13. posiedzenie Senatu RP, spis treści , poprzednia część stenogramu , następna część stenogramu


 

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Dziękuję panu senatorowi.

ProszÄ™ o zabranie gÅ‚osu pana senatora Jana Rulewskiego.

Do spisu treści

Senator Jan Rulewski:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

(Senator Czesław Ryszka: Tylko bez wazeliny.)

(Marszałek Bogdan Borusewicz: Panie Senatorze, zwracam panu uwagę.)

Dziękuję, Panie Marszałku.

(Marszałek Bogdan Borusewicz: Ja nie do pana, tylko do pana Ryszki...) (Wesołość na sali)

A ja do caÅ‚ej Izby chciaÅ‚bym skierować pewnÄ… ogólnÄ… refleksjÄ™. PrawdÄ… jest, że rzecznik praw obywatelskich jest swoistym bezpiecznikiem demokracji. Jest tym, który ma wyrównywać ewentualne niedoskonaÅ‚oÅ›ci życia politycznego, ale przede wszystkim życia rzeczywistego. Jako instytucja obdarzona ogromnym zaufaniem rzecznik może stać siÄ™ tym, który wyrównuje różne niegodziwoÅ›ci w zakresie praw czÅ‚owieka czy też, jak pisze pan doktor Kochanowski, to, co uwÅ‚acza sprawiedliwoÅ›ci i godnoÅ›ci. Niemniej jednak proszÄ™ zwrócić uwagÄ™, Wysoka Izbo, że w miarÄ™, jak nasza demokracja siÄ™ rozwija, co oznacza, że coraz wiÄ™cej obywateli powinno być uwolnionych od koniecznoÅ›ci pisania skarg z powodu doznanych krzywd, powstaje coraz wiÄ™cej rzeczników. Mamy... Nie jest to wymówka, jest wÅ›ród nas obecny rzecznik praw obywatelskich, ale przecież powstaÅ‚ urzÄ…d rzecznika praw dziecka...

(Senator Czesław Ryszka: Wymóg Unii Europejskiej.)

... powstaÅ‚ urzÄ…d rzecznika praw pacjenta, urzÄ…d rzecznika praw klienta, urzÄ…d rzecznika ubezpieczonych, może już na tym poprzestaÅ„my. I ja bym z tego powodu nie czyniÅ‚ tej refleksji, gdyby nie obawa, że oto w naszym paÅ„stwie powstaje kolejna struktura, struktura rzeczników. Dodam, że sÄ… jeszcze inne instytucje, do których obywatele siÄ™ skarżą, sÄ… także organizacje pozarzÄ…dowe, czy też urzÄ™dy, na przykÅ‚ad PaÅ„stwowa Inspekcja Pracy. Można by stwierdzić, że, po pierwsze, to powoduje inflacjÄ™ urzÄ™du rzecznika, każdego, a po drugie, tworzy takie przekonanie, że jeÅ›li choremu siÄ™ staÅ‚a w szpitalu krzywda, to pisze siÄ™ do rzecznika praw pacjenta, a jak to nie wystarcza, to być może nawet do rzecznika praw ubezpieczonych, a gdy i to nie starcza, to oczywiÅ›cie do rzecznika praw obywatelskich. W ten sposób tworzy siÄ™ też sztuczna statystyka skarg, no można przyjąć, że te skargi sÄ… liczone razy trzy niemalże. Ale rodzi siÄ™ takie przekonanie, że oto paÅ„stwo ma jak gdyby podwójny wymiar. Wymiar paÅ„stwa uzbrojonego w instytucje, o których siÄ™ mówi, że to urzÄ™dnicy w zarÄ™kawkach podejmujÄ…cy niewÅ‚aÅ›ciwe decyzje, i paÅ„stwo w wymiarze tych czuÅ‚ych, opiekuÅ„czych rzeczników, którzy dla wielu obywateli - w ramach swoich ambicji oczywiÅ›cie - dostrzegajÄ… wiele niegodziwoÅ›ci. I ja chciaÅ‚bym podzielić siÄ™ tÄ… refleksjÄ…, bo zmierzam do takiego oto wniosku, a wÅ‚aÅ›ciwie pytania: czy nie lepiej skoncentrować siÄ™ na poprawie tych konstytucyjnych instytucji, choć rzecznik praw obywatelskich jest konstytucyjnÄ… instytucjÄ…, niż tworzyć dodatkowe bezpieczniki? Bo przynajmniej z liczby interwencji pana rzecznika wynika, że 60% otrzymanych skarg bÄ…dź nie uwzglÄ™dniono, bÄ…dź nie uzyskaÅ‚y one aprobaty. I ja poprzestanÄ™ na tej ogólnej refleksji, być może paÅ„stwu da ona do myÅ›lenia.

