‚ rzÄ…d swojÄ… inicjatywÄ…. Ale jeÅ›li powstaÅ‚a w to miejsce inna instytucja, która jako zespół problemowy Komisji Trójstronnej dziaÅ‚a, to dlaczego paÅ„stwo, rzÄ…d, zdaniem pana, nie dopisaÅ‚ tej instytucji, która, dziÅ› już wiemy, że nie jest martwa, jest ważna i mogÅ‚aby tÄ™ zasadÄ™ dialogu, o której mówiÅ‚ tutaj pan senator, utrzymać, a nie redukować?

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

ProszÄ™ bardzo, Panie Senatorze.

Do spisu treści

Senator Stanisław Iwan:

Tu nic nie jest redukowane, Panie Senatorze, gdyż zgodnie z ustawÄ… o Trójstronnej Komisji do Spraw SpoÅ‚eczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu spoÅ‚ecznego z 2001 r. powstaÅ‚ zespół problemowy do spraw prawa pracy na poziomie Komisji Trójstronnej. Tak wiÄ™c on jest wprowadzony ustawowo, tylko w innej ustawie i zastÄ™puje tÄ™ komisjÄ™. ChcÄ™ powiedzieć, że w ubiegÅ‚ym roku odbyÅ‚o siÄ™ jedenaÅ›cie posiedzeÅ„ tego zespoÅ‚u, co oznacza, że on dziaÅ‚a aktywnie.

MyÅ›lÄ™, że wszyscy jesteÅ›my za tym, żeby porzÄ…dkować prawo i różnego rodzaju martwe przepisy czy zapisy, których być może czas życia już siÄ™ skoÅ„czyÅ‚, tak bym to okreÅ›liÅ‚, eliminować z porzÄ…dku prawnego. Trzeba po prostu upraszczać to wszystko.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Rozumiem, że nie ma pytań do senatorów sprawozdawców.

Jest to rzÄ…dowy projekt ustawy, a rzÄ…d reprezentuje przedstawiciel Ministerstwa Pracy i Polityki SpoÅ‚ecznej.

Witam ministra, podsekretarza stanu, pana Radosława Mleczkę.

Czy chciałby pan minister coś nam powiedzieć?

Do spisu treści

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy
i Polityki SpoÅ‚ecznej
Radosław Mleczko:

Panie Przewodniczący! Szanowni Państwo!

Nie, chciaÅ‚bym tylko bardzo podziÄ™kować za opinie przedstawione przez sprawozdawców, a także przychylić siÄ™ do uwagi legislacyjnej, która zostaÅ‚a zgÅ‚oszona podczas prac komisji. Bardzo dziÄ™kujÄ™. To wszystko.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Czy ktoÅ› z paÅ„stwa senatorów chciaÅ‚by zadać pytanie panu ministrowi?

Pan senator Rulewski, proszÄ™ bardzo.

Panie Ministrze, ja poproszę może tu do siebie...

(Rozmowy na sali)

Będzie krótkie pytanie, krótka odpowiedź. Dobrze, dobrze, dobrze.

ProszÄ™ bardzo.

Do spisu treści

Senator Jan Rulewski:

Otóż podczas prac nad takÄ… ustawÄ… konieczna jest gÅ‚Ä™bsza refleksja. MojÄ… uwagÄ™ wzbudza fakt, że w gruncie rzeczy poza skreÅ›leniem tej niesÅ‚awnej komisji do spraw ukÅ‚adów pozostaÅ‚e brzmienie zostaÅ‚o utrzymane, a ono jest dla mnie niestety dość... No po pierwsze, brzmienie tego §1 jest dÅ‚ugie, bardzo dÅ‚ugie, a nadto jest niezrozumiaÅ‚e. Zawiera ono najpierw konstrukcjÄ™, że jest porozumienie, ale minister może porozumienie rozszerzyć lub nie, może lub nie. Ponadto pracodawca, na którego miaÅ‚aby spÅ‚ynąć Å‚aska porozumienia, może wyrazić negatywnÄ… opiniÄ™ co do tego. TwierdzÄ™, że on na pewno wyrazi, twierdzÄ™, że to nawet wadzi w art. 24 konstytucji, w którym paÅ„stwo zobowiÄ…zuje siÄ™ stosować nadzór nad warunkami pracy w Polsce w ten oto sposób, że jeÅ›li gdzieÅ› pracownicy i pracodawcy posiadajÄ… przywileje wynikajÄ…ce z ukÅ‚adu, to dobrze byÅ‚oby, żeby paÅ„stwo te przywileje rozszerzyÅ‚o w stronÄ™ tych...

(Wicemarszałek Marek Ziółkowski: Panie Senatorze, jesteśmy na etapie minutowych pytań.)

Już kończę.

...pracodawców i pracowników, których egoistyczny interes nie pozwala lub nie chce tego przyjąć. Czy wobec tego ministerstwo w sÅ‚owie "może" nie rejteruje z pola art. 24 konstytucji?

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Panie Ministrze, proszÄ™ bardzo.

Do spisu treści

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy
i Polityki SpoÅ‚ecznej
Radosław Mleczko:

Panie Senatorze, oczywiÅ›cie o Å¼adnej rejteradzie nie może być tutaj mowy. Skoro używamy już sÅ‚owa "może", to chciaÅ‚bym podkreÅ›lić, że jest to tryb warunkowy, który na wniosek okreÅ›lonych w paragrafie tutaj przytoczonym stron minister pracy może uruchomić.

Ale niezbÄ™dne jest zachowanie trybu, który omawia siÄ™ w tym paragrafie, a mianowicie zÅ‚ożenie takiego wniosku. Ponadto chciaÅ‚bym zwrócić uwagÄ™ na fakt, że ingerowanie w ten punkt ustawy nie byÅ‚o przedmiotem prac rzÄ…du na tym etapie, byÅ‚a to raczej reakcja na przeglÄ…d aktów prawnych, którego dokonaÅ‚a Rada Ministrów w 2004 r., wskazujÄ…c te ciaÅ‚a, które nie sÄ… aktywne, nie sÄ… skuteczne i w zwiÄ…zku z tym zalecajÄ…c ich likwidacjÄ™. JeÅ›li mielibyÅ›my rozpocząć dyskusjÄ™ na temat peÅ‚nomocnictw czy upoważnieÅ„ ministra pracy i polityki spoÅ‚ecznej w tym wzglÄ™dzie, to myÅ›lÄ™, że dotyczyÅ‚oby to innej nowelizacji. DziÄ™kujÄ™ bardzo.

Do spisu treści

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję bardzo, Panie Ministrze.

Więcej zgłoszeń do zadawania pytań nie widzę.

Do spisu treści

Nie otwieram dyskusji, ponieważ nikt się nie zapisał do głosu.

InformujÄ™ WysokÄ… IzbÄ™, że gÅ‚osowanie w sprawie ustawy zmieniajÄ…cej ustawÄ™ - Kodeks pracy oraz ustawÄ™ o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw zostanie przeprowadzone pod koniec posiedzenia Senatu.

Do spisu treści

PrzystÄ™pujemy do rozpatrzenia punktu czwartego porzÄ…dku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy zmieniajÄ…cej ustawÄ™ o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.

Rozpatrywana ustawa, uchwalona przez Sejm 28 marca na jedenastym posiedzeniu, 31 marca zostaÅ‚a przekazana do Senatu. MarszaÅ‚ek Senatu, zgodnie z regulaminem, przekazaÅ‚ jÄ… do Komisji Rodziny i Polityki SpoÅ‚ecznej oraz Komisji Gospodarki Narodowej. PrzygotowaÅ‚y one swoje sprawozdania w tej sprawie.

Tekst ustawy - druk nr 94, sprawozdania komisji - druki nr 94A, 94B.

Pan senator Jan Rulewski, jako sprawozdawca Komisji Rodziny i Polityki SpoÅ‚ecznej, proszony jest o przedstawienie sprawozdania.