PrzechodzÄ…c do samego sprawozdania, powiem krótko, bo czas mija, no rzeczywiÅ›cie byÅ‚a to dziaÅ‚alność bardzo intensywna, szeroka, nawet zgodziÅ‚bym siÄ™ ze stwierdzeniem, że przekraczajÄ…ca granice ustawowych wymagaÅ„, co wszakże nie musi być wadÄ…. Ale byÅ‚a to również dziaÅ‚alność nierówna, w niektórych zagadnieniach, rzekÅ‚bym, zaledwie ciepÅ‚a, a nie tak gorÄ…ca, jak niektóre wystÄ…pienia pana rzecznika, które mieliÅ›my okazjÄ™ podziwiać. W minionym roku mieliÅ›my do czynienia niewÄ…tpliwie z okrucieÅ„stwem wÅ‚adzy, zwÅ‚aszcza prokuratury. Naruszano zasadÄ™ prywatnoÅ›ci przez organizowanie przeszukiwania mieszkaÅ„, w dodatku celem tych przeszukiwaÅ„ bynajmniej nie byÅ‚o wykrycie przestÄ™pstw, zdobycie materiałów pochodzÄ…cych z przestÄ™pstwa, ani też nie byÅ‚y one nakierowane na prewencjÄ™, tylko na ceremoniÄ™, pokazanie tego w telewizji i, Panie Rzeczniku, poniżenie w oczach opinii publicznej okreÅ›lonej grupy ludzi, no, nie chcÄ™ powiedzieć, że byli oni opozycjÄ… wobec wÅ‚adzy, ale sÄ… to ludzie, których twarze niewÄ…tpliwie sÄ… publicznie znane.

Znane mi jest prawo w niektórych paÅ„stwach, na mocy którego okrucieÅ„stwo wÅ‚adzy jest Å›cigane, i obowiÄ…zuje prawo do prywatnoÅ›ci mieszkania, obywatel ma do tego prawo. Wprawdzie u nas też można żalić siÄ™ na postanowienie o przeszukaniu, ale ono jest rozpatrywane przez tego samego prokuratora, który je wydaje, bÄ…dź przez jego przeÅ‚ożonego. Dodam, że w akcjach, o których wiemy, a o wielu przecież nie wiemy, uczestniczyli również wyżsi funkcjonariusze zwiÄ…zani z aparatem wÅ‚adzy, myÅ›lÄ™ tu o Policji, czasem byli to także usÅ‚użni dziennikarze poszukujÄ…cy sensacji. I to wstrzÄ…snęło PolskÄ…, zatrzÄ™sÅ‚o również autorami tego rodzaju scenariuszy, co na szczęście staÅ‚o siÄ™ wyrazem sprawiedliwoÅ›ci, ale tego jednak w Å¼yciu publicznym ja chciaÅ‚bym unikać. Tak że prosiÅ‚bym o jakÄ…Å› energicznÄ… akcjÄ™ zmierzajÄ…cÄ… do tego, aby organa Å›cigania, organa podporzÄ…dkowane wÅ‚adzy, nie popisywaÅ‚y siÄ™ szeroko rozumianym okrucieÅ„stwem.

Drugie zagadnienie, Panie Ministrze. Ja nie wiem... Przepraszam, tu siÄ™ używa sformuÅ‚owania "minister", a ja uważam, że godny tytuÅ‚, i ważniejszy, to tytuÅ‚ rzecznika praw obywatelskich, tak że pozwalam sobie...

(Rozmowy na sali)

Drugie zagadnienie, to jest sprawa do rozważenie. W paÅ„skim sprawozdaniu znalazÅ‚o miejsce wiele spraw, powiedziaÅ‚bym, pracowniczych, dotyczÄ…cych zwÅ‚aszcza trzynastek, stosunku pracy czy uprawnieÅ„, ale nie dostrzegÅ‚em tam spraw dotyczÄ…cych ochrony wynagrodzenia. Od lat polskÄ… chorobÄ… - przyznam uczciwie, że nieskutecznie zwalczanÄ… również przeze mnie - jest brak ochrony wynagrodzenia. W moim pojÄ™ciu to jest brak ochrony wÅ‚asnoÅ›ci, bo wynagrodzenie jest nie tylko prawem, nie tylko kwotÄ… czy zapÅ‚atÄ… za użytkowanie narzÄ™dzi. Wynagrodzenie, przynajmniej dla mnie, jest wÅ‚asnoÅ›ciÄ…. JeÅ›li ktoÅ› dokonuje zamachu na wynagrodzenie, to dokonuje takiego samego zamachu, jak kradzież suwmiarki czy książki z biblioteki. A w Polsce nie ma dostatecznej ochrony wynagrodzenia. I jeÅ›li to byÅ‚o zrozumiaÅ‚e w czasach braku pÅ‚ynnoÅ›ci, zÅ‚ych uregulowaÅ„ prawnych, które na to pozwalaÅ‚y, to dzisiaj, po osiemnastu latach reformowania kraju ochrona wynagrodzenia, tak jak w innych paÅ„stwach Unii Europejskiej, powinna być Å›wiÄ™tÄ… sprawÄ…. Kto wie, czy nie powinna być nawet objÄ™ta ochronÄ… konstytucyjnÄ…, podobnie jak ochrona prawa do zatrudnienia zgodnego z kwalifikacjami, jak ochrona prawa do urlopu. To by byÅ‚o drugie zagadnienie.

I trzecie zagadnienie, może jeszcze bardziej obywatelskie. Dostrzegam, każdy z nas chyba dostrzega, nierówność stron, które podpisujÄ… umowy. MyÅ›lÄ™ tu o bankach, o firmach ubezpieczeniowych, o szeregu innych instytucji. I dostrzegam takÄ… oto nierówność, że jeÅ›li obywatel, klient banku, nie uiÅ›ci na czas jakiejÅ› opÅ‚aty, nie dokona przelewu, to oczywiÅ›cie zgodnie z wpisanÄ… w umowie taryfÄ… otrzyma karÄ™, z ostatecznym wykluczeniem z armii klientów wÅ‚Ä…cznie. Nie dostrzegam natomiast ani sÅ‚owa na temat kar dla drugiej strony, na wypadek gdyby bank... (rozmowy na sali) ...czy firma ubezpieczeniowa naruszyli prawa klienta. Nie da siÄ™ ukryć, że nawet przy peÅ‚nej ich rzetelnoÅ›ci z takimi przypadkami mamy do czynienia. I dostrzegam tutaj, no, po prostu bierność instytucji zajmujÄ…cych siÄ™ ochronÄ… praw klienta. Wobec tego odwoÅ‚ujÄ™ siÄ™ do paÅ„skich ambicji, bo wierzÄ™, że przyjrzy siÄ™ pan tym umowom, że pan siÄ™ tym zajmie. I może poprzez paÅ„skie wskazania, poprzez wystÄ…pienia pana jako rzecznika - byÅ‚o ich przecież już bardzo dużo, ponad czterysta - ta nierówność zostanie wyeliminowana. OczywiÅ›cie, jest klauzula, że obywatel może na drodze sÄ…dowej dochodzić swoich praw, czy to z TelekomunikacjÄ…, czy z Orlenem może siÄ™ procesować nawet o 5 zÅ‚, które niesÅ‚usznie mu naliczono. Tyle tylko, że musi siÄ™ z tego powodu zwolnić z pracy, jeÅ›li go w ogóle zwolniÄ… na tÄ™ chwilÄ™, musi zatrudnić adwokata, radców prawnych, notabene kiedyÅ› można byÅ‚o korzystać z pomocy zakÅ‚adowego radcy prawnego, dzisiaj to jest już niemożliwe. A po drugiej stronie jest caÅ‚y sztab, setki uzbrojonych po zÄ™by prawników, którzy najpierw wytropiÄ… takiego delikwenta, rozstrzelajÄ… procedurami, a później zmuszÄ… do nieustannego przedÅ‚użania umowy. I to polecam, Panie Rzeczniku, paÅ„skiej uwadze, bo tych spraw jest już bardzo wiele. DziÄ™kujÄ™ bardzo. (Oklaski)

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Dziękuję, Panie Senatorze.

ProszÄ™ o zabranie gÅ‚osu pana senatora Zbigniewa Cichonia.

Do spisu treści

Senator Zbigniew Cichoń:

Panie Marszałku! Panie Doktorze, Rzeczniku Praw Obywatelskich!

Przyznam, że z dużą uwagÄ…, nie tylko wysÅ‚uchaÅ‚em, ale i przeczytaÅ‚em to obszerne sprawozdanie, które dla mnie jako prawnika jest bardzo cenne, bo zawiera przeglÄ…d wszystkich działów prawa z ilustracjÄ… mankamentów, niedoskonaÅ‚oÅ›ci tego prawa, które, no, bardzo czÄ™sto nawet praktykowi mogÄ… jakoÅ› umykać. Jest to bardzo rzetelna analiza, z której wynika, że stan przestrzegania prawa, zwÅ‚aszcza niedoskonaÅ‚ość regulacji prawnych, nie pozwalajÄ… na przyjÄ™cie tezy, że siÄ™ zbliżamy do ideaÅ‚u paÅ„stwa prawa, niestety wrÄ™cz jawi siÄ™ obraz tego, że chyba siÄ™ nieco cofamy.