ProszÄ™ bardzo, Panie Senatorze.

Do spisu treści

Senator Jan Rulewski:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

SpróbujÄ™ zbudować kompromis miÄ™dzy potrzebÄ… szybkiego procedowania a istotÄ… zagadnienia. W tym celu jednak posÅ‚użę siÄ™ historiÄ…, która oczywiÅ›cie zaczęła siÄ™ w sierpniu 1980 r., ale znalazÅ‚a materializacjÄ™ ustawowÄ… w 1993 r., kiedy to już ustawowo powoÅ‚ano instytucjÄ™ dialogu spoÅ‚ecznego jako wyraz demokratyzacji stosunków pracy w III Rzeczypospolitej. W Å›lad za tym powstaÅ‚a oczywiÅ›cie komisja trójstronna. W Å›lad za tym dokonywano, w nastÄ™pstwie procesu zwanego paktem o przedsiÄ™biorstwach, nowelizacji kodeksu pracy, w które wpisano martwe w okresie PRL ukÅ‚ady zbiorowe, zwÅ‚aszcza ukÅ‚ady ponadzakÅ‚adowe. Martwe, ponieważ przed wojnÄ… życie zwiÄ…zkowe koncentrowaÅ‚o siÄ™ wokół ukÅ‚adów zbiorowych, zwÅ‚aszcza ponadzakÅ‚adowych. WiÄ™cej, w paÅ„stwach demokratycznych, w paÅ„stwach gospodarki rynkowej to wÅ‚aÅ›nie ukÅ‚ady zbiorowe - inaczej niż w Polsce, na przykÅ‚ad w przypadku konfliktu z celnikami - sÄ… osiÄ… życia zwiÄ…zkowego, sÄ… podstawÄ…, sÄ… konstytucjÄ… życia zwiÄ…zkowego.

WydawaÅ‚oby siÄ™, że ta raz uruchomiona kula Å›niegowa bÄ™dzie siÄ™ powiÄ™kszaÅ‚a po 1996 r., a wiÄ™c po nowelizacji kodeksu, który szeroko wprowadziÅ‚ do życia zwiÄ…zkowego ukÅ‚ady zbiorowe. Niestety, w gruncie rzeczy od tamtego czasu instytucja ukÅ‚adów zbiorowych nie nabraÅ‚a wÅ‚aÅ›ciwej dynamiki. Można zatem skrótowo powiedzieć, że dialog spoÅ‚eczny zostaÅ‚ bardzo mocno ograniczony bÄ…dź - teraz przechodzÄ™ już do ustawy bÄ™dÄ…cej istotÄ… dzisiejszego procedowania - jest martwy.

Otóż w 2000 r. istotÄ™ ukÅ‚adów zbiorowych rozszerzono ze sfery gospodarczej - czyli rynkowej, dotyczÄ…cej przedsiÄ™biorstw rynkowych - na sferÄ™ budżetowÄ…. Niestety, w 2001 r. nie powstaÅ‚y warunki do rozszerzenia ukÅ‚adów zbiorowych. A to z prostej i dość ciekawej przyczyny. Otóż instytucje paÅ„stwowe i samorzÄ…dowe, publiczne, które na co dzieÅ„ wyznajÄ… i twierdzÄ… w co drugiej wypowiedzi, że sÄ… instytucjami dialogu spoÅ‚ecznego - referenda, rozmowa, konsultacja spoÅ‚eczna - te instytucje, mimo że zatrudniajÄ… bardzo wielu pracowników, liczonych już w milionach, nie utworzyÅ‚y zespoÅ‚u pracodawców. Nie ma zatem rozmowy miÄ™dzy pracodawcami a pracownikami, których zatrudniajÄ…, ponieważ ministrowie bÄ…dź byli ministrowie, dziaÅ‚acze licznych organizacji rzÄ…dowych, szefowie wszystkich organizacji samorzÄ…dowych - wczeÅ›niej wybierani poÅ›rednio, dzisiaj bezpoÅ›rednio - nie zdążyli od 2001 r. utworzyć jakiejkolwiek organizacji pracodawców po to, by w myÅ›l zasad zawartych i w naszej konstytucji, i w europejskich konstytucjach móc prowadzić z zatrudnionymi, z pracownikami negocjacje dotyczÄ…ce wynagrodzeÅ„, warunków socjalnych, bezpieczeÅ„stwa pracy czy zawierać inne porozumienia.

I to jest wÅ‚aÅ›nie ciekawe, że paÅ„stwo, tak licznie reprezentowane na co dzieÅ„, nie jest w stanie wyÅ‚onić z siebie kilku czy choćby jednej reprezentacji pracodawców, na przykÅ‚ad w Poczcie Polskiej, bo to sfera budżetowa, w urzÄ™dach celnych czy też poprzednio w paÅ„stwowej telekomunikacji. I my jako ustawodawca, najpierw Sejm, a później senatorowie, zostaliÅ›my przyparci do muru i nie mamy w tej chwili manewru. Oto bowiem najpierw ustawodawca przewidywaÅ‚, że do 2005 r. taka organizacja pracodawców, rozmawiajÄ…ca z drugÄ… stronÄ… - z pracownikami, których zatrudniajÄ… - rozpocznie dialog. W 2005 r. takie organizacje nie powstaÅ‚y. Wobec tego ustawodawca rozszerzyÅ‚ zakres stosowania przepisu do 2008 r., do grudnia. I tu jest dobra rzecz ze strony rzÄ…du. Nie czekajÄ…c na grudzieÅ„, majÄ…c na uwadze rzeczywistość, tÄ™ pustÄ… rzeczywistość, brak organizacji, już dziÅ› przedÅ‚uża - i to jest istota tej ustawy - stosowanie substytutu, jakim sÄ… przepisy okreÅ›lajÄ…ce, że jeÅ›li nie ma pracodawców, to niech to robi urzÄ™dnik paÅ„stwowy, minister, odpowiednik ministra, a w samorzÄ…dach - prezydent, wójt, szef zwiÄ…zku miÄ™dzygminnego, marszaÅ‚ek.

To oczywiÅ›cie jest sytuacja zastÄ™pcza. Oto bowiem marszaÅ‚ek sejmiku, powiedzmy, województwa pomorskiego bÄ™dzie negocjowaÅ‚ ukÅ‚ady ponadzakÅ‚adowe. BÄ™dÄ…c zatem urzÄ™dnikiem, bÄ™dÄ…c nawet wÅ‚adzÄ…, bÄ™dzie miaÅ‚ pod drugiej stronie, jakkolwiek by byÅ‚o, struchlaÅ‚e przedstawicielstwo zaÅ‚ogi. Nie jest to sytuacja komfortowa. Nie jest to sytuacja stron, tylko sytuacja pracodawcy, wobec którego pracownicy wnoszÄ… na przykÅ‚ad roszczenie o pÅ‚ace. Inaczej jest w dialogu spoÅ‚ecznym, w którym sÄ… strony, sÄ… zorganizowane organizacje pracodawców i zorganizowane organizacje pracowników, które wystÄ™pujÄ… w pewnej części anonimowo.

Co gorsza, nie tylko nie powstajÄ… takie organizacje, ale rzÄ…d wystÄ…piÅ‚ z inicjatywÄ…, żeby na czas nieokreÅ›lony przedÅ‚użyć funkcjonowanie tego substytutu. To, oczywiÅ›cie, musi budzić refleksjÄ™ Izby co do sfery budżetowej, która w moim przekonaniu - tak przynajmniej pokazuje życie i moje dÅ‚ugotrwaÅ‚e obserwacje - bÄ™dzie najbardziej dynamicznÄ… sferÄ… w zakresie rokowaÅ„ zbiorowych. Jako okoliczność Å‚agodzÄ…cÄ…, co rzÄ…d podkreÅ›laÅ‚ na posiedzeniach komisji i w Sejmie, i w Senacie, można wskazać, że dzisiejsze uprawnienia w zakresie szafowania Å›rodkami finansowymi pracodawców - tak okreÅ›lonych pracodawców - sÄ… ograniczone wyznacznikami budżetowymi, wskazaniami wÅ‚adz centralnych. Sfera dziaÅ‚aÅ„ w zakresie zmiany wynagrodzeÅ„, dodatków do wynagrodzeÅ„ czy też warunków bezpieczeÅ„stwa w gruncie rzeczy jest znacznie bardziej zredukowana w porównaniu z tymi, jakie posiadajÄ… przedsiÄ™biorstwa dziaÅ‚ajÄ…ce na rynku.

W tej sytuacji jestem zobowiÄ…zany - też nie znalazÅ‚em innego rozwiÄ…zania - w imieniu Komisji Rodziny i Polityki SpoÅ‚ecznej apelować do Wysokiej Izby, aby jeszcze raz udzieliÅ‚a swoistej amnestii wszelkim wÅ‚adzom publicznym, bez wskazywania rodowodu, aby tam, gdzie nie ma zrzeszonych pracodawców, ponadzakÅ‚adowe ukÅ‚ady zbiorowe mogli negocjować i zawierać kierownicy jednostek centralnych bÄ…dź kierownicy jednostek samorzÄ…dowych.

JeÅ›li byÅ‚yby zastrzeżenia do pracy naszej komisji, w szczególnoÅ›ci do sprawozdawcy, to chcÄ™ powiedzieć, że nasza komisja wystÄ…piÅ‚a z inicjatywÄ…, ze swoistym apelem do instytucji, o których przed chwilÄ… mówiÅ‚em, a wiÄ™c do Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", do Konfederacji Pracodawców Polskich, do Business Centre Club, ale też do uczestników Komisji Wspólnej RzÄ…du i SamorzÄ…du Terytorialnego. Jest to apel o podjÄ™cie dziaÅ‚aÅ„ w sprawie tego przepisu, który jest substytutem, a który nadto tworzy nierówność w dialogu spoÅ‚ecznym - bo część ludzi może być objÄ™tych ukÅ‚adem, a inni nie - i jest trochÄ™ zafaÅ‚szowany, tak żeby jednak te instytucje, tak liczne i uÅ›wiadomione, mogÅ‚y w koÅ„cu wyÅ‚onić z siebie i nie tak licznÄ…, i nie tak obciążonÄ… obowiÄ…zkami instytucjÄ™ organizacji pracodawców. Innym rozwiÄ…zaniem może być to, że istniejÄ…ce organizacje pracodawców - a wiÄ™c te cztery, które wymieniÅ‚em, o charakterze ogólnokrajowym - zechcÄ… rozszerzyć pole swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci również na tak zwane budżetowe jednostki pracy.

Jeśli pan marszałek się zgodzi, to na tym zakończę swoje sprawozdanie.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

ChÄ™tnie siÄ™ zgadzam, Panie Senatorze, i oddajÄ™ gÅ‚os sprawozdawcy drugiej komisji, mianowicie Komisji Gospodarki Narodowej, senatorowi Grzegorzowi Banasiowi. DziÄ™kujÄ™ bardzo.

Do spisu treści

Senator Grzegorz BanaÅ›:

Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Pan senator Rulewski, wielce szanowny pan senator Rulewski, z wÅ‚aÅ›ciwÄ… sobie umiejÄ™tnoÅ›ciÄ… i barwÄ… przedstawiÅ‚ szerokÄ… panoramÄ™ dotyczÄ…cÄ… tej konkretnej zmiany w ustawodawstwie prawa pracy. WÅ‚aÅ›ciwie już niewiele można do niej doÅ‚ożyć. Ja tylko, by być precyzyjnym, dopowiem, że ta zmiana zostaÅ‚a zainicjowana jeszcze przez rzÄ…d pana premiera KaczyÅ„skiego i jest kontynuowana przez rzÄ…d aktualny. ChciaÅ‚bym jeszcze, też dla pewnej precyzji, dopowiedzieć... Pan senator bowiem zechciaÅ‚ użyć bardzo barwnego porównania dotyczÄ…cego amnestii, że ten zapis realizuje jakby pewnÄ… amnestiÄ™ w stosunku do tego braku strony, który to brak powoduje niemożność zawierania ponadzakÅ‚adowych ukÅ‚adów zbiorowych pracy w jednostkach budżetowych. To nie do koÅ„ca jest amnestia, bo amnestia to przecież jest akt jednorazowy, który nie znosi rygoru. Tutaj znosimy rygor w takim sensie, że już nie ma żadnej zapory czasowej, nie ma żadnej cezury czasowej. Bezterminowo bÄ™dÄ… obowiÄ…zywaÅ‚y ponadzakÅ‚adowe ukÅ‚ady zbiorowe pracy zawarte przez wójta, burmistrza, prezydenta czy ministra wÅ‚aÅ›ciwego do tych spraw. DziÄ™kujÄ™ bardzo.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję, Panie Senatorze.

Czy ktoÅ› z paÅ„stwa senatorów chciaÅ‚by zadać pytanie jednemu z senatorów albo obu senatorom sprawozdawcom?

Pan marszałek Romaszewski.

Proszę bardzo, Panie Marszałku.

Do spisu treści

Senator Zbigniew Romaszewski:

Do pana senatora Rulewskiego.

Czy paÅ„stwo siÄ™ nie obawiajÄ…, że nastÄ…pi ogromne zróżnicowanie warunków pracy w poszczególnych instytucjach paÅ„stwowych w sytuacji, jeżeli taka organizacja pracodawców nie powstanie?

Do spisu treści

Senator Jan Rulewski:

Panie MarszaÅ‚ku, z obawy przed powagÄ… paÅ„skiego pytania o precyzyjne wystÄ…pienie zwrócÄ™ siÄ™ do pana przewodniczÄ…cego Banasia, jeÅ›li można...

(Senator Grzegorz Banaś: To znaczy ja mam odpowiedzieć?)

Tak.

Do spisu treści

Senator Grzegorz BanaÅ›:

Szanowny Panie MarszaÅ‚ku! Szanowne Panie i Szanowni Panowie Senatorowie!

Problem, z którym siÄ™ spotykamy... SkÄ…d w ogóle ta niemożność wyÅ‚onienia strony, która powinna formalnie zawierać ponadzakÅ‚adowy ukÅ‚ad zbiorowy, czyli pracodawcy? Ano przede wszystkim chyba stÄ…d, że jednostki samorzÄ…dowe, jednostki budżetowe sÄ… niesamodzielne finansowo. Tak naprawdÄ™ przecież o ich budżecie decyduje kto inny. Decyduje projekt, który skÅ‚adajÄ… wójt, burmistrz czy prezydent, a potem uchwala rada. Tam sÄ… zdefiniowane Å›rodki - również na wynagrodzenia - którymi dysponuje pracodawca, na przykÅ‚ad z zakÅ‚adu budżetowego, żeby odnieść to do jakiegoÅ› konkretnego przykÅ‚adu. Chociażby wiÄ™c i z tego powodu nie udaje siÄ™ wyÅ‚onić tej strony, pracodawców, którzy byliby zainteresowani tworzeniem ponadzakÅ‚adowych ukÅ‚adów zbiorowych pracy, bo oni nie do koÅ„ca majÄ… tutaj to narzÄ™dzie.

A co do dysproporcji... No cóż, pewnie jest to możliwe, aczkolwiek wydaje mi siÄ™, że przy tak dużym przepÅ‚ywie informacji pomiÄ™dzy wszystkimi aktorami tego procesu i jednak przy pewnych sztywnych generalnie zasadach co do wzrostu wynagrodzeÅ„ w sferze budżetowej... Wynagrodzenia bowiem sÄ… przecież podnoszone co rok wskaźnikowo o pewien procent. Tak wiÄ™c chyba tutaj nie można mówić o tym, że w przyszÅ‚oÅ›ci bÄ™dÄ… jakieÅ› gwaÅ‚towne zmiany, gwaÅ‚towne ruchy, pokażą siÄ™ gwaÅ‚townie kominy pÅ‚acowe, chociażby z racji tego, że któraÅ› z jednostek bÄ™dzie miaÅ‚a silniejsze przebicie niż pozostaÅ‚e. Aczkolwiek niczego w Å¼yciu, jak nas owo życie uczy, wykluczyć nie można. DziÄ™kujÄ™.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję bardzo.

Dziękuję za pytania do senatorów sprawozdawców...

Pan senator Piechniczek, proszÄ™ bardzo.

Do spisu treści

Senator Antoni Piechniczek:

Mam pytanie zwiÄ…zane poÅ›rednio z pierwszÄ… uchwaÅ‚Ä…, którÄ… już podjÄ™liÅ›my... Mianowicie: jak to siÄ™ ma do prawa Unii Europejskiej? Na każdym polu obserwujemy ingerencjÄ™ tego piÄ™knego ciaÅ‚a, które stara siÄ™ nas uszczęśliwiać wszelkiego rodzaju postulatami, uchwaÅ‚ami itd., itd. Czy ustawodawca bierze pod uwagÄ™, że podejmujÄ…c takie a nie inne decyzje, musi siÄ™ liczyć z jakÄ…Å› tam ingerencjÄ… Unii? Dam przykÅ‚ad trochÄ™ oderwany od tego prawa, ale poÅ›rednio z nim zwiÄ…zany. Mianowicie Unia Europejska w zwiÄ…zku z tym, że jesteÅ›my w ukÅ‚adzie z Schengen, ingeruje aż tak dalece, że mówi, iż w drużynach piÅ‚karskich może grać dowolna liczba obcokrajowców, podczas gdy niektóre federacje piÅ‚karskie próbujÄ… ograniczyć ich liczbÄ™ w zespole piÅ‚karskim do piÄ™ciu, a w zespole siatkówki do trzech osób. Wiem, że to jest pytanie trochÄ™ oderwane od tego tematu, ale chciaÅ‚bym wiedzieć, wybiegajÄ…c w przyszÅ‚ość, jak to siÄ™ ma do prawa europejskiego.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Który z panów senatorów chce odpowiadać?

Pan senator BanaÅ›, z precyzjÄ…, rozumiem.

Do spisu treści

Senator Grzegorz BanaÅ›:

Prawem serii już, Panie Marszałku, zostałem wydelegowany przez pana senatora.

Szanowny Panie Marszałku! Szanowny Panie Senatorze!

W takim razie siÄ™gnÄ™ do dokumentu, w którym jest ocena skutków tej regulacji. W tej ocenie mówi siÄ™ miÄ™dzy innymi o tym, kogo ta regulacja obejmuje. OczywiÅ›cie sÄ… to osoby najbardziej do tego odpowiednie: minister wÅ‚aÅ›ciwy do spraw pracy, minister lub centralny organ administracji rzÄ…dowej nadzorujÄ…cy pracodawców, wójt, burmistrz, prezydent i partnerzy spoÅ‚eczni. Jest taka konsultacja wÅ‚aÅ›nie z tymi osobami, o których mówiÅ‚em. OdpowiadajÄ…c zaÅ› wprost na pytanie, powiem, że ten projekt jest zgodny z prawem europejskim, ale ta zgodność wynika stÄ…d, że Unia nie zajmuje siÄ™ regulowaniem tej sfery dziaÅ‚alnoÅ›ci spoÅ‚ecznej.

(Rozmowy na sali)

No, jak już zaznaczyÅ‚em, w Å¼yciu ponoć oprócz podatków, a na pewno Å›mierci, niczego wiÄ™cej wykluczyć nie można. DziÄ™kujÄ™.

Do spisu treści

Senator Jan Rulewski:

Może poszerzajÄ…c wypowiedź, jeÅ›li pan senator siÄ™ zgodzi, powiem, że niedÅ‚ugo bÄ™dziemy procedowali stanowisko Unii dotyczÄ…ce rozszerzenia... Jak wiadomo, Polska, podpisujÄ…c EuropejskÄ… KartÄ™ SocjalnÄ…, zobowiÄ…zaÅ‚a siÄ™ również do współuczestnictwa zaÅ‚ogi w zarzÄ…dzaniu. Senat już pracuje nad ustawÄ…, która mówi o obowiÄ…zku informowania załóg pracowniczych - mówiÄ™ skrótowo, bo pojÄ™cie zaÅ‚ogi nie istnieje - o sytuacji ekonomicznej przedsiÄ™biorstwa, o restrukturyzacji... Czyli stanowisko Unii jest zwiÄ…zane ze sÅ‚ynnÄ… zasadÄ…, po niemiecku okreÅ›lanÄ… sÅ‚owem Mitbestimmung, czyli współuczestniczenia pracowników w zarzÄ…dzaniu przedsiÄ™biorstwem. Gdyby zatem tej ustawy nie byÅ‚o, to mogÅ‚oby to w gruncie rzeczy wywoÅ‚ywać krytykÄ™ nie ze strony rzÄ…dów czy zarzÄ…dzajÄ…cych UniÄ… EuropejskÄ…, tylko ze strony Å›rodowisk pracowniczych bÄ…dź pracodawców w Unii Europejskiej.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Jest to rzÄ…dowy projekt ustawy. RzÄ…d reprezentuje Ministerstwo Pracy i Polityki SpoÅ‚ecznej. Jeszcze raz pan minister RadosÅ‚aw Mleczko.

Panie Ministrze, czy chciaÅ‚by pan coÅ› w tym momencie powiedzieć Wysokiemu Senatowi?

Do spisu treści

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy
i Polityki SpoÅ‚ecznej
Radosław Mleczko:

Szanowni Państwo! Wysoki Senacie!

ChciaÅ‚bym bardzo podziÄ™kować za tÄ™ niezwykle rozbudowanÄ… i ciekawÄ… argumentacjÄ™ dotyczÄ…cÄ… powodów, dla których rzÄ…d zdecydowaÅ‚ siÄ™ na tÄ™ nowelizacjÄ™. ChciaÅ‚bym również wziąć w obronÄ™ przywoÅ‚ywanych tutaj pracowników niektórych przedsiÄ™biorstw paÅ„stwowych i przytoczyć fragment z dziaÅ‚u jedenastego kodeksu pracy o ukÅ‚adach zbiorowych pracy. W art. 239 bardzo jasno zostaÅ‚o okreÅ›lone, że ukÅ‚ad zawiera siÄ™ dla wszystkich pracowników zatrudnionych przez pracodawców objÄ™tych jego postanowieniami, chyba że strony w ukÅ‚adzie postanowiÄ… inaczej. UkÅ‚adem mogÄ… być objÄ™te osoby - i tu wymienia siÄ™ te osoby - a nie zawiera siÄ™ go dla czÅ‚onków korpusu sÅ‚użby cywilnej, pracowników urzÄ™dów paÅ„stwowych zatrudnionych na podstawie mianowania i powoÅ‚ania, pracowników samorzÄ…dowych zatrudnionych na podstawie wyboru, mianowania i powoÅ‚ania w urzÄ™dach marszaÅ‚kowskich, starostwach powiatowych, urzÄ™dach gminy, biurach i ich odpowiednikach itd., itd. W zwiÄ…zku z tym możliwość zawiÄ…zywania ukÅ‚adów zbiorowych jest okreÅ›lona również kodeksowo.

Skoro pojawiÅ‚ siÄ™ wÄ…tek zgodnoÅ›ci z prawem Unii Europejskiej, to chciaÅ‚bym powiedzieć również o tym, że jest wolność podejmowania decyzji zwiÄ…zanych z zawieraniem ukÅ‚adu zbiorowego, i ani minister pracy, ani żaden urzÄ…d nie ma zamiaru w to ingerować. To okreÅ›la i gwarantuje Konstytucja Rzeczypospolitej oraz prawo unijne i miÄ™dzynarodowe. I wÅ‚aÅ›nie do tego prawa, tej wolnoÅ›ci zrzeszania siÄ™ i tworzenia ukÅ‚adów ponadzakÅ‚adowych, ukÅ‚adów zbiorowych siÄ™ odwoÅ‚ujemy. DziÄ™kujÄ™ bardzo.

(Przewodnictwo obrad obejmuje wicemarszałek Zbigniew Romaszewski)

Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:

Dziękuję bardzo, Panie Ministrze.

Zgodnie z art. 44 ust. 6 Regulaminu Senatu senatorowie mogÄ… zgÅ‚aszać z miejsce trwajÄ…ce nie dÅ‚użej niż minutÄ™ zapytania do obecnego na posiedzeniu przedstawiciela rzÄ…du, zwiÄ…zane z omawianym punktem porzÄ…dku obrad.

ProszÄ™ bardzo, czy sÄ… pytania?

Do spisu treści

Skoro nie ma pytań, otwieram dyskusję.

Do spisu treści

Do dyskusji nikt siÄ™ nie zgÅ‚osiÅ‚, w zwiÄ…zku z tym zamykam dyskusjÄ™.

Do spisu treści

PrzystÄ™pujemy do rozpatrzenia punktu piÄ…tego porzÄ…dku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zakÅ‚adowym funduszu Å›wiadczeÅ„ socjalnych.

Przypominam, że rozpatrywana ustawa zostaÅ‚a uchwalona przez Sejm na jedenastym posiedzeniu w dniu 28 marca 2008 r. Do Senatu zostaÅ‚a przekazana w dniu 31 marca 2008 r. MarszaÅ‚ek Senatu w dniu 1 kwietnia 2008 r., zgodnie z art. 68 ust. 1 Regulaminu Senatu, skierowaÅ‚ jÄ… do Komisji Rodziny i Polityki SpoÅ‚ecznej. Komisja po rozpatrzeniu ustawy przygotowaÅ‚a swoje sprawozdanie w tej sprawie.

Ponadto przypominam, że tekst ustawy zawarty jest w druku nr 91, a sprawozdanie komisji w druku 91A.

ProszÄ™ sprawozdawcÄ™ Komisji Rodziny i Polityki SpoÅ‚ecznej, senatora RafaÅ‚a Muchackiego, o zabranie gÅ‚osu i przedstawienie sprawozdania komisji w sprawie rozpatrywanej ustawy.

ProszÄ™ bardzo, Panie Senatorze.

Do spisu treści

Senator Rafał Muchacki:

Panie Marszałku! Szanowni Państwo!

Komisja Rodziny i Polityki SpoÅ‚ecznej jednomyÅ›lnie zaopiniowaÅ‚a pozytywnie ustawÄ™ o zmianie ustawy o zakÅ‚adowym funduszu Å›wiadczeÅ„ socjalnych. Jest to wykonanie wyroku TrybunaÅ‚u Konstytucyjnego, w którym ustawodawca zmienia definicjÄ™ dziaÅ‚alnoÅ›ci socjalnej, eliminujÄ…c ograniczenie polegajÄ…ce na finansowaniu z funduszu jedynie wypoczynku krajowego i rozszerzajÄ…c możliwość finansowania również na wypoczynek zagraniczny.

W zwiÄ…zku z tym bardzo proszÄ™ o pozytywne ustosunkowanie siÄ™ do wniosku komisji rodziny. DziÄ™kujÄ™ bardzo.

Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:

Dziękuję bardzo.

Zgodnie z art. 44 ust. 5 Regulaminu Senatu przed przystÄ…pieniem do dyskusji senatorowie mogÄ… zgÅ‚aszać z miejsca trwajÄ…ce nie dÅ‚użej niż minutÄ™ zapytania do senatora sprawozdawcy.

Czy ktoÅ› z paÅ„stwa senatorów pragnie zadać takie pytanie? Nie widzÄ™ chÄ™tnych.

Przypominam, że rozpatrywana ustawa była senackim projektem ustawy.

Zgodnie z art. 50 Regulaminu Senatu gÅ‚os może teraz zabrać obecny na posiedzeniu przedstawiciel rzÄ…du.

Czy przedstawiciel rzÄ…du chce zabrać gÅ‚os w sprawie rozpatrywanej ustawy?

ProszÄ™ bardzo.

(Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki SpoÅ‚ecznej RadosÅ‚aw Mleczko: ChciaÅ‚bym tylko bardzo podziÄ™kować, Panie MarszaÅ‚ku, za tÄ™ inicjatywÄ™ ustawodawczÄ…. DziÄ™kujÄ™ bardzo.)

Zgodnie z art. 44 ust. 6 Regulaminu Senatu senatorowie mogÄ… zgÅ‚aszać z miejsca trwajÄ…ce nie dÅ‚użej niż minutÄ™ zapytania zwiÄ…zane z omawianym punktem porzÄ…dku obrad do obecnego na posiedzeniu przedstawiciela rzÄ…du.

Czy ktoÅ› z paÅ„stwa chce zdać takie pytanie? Nie widzÄ™ chÄ™tnych.

Do spisu treści

Wobec tego otwieram dyskusjÄ™.

Do spisu treści

Ale nikt się nie zgłosił do dyskusji.

Zgodnie z art. 52 ust. 2 Regulaminu Senatu zamykam dyskusjÄ™.

InformujÄ™, że nikt z paÅ„stwa senatorów nie zapisaÅ‚ siÄ™ do gÅ‚osu.

W dyskusji nie zostaÅ‚y zgÅ‚oszone żadne wnioski legislacyjne, w zwiÄ…zku z tym informujÄ™, że gÅ‚osowanie w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zakÅ‚adowym funduszu Å›wiadczeÅ„ socjalnych zostanie przeprowadzone pod koniec posiedzenia Senatu.

Na tym kończymy rozpatrywanie punktu piątego.

Do spisu treści

PrzystÄ™pujemy do rozpatrzenia punktu szóstego porzÄ…dku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postÄ™powania cywilnego.

Przypominam, że rozpatrywana ustawa zostaÅ‚a uchwalona przez Sejm na jedenastym posiedzeniu w dniu 28 marca 2008 r. Do Senatu zostaÅ‚a przekazana w dniu 31 marca 2008 r. MarszaÅ‚ek Senatu w dniu 1 kwietnia, zgodnie z art. 68 ust. 1 Regulaminu Senatu, skierowaÅ‚ jÄ… do Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Praw CzÅ‚owieka i PraworzÄ…dnoÅ›ci. Komisje po rozpatrzeniu ustawy przygotowaÅ‚y wspólne sprawozdanie w tej sprawie.

Ponadto przypominam, że tekst ustawy zawarty jest w druku nr 95, a sprawozdanie komisji w druku 95A.

ProszÄ™ sprawozdawcÄ™ Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Praw CzÅ‚owieka i PraworzÄ…dnoÅ›ci, senatora Bohdana Paszkowskiego, o zabranie gÅ‚osu i przedstawienie sprawozdania komisji w sprawie rozpatrywanej ustawy.

Do spisu treści

Senator Bohdan Paszkowski:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Przedstawiony w druku nr 95 i w tym sprawozdaniu nr 95A projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postÄ™powania cywilnego jest projektem, który byÅ‚ z jednej strony przedÅ‚ożeniem rzÄ…dowym rzÄ…du jeszcze poprzedniej kadencji, a z drugiej strony, już po zmianie rzÄ…du, staÅ‚ siÄ™ również przedmiotem wystÄ…pienia grupy posłów, czyli byÅ‚a to też inicjatywa poselska. Ponadto przedÅ‚ożony projekt w trakcie prac legislacyjnych w Sejmie zostaÅ‚ wzbogacony o jeszcze jednÄ… kwestiÄ™. I tak przedmiotowy projekt ustawy trafiÅ‚ do Senatu w takim brzmieniu, jakie znajduje siÄ™ w druku nr 95.

Sprawa dotyczy kilku kwestii w kodeksie postÄ™powania cywilnego. I tak, omawiajÄ…c od poczÄ…tku, pierwsza zmiana dotyczy art. 61. W kodeksie postÄ™powania cywilnego jest to artykuÅ‚, który reguluje uprawnienia organizacji spoÅ‚ecznych dotyczÄ…ce postÄ™powania cywilnego. Przewiduje on miÄ™dzy innymi wszczynanie przez organizacje spoÅ‚eczne procesów cywilnych na rzecz okreÅ›lonych osób, a do tego możliwość wstÄ™powania przez te organizacje do trwajÄ…cych już zawisÅ‚ych procesów. W tym zakresie poprawka zawarta w druku nr 95 zmierza do sprecyzowania czy też zmiany treÅ›ci art. 61 w §1. W dotychczasowym brzmieniu ten artykuÅ‚ przewidywaÅ‚ możliwość wystÄ™powania przez organizacje spoÅ‚eczne w sprawach o roszczenia alimentacyjne oraz w sprawach o ochronÄ™ konsumentów, ale te organizacje nie mogÅ‚y prowadzić dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej. Poprawka Sejmu zmierza do tego, by wykreÅ›lić ten ogranicznik w postaci nieprowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej. Czyli w tym zakresie, o którym mówiÅ‚em, w sprawach o roszczenia alimentacyjne oraz w sprawach o ochronÄ™ konsumentów, organizacje spoÅ‚eczne wszelkiego rodzaju, czy to prowadzÄ…ce dziaÅ‚alność gospodarczÄ…, czy też jej nieprowadzÄ…ce, bÄ™dÄ… mogÅ‚y wytaczać powództwa na rzecz obywateli.

JeÅ›li chodzi o tenże art. 61, to jest też taka propozycja rzÄ…dowa i poselska, by dodano §5. UmożliwiaÅ‚by organizacjom spoÅ‚ecznym, których zadaniem statutowym jest pomoc ofiarom przestÄ™pstw, by w sprawach o roszczenia z tytuÅ‚u odpowiedzialnoÅ›ci za szkodÄ™ wyrzÄ…dzonÄ… czynem niedozwolonym, gdy ten czyn niedozwolony stanowi przestÄ™pstwo Å›cigane z oskarżenia publicznego w postÄ™powaniu karnym, mogÅ‚y za zgodÄ… obywateli wytaczać powództwa na ich rzecz oraz, też za zgodÄ… obywateli, czyli w tym wypadku powodów, tak to można by byÅ‚o doprecyzować, wstÄ™pować do postÄ™powania cywilnego w każdym jego stadium. ChciaÅ‚bym podkreÅ›lić, że w tym zakresie podejmowane byÅ‚y inicjatywy przez samego rzecznika praw obywatelskich, który zwraca uwagÄ™ na to, że dobrze by byÅ‚o, żeby w Kodeksie postÄ™powania cywilnego istniaÅ‚a taka możliwość. W zwiÄ…zku z tym, miÄ™dzy innymi wskutek wystÄ…pieÅ„ rzecznika praw obywatelskich, propozycja dotyczÄ…ca §5 art. 61 w tym przedÅ‚ożeniu rzÄ…dowym, poselskim siÄ™ znalazÅ‚a.

NastÄ™pna zmiana, którÄ… zawiera przedstawiony projekt, dotyczy art. 416. W tymże art. 416 okreÅ›lona jest ogólna zasada, że wznowienie postÄ™powania nie może nastÄ™pować po wydaniu orzeczenia, które zapadÅ‚o na skutek skargi o wznowienie postÄ™powania. Innymi sÅ‚owy, nie można powtórnie realizować wniosku o wznowienie postÄ™powania w stosunku do orzeczenia, które zapadaÅ‚o również wskutek skargi o wznowienie postÄ™powania. Jak paÅ„stwo może pamiÄ™tacie, ta sprawa byÅ‚a już przedmiotem obrad Wysokiej Izby ze wzglÄ™du na inicjatywÄ™ senackÄ… podjÄ™tÄ… w celu realizacji wyroku TrybunaÅ‚u Konstytucyjnego, który zakwestionowaÅ‚ ten przepis jako niezgodny z konstytucjÄ…. ChodziÅ‚o oczywiÅ›cie o niezgodność tylko w zakresie okreÅ›lonym już w istniejÄ…cym art. 4011 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że można żądać wznowienia postÄ™powania również w wypadku, gdy TrybunaÅ‚ Konstytucyjny orzekÅ‚ o niezgodnoÅ›ci aktu normatywnego z konstytucjÄ…, ratyfikowanÄ… umowÄ… miÄ™dzynarodowÄ… lub ustawÄ…, na podstawie którego wydane zostaÅ‚o orzeczenie. Art. 4011, który przed chwilÄ… zacytowaÅ‚em, odnosi siÄ™ oczywiÅ›cie do pierwotnego, tak to nazwijmy, wznowienia postÄ™powania, czyli gdy po stwierdzeniu przez TrybunaÅ‚ Konstytucyjny niezgodnoÅ›ci danego przepisu z którymÅ› z wymienionych dokumentów, czyli z konstytucjÄ…, ratyfikowanÄ… umowÄ… miÄ™dzynarodowÄ… lub z ustawÄ…, ktoÅ› zÅ‚oży skargÄ™ o wznowienie postÄ™powania, i to jest to podstawÄ… do wznowienia. Z kolei art. 416 dotyczy, że tak powiem, wtórnego wniosku o wznowienie postÄ™powania. W zwiÄ…zku z tym, ponieważ TrybunaÅ‚ Konstytucyjny zakwestionowaÅ‚ takÄ… możliwość - a nie pozostaje nic innego, jak siÄ™ z TrybunaÅ‚em w tym zakresie zgodzić - to jest propozycja, żeby art. 416 wzbogacić o §2, który bÄ™dzie stanowiÅ‚, że przepisu §1 nie stosuje siÄ™, jeżeli skarga o wznowienie postÄ™powania zostaÅ‚a wniesiona na podstawie wznowienia okreÅ›lonego w art. 4011. Czyli mielibyÅ›my takÄ… sytuacjÄ™, że to, tak zwane, wtórne wznowienie postÄ™powania bÄ™dzie możliwe, ale tylko w sytuacji, gdy siÄ™ okaże, że po tym, nazwijmy to, pierwotnym orzeczeniu o wznowieniu postÄ™powania, zapadnie wyrok TrybunaÅ‚u Konstytucyjnego, który okreÅ›li, że dany przepis jest niezgodny z konstytucjÄ… czy umowÄ… miÄ™dzynarodowÄ….

ProszÄ™ paÅ„stwa, jest jeszcze jedna zmiana w kodeksie postÄ™powania cywilnego, która ma nadać nowe brzmienie art. 7531. IstniejÄ…cy obecnie art. 7531 okreÅ›la kwestie zwiÄ…zane z zabezpieczeniami powództwa. Jest to instytucja, która ma za zadanie zabezpieczyć realizacjÄ™ roszczeÅ„ w przypadku, gdy ktoÅ› zamierza wystÄ…pić z powództwem lub już z nim wystÄ…piÅ‚. Istnieje bowiem duże prawdopodobieÅ„stwo, że za sprawÄ… dziaÅ‚ania osoby zobowiÄ…zanej droga do egzekucji wyroku może być później, po jego zapadniÄ™ciu, bardzo utrudniona. Ten przepis ma być wzbogacony o możliwość uzyskania - w tym wypadku przez osobÄ™, która zażąda tego w ramach zabezpieczenia - sum potrzebnych na pokrycie kosztów leczenia z tytuÅ‚u odpowiedzialnoÅ›ci za uszkodzenie ciaÅ‚a lub utratÄ™ życia. Chodzi tu o nastÄ™pujÄ…cÄ… kwestiÄ™. Bywa tak, że ubezpieczyciele trochÄ™ siÄ™ ociÄ…gajÄ… z wypÅ‚aceniem na przykÅ‚ad odszkodowania, uzależniajÄ…c wypÅ‚atÄ™, dajmy na to, od wyniku procesu. W zwiÄ…zku z tym zachodzi konieczność przyjÄ™cia zaproponowanego rozwiÄ…zania. Jest jak najbardziej wskazane i potrzebne, aby można byÅ‚o wÅ‚aÅ›nie w wyniku postÄ™powania zabezpieczajÄ…cego uzyskać tÄ™ kwotÄ™, czy to w formie jednorazowej wypÅ‚aty, czy, powiedzmy, rozÅ‚ożonych w czasie pÅ‚atnoÅ›ci, potrzebnÄ… dla osoby, która wymaga leczenia, a ma trudnoÅ›ci z tym, aby zrealizować je we wÅ‚asnym zakresie. Tak pokrótce można by byÅ‚o podsumować to, co zawiera projekt przedÅ‚ożenia sejmowego.

W wyniku prac Komisji Ustawodawczej, Komisji Praw CzÅ‚owieka i PraworzÄ…dnoÅ›ci pojawiÅ‚a siÄ™ jeszcze jedna wÄ…tpliwość co do zmiany dokonywanej w art. 61 Kodeksu postÄ™powania cywilnego, bÄ™dÄ…cej konsekwencjÄ… zmiany brzmienia §1. Jest taka sytuacja, że w art. 61 sÄ… w tej chwili cztery paragrafy, a w wyniku zmiany może bÄ™dzie ich pięć. I tak w §1 wprowadza siÄ™ wymóg, by organizacje spoÅ‚eczne nie prowadziÅ‚y dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, a ponadto okreÅ›la siÄ™, w jakich kategoriach spraw mogÄ… te organizacje wytaczać powództwa na rzecz obywateli; mówi siÄ™ tu o roszczeniach alimentacyjnych oraz sprawach o ochronÄ™ konsumentów. Ale jest jeszcze §3 ustawy - Kodeks postÄ™powania cywilnego stwierdzajÄ…cy, że organizacje spoÅ‚eczne, do których zadaÅ„ statutowych należy ochrona Å›rodowiska, ochrona konsumentów lub ochrona wÅ‚asnoÅ›ci przemysÅ‚owej mogÄ… w sprawach z tego zakresu wstÄ™pować, za zgodÄ… powoda, do postÄ™powania w każdym jego stadium. Nie dość tego, jest jeszcze §2, który stanowi, że w sprawach wymienionych w §1, czyli w tym, o którym wspominaÅ‚em wczeÅ›niej, organizacja taka może wstÄ…pić do postÄ™powania w każdym jego stadium. O co chodzi? Mianowicie w kontekÅ›cie tej zmiany można by byÅ‚o wysnuć wniosek, że organizacje spoÅ‚eczne wytaczajÄ…ce sprawÄ™ o ochronÄ™ praw konsumenta mogÄ… bez zgody powoda wytaczać te powództwa oraz - teraz odwoÅ‚ujÄ™ siÄ™ już do §2 - wstÄ™pować do postÄ™powania w każdym stadium. PozostawiajÄ…c niezmienionÄ… treść §3, można by byÅ‚o natomiast dojść do wniosku, że organizacje, których statutowym zadaniem jest ochrona praw konsumenta, majÄ… mniejsze prawa niż inne organizacje, bo muszÄ… uzyskiwać zgodÄ™ powoda. Innymi sÅ‚owy, pojawiÅ‚a siÄ™ taka poprawka, żeby §3 otrzymaÅ‚ nowe brzmienie. Jego brzmienie bÄ™dzie nastÄ™pujÄ…ce: "Organizacje spoÅ‚eczne, do których zadaÅ„ statutowych należy ochrona Å›rodowiska oraz ochrona praw wÅ‚asnoÅ›ci przemysÅ‚owej, mogÄ… w sprawach z tego zakresu wstÄ…pić, za zgodÄ… powoda, do postÄ™powania w każdym jego stadium". Chodzi o to, żeby z §3, który ogranicza organizacje konsumenckie, wykreÅ›lić ten zakres. Czyli organizacje konsumenckie w sprawach konsumenckich bÄ™dÄ… miaÅ‚y takie same prawa procesowe jak inne organizacje. Bo chyba zamiarem ustawodawcy, moim zdaniem i zdaniem komisji - bo komisja przegÅ‚osowaÅ‚a to, z tego, co pamiÄ™tam, jednomyÅ›lnie - nie byÅ‚o to, aby organizacje konsumenckie jako organizacje wyspecjalizowane w tych sprawach nie miaÅ‚y mniej praw niż inne organizacje. Ta zmiana do ustawy, która zostaÅ‚a zawarta w sprawozdaniu Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Praw CzÅ‚owieka i PraworzÄ…dnoÅ›ci, bÄ™dzie zmierzaÅ‚a w tym kierunku. Jeżeli Wysoka Izba to przyjmie, bÄ™dzie to poprawka senacka do przedÅ‚ożenia sejmowego. DziÄ™kujÄ™.

Do spisu treści

Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:

Dziękuję bardzo.

Zgodnie z art. 44 ust. 5 Regulaminu Senatu przed przystÄ…pieniem do dyskusji senatorowie mogÄ… zgÅ‚aszać z miejsca trwajÄ…ce nie dÅ‚użej niż minutÄ™ zapytania do senatora sprawozdawcy.

Czy ktoÅ› z paÅ„stwa senatorów pragnie zadać takie pytanie?

Wobec tego może ja zadam pytanie panu senatorowi. Panie Senatorze, ja jednak dostrzegam pewnÄ… różnicÄ™ miÄ™dzy na przykÅ‚ad organizacjami ekologicznymi, które zajmujÄ… siÄ™ problemem dobra, powiedziaÅ‚bym, wspólnego, jakim jest Å›rodowisko, a organizacjami konsumenckimi, które wchodzÄ… w postÄ™powania dotyczÄ…ce czÄ™sto konkretnego konsumenta. I ten konsument może nie być zachwycony, bo wyrok sÄ…du w wyniku postÄ™powania może być korzystniejszy dla niego osobiÅ›cie, niż wyrok w wyniku postÄ™powania z udziaÅ‚em organizacji spoÅ‚ecznych, które problem traktujÄ… znacznie szerzej.

Do spisu treści

Senator Bohdan Paszkowski:

Ja rozumiem, Panie MarszaÅ‚ku, to pytanie, tylko intencja byÅ‚a taka, żeby nie ograniczać... Jeżeli każda organizacja może dokonywać w sprawach konsumenckich tej czynnoÅ›ci procesowej, a mianowicie wystÄ™pować z powództwem lub wstÄ™pować do toczÄ…cego siÄ™ już postÄ™powania w każdym jego stadium, to dlaczego organizacja konsumencka w sprawach konsumenckich ma mieć ograniczenia...

(Wicemarszałek Zbigniew Romaszewski: Bo to są indywidualne...)

Ja to rozumiem. Ale wydaje mi siÄ™, że organizacje - i takie byÅ‚o przekonanie komisji - które sÄ… wyspecjalizowane w jakiejÅ› dziedzinie, nie powinny być bardziej ograniczane w tej dziedzinie niż pozostaÅ‚e organizacje. Moim zdaniem to wydaje siÄ™ logiczne.

Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:

Dziękuję bardzo.

Czy ktoÅ› z paÅ„stwa senatorów pragnie zadać pytanie? Nie widzÄ™ chÄ™tnych.

Przypominam, że rozpatrywana ustawa zostaÅ‚a wniesiona jako rzÄ…dowy projekt ustawy oraz poselski projekt ustawy. Do reprezentowania stanowiska rzÄ…du w toku prac parlamentarnych zostaÅ‚ upoważniony minister sprawiedliwoÅ›ci.

ProszÄ™ bardzo, Panie Ministrze.

Do spisu treści

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie SprawiedliwoÅ›ci Zbigniew Wrona:

Dziękuję, Panie Marszałku.

Wysoki Senacie!

Ten projekt jest projektem i rzÄ…dowym, i poselskim. Jest peÅ‚na zgodność stanowiska rzÄ…du z projektem opozycyjnym, poselskim, który co do meritum jest tożsamy z projektem rzÄ…dowym. Jeżeli chodzi o te organizacje... SÄ… tam te trzy zakresy... WÅ‚aÅ›ciwie wszystko zostaÅ‚o przedstawione przez pana senatora.

ChciaÅ‚bym zwrócić uwagÄ™ tylko na to, że art. 61 §3 jest węższy zakresowo, jeżeli chodzi o organizacje konsumenckie i ich uprawnienia, niż §1. I ta zmiana proponowana przez wysokie komisje senackie jest w peÅ‚ni uzasadniona, ponieważ doprowadza wÅ‚aÅ›nie do spójnoÅ›ci caÅ‚y art. 61. Dzisiaj wÅ‚aÅ›ciwie nie do wyjaÅ›nienia jest kwestia, dlaczego §3 ogranicza uprawnienia organizacji, które zajmujÄ… siÄ™ prawami konsumenta, wyÅ‚Ä…cznie do wystÄ™powania z powództwem za zgodÄ… poszkodowanego, a §1 takiego ograniczenia nie zawiera. Nie ma spójnoÅ›ci w tym artykule i dlatego ta zmiana jest po prostu potrzebna i konieczna.

Jeżeli chodzi o tÄ™ drugÄ… kwestiÄ™, czyli o wznowienie postÄ™powania, to sÄ… pewne standardy wszystkich procedur, a mianowicie takie, że jeżeli pewien przepis jest uznany przez TrybunaÅ‚ Konstytucyjny za niekonstytucyjny, to powinniÅ›my wówczas dać pierwszeÅ„stwo kwestii konstytucyjnoÅ›ci, a nie zasadzie staÅ‚oÅ›ci orzeczeÅ„ i wyjÄ…tkowo dopuÅ›cić do wznowienia postÄ™powania nawet wtedy, gdy w tej sprawie już raz instytucja wznowienia byÅ‚a zastosowana. Ale to jest sytuacja wyjÄ…tkowa, która jest skutkiem orzeczenia TrybunaÅ‚u Konstytucyjnego, i wedÅ‚ug mnie musimy traktować jako pewien standard to, że w takiej sytuacji wznowienie również bÄ™dzie możliwe, nawet w sprawie już uprzednio wznawianej.

I wreszcie trzecia kwestia, czyli postÄ™powanie zabezpieczajÄ…ce. ReguÅ‚Ä… ogólnÄ… jest, że zabezpieczenie roszczenia nie może prowadzić do jego zaspokojenia. Ale kodeks postÄ™powania cywilnego przewiduje pewne wyjÄ…tki. I wedÅ‚ug mnie, jeÅ›li chodzi o te wÅ‚aÅ›nie kwestie, te sytuacje, o których mowa w tym projekcie, czyli rentÄ™, sumÄ™ potrzebnÄ… na koszty leczenia, z tytuÅ‚u odpowiedzialnoÅ›ci za uszkodzenie ciaÅ‚a lub utratÄ™ życia żywiciela oraz rozstrój zdrowia, to jest jak najbardziej spoÅ‚ecznie uzasadnione, aby objąć je tym wyjÄ…tkiem. Czyli chodzi o to, żeby, mimo że jeszcze nie ma orzeczenia, sprawa jest w toku, można byÅ‚o w postÄ™powaniu zabezpieczajÄ…cym uzyskać już pewnÄ… sumÄ™, czyli niejako surogat Å›wiadczenia, zanim zostanie to ostatecznie orzeczone.

ProszÄ™ Wysoki Senat o przyjÄ™cie tego projektu z poprawkÄ… komisji. DziÄ™kujÄ™ bardzo.

Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:

Dziękuję bardzo.

Zgodnie z art. 44 ust. 6 Regulaminu Senatu senatorowie mogÄ… zadać z miejsca trwajÄ…ce nie dÅ‚użej niż minutÄ™ zapytania do obecnego na posiedzeniu przedstawiciela rzÄ…du, zwiÄ…zane z omawianym punktem porzÄ…dku obrad.

Czy ktoÅ› z paÅ„stwa senatorów chce zadać takie pytanie?

ProszÄ™ bardzo, pan senator Paszkowski.

Do spisu treści

Senator Bohdan Paszkowski:

Ja mam pytanie do pana ministra. Czy byÅ‚a rozważana zmiana §1 art. 61 w kontekÅ›cie istniejÄ…cego art. 8 kodeksu postÄ™powania cywilnego, który stanowi: "organizacje spoÅ‚eczne, których zadanie statutowe nie polega na prowadzeniu dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, mogÄ… w wypadkach przewidzianych w ustawie dla ochrony praw obywateli spowodować wszczÄ™cie postÄ™powania, jak również brać udziaÅ‚ w toczÄ…cym siÄ™ postÄ™powaniu"? Moje pytanie zmierza do tego... Czy to, co bÄ™dzie robione - jeżeli oczywiÅ›cie zostanie przyjÄ™ta zmiana art. 61 §1 - nie zostanie zniweczone przez istnienie w dalszym ciÄ…gu w kodeksie postÄ™powania cywilnego art. 8? DziÄ™kujÄ™.

Wicemarszałek
Zbigniew Romaszewski:

ProszÄ™ bardzo, Panie Ministrze.

Do spisu treści

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie SprawiedliwoÅ›ci Zbigniew Wrona:

Dziękuję bardzo.

Wysoki Senacie!

ZajrzaÅ‚em wÅ‚aÅ›nie do kodeksu postÄ™powania cywilnego, aby porównać te dwa artykuÅ‚y. Sens zmiany, którÄ… przyjÄ…Å‚ Sejm w uchwalonej ustawie, jest wÅ‚aÅ›nie taki, aby nie powtarzać tego samego ograniczenia. Art. 61 mówi bowiem o organizacjach, których zadanie statutowe nie polega na prowadzeniu dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej i o tym samym mówi również art. 8: "Organizacje spoÅ‚eczne, których zadanie statutowe nie polega na prowadzeniu dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, mogÄ… w wypadkach przewidzianych w ustawie dla ochrony praw obywateli spowodować wszczÄ™cie postÄ™powania, jak również brać udziaÅ‚ w toczÄ…cym siÄ™ postÄ™powaniu". To jest ogólna norma zamieszczona w tytule wstÄ™pnym w przepisach ogólnych kodeksu postÄ™powania cywilnego. Norma ta rozwiÄ…zuje problem, to znaczy organizacje, które prowadzÄ… dziaÅ‚alność gospodarczÄ… i ich celem statutowym jest zysk, nie majÄ… tych uprawnieÅ„, o których mowa nie tylko w art. 61, ale w ogóle we wszystkich przepisach kodeksu postÄ™powania cywilnego odnoszÄ…cych siÄ™ do organizacji spoÅ‚ecznych. A w szczególnoÅ›ci takim przepisem podstawowym jest wÅ‚aÅ›nie nowelizowany art. 61. Tak że ustawa sejmowa zmierza do tego, żeby usunąć wielosÅ‚owie i zupeÅ‚nie niepotrzebne powtarzanie tego samego ograniczenia w dwóch artykuÅ‚ach. DziÄ™kujÄ™ bardzo.

 

 


10. posiedzenie Senatu RP, spis treści , poprzednia część stenogramu , następna część stenogramu