NawiÄ…zujÄ…c do wypowiedzi mojego przedmówcy, który wskazywaÅ‚ na mnożenie siÄ™ różnego rodzaju instytucji majÄ…cych zapewnić przestrzeganie prawa, a wiÄ™c różnego rodzaju rzeczników, obok oczywiÅ›cie urzÄ™du pana rzecznika, który peÅ‚ni tutaj fundamentalnÄ… rolÄ™, chciaÅ‚bym powiedzieć o jednej sprawie. Gdzie te niedoskonaÅ‚oÅ›ci jeszcze widać i dlaczego w ogóle tworzy siÄ™ takÄ… ilość różnego rodzaju instytucji, które majÄ… pomagać ludziom w dochodzeniu ich uprawnieÅ„. No chyba wynika to z tego, że lustrzanym odbiciem mnożenia tych rzeczników, tych instytucji majÄ…cych pomagać ludziom, jest tworzenie barier w wykonywaniu funkcji, do których w sposób naturalny sÄ… powoÅ‚ani prawnicy - myÅ›lÄ™ tutaj o adwokatach i radcach prawnych.

Przecież doszÅ‚o już do takich absurdów, że szanujÄ…cy siÄ™ prawnik czÄ™sto boi siÄ™ podjąć siÄ™ okreÅ›lonej sprawy. No bo jeżeli siÄ™, nie daj Boże, pomyli przy naklejaniu znaczka opÅ‚aty sÄ…dowej, to w ogóle dostÄ™p do sÄ…du bÄ™dzie zamkniÄ™ty. MaÅ‚o tego, jeszcze siÄ™ spotka z oskarżeniem, że to jego brak wyksztaÅ‚cenia, brak znajomoÅ›ci prawa spowodowaÅ‚, że siÄ™ pomyliÅ‚ co do wysokoÅ›ci opÅ‚aty, jaka siÄ™ należy. Tymczasem tych opÅ‚at jest kilkaset różnych pozycji. I jeżeli siÄ™ sprowadza rolÄ™ prawnika do tego, żeby na poczÄ…tku analizowaÅ‚ te tabelki, gdzie jest kilkaset pozycji, a dopiero potem podejmowaÅ‚ siÄ™ prowadzenia sprawy i rozpoznawania rzeczywistego problemu prawnego, no to jest to po prostu stawianie sprawy na gÅ‚owie. I tego typu absurdy zwiÄ…zane czy to z opÅ‚atami sÄ…dowymi, czy też z powoÅ‚aniem ze strony sÄ…du jakichÅ› instytucji donosicielstwa na peÅ‚nomocnika, który na skutek rzekomego zaniedbania wÅ‚asnego postÄ™powania doprowadziÅ‚, na przykÅ‚ad, do tego, że Å›rodek prawny zostaÅ‚ odrzucony, to sÄ… czynniki, które powodujÄ…, że w tej chwili wielu prawników, no, z pewnego rodzaju obawÄ… przystÄ™puje do podejmowania okreÅ›lonych spraw obywateli, którzy majÄ… przecież prawo do tej pomocy prawnej. I tego nie zastÄ…pi, proszÄ™ paÅ„stwa, tworzenie pseudokorporacji, w rodzaju korporacji doradców prawnych, którzy nie odpowiadajÄ… praktycznie za nic, którzy nie majÄ… swojego kodeksu etyki zawodowej, chociażby takiego, jaki zabraniaÅ‚by im reklamowania siÄ™, akwizycji spraw, wchodzenia w jakieÅ› ukÅ‚ady z osobami przysparzajÄ…cymi klientów. Nie tÄ™dy droga, proszÄ™ paÅ„stwa.

Dlatego uważam, że powinno siÄ™ tutaj dostrzec możliwoÅ›ci stworzenie takich mechanizmów prawnych, które pozwolÄ… obywatelom na korzystanie z tej pomocy. A chciaÅ‚bym przypomnieć, że jest to niemaÅ‚a armia ludzi. Mój przedmówca mówiÅ‚, że tych prawników jest dużo, oczywiÅ›cie wyrażajÄ…c obawy, że czÅ‚owiek, który nie ma ich pomocy, jest wobec nich bezsilny, jeżeli stanÄ… po przeciwnej stronie Å‚awy sÄ…dowej. ProszÄ™ paÅ„stwa, radców prawnych jest blisko dwadzieÅ›cia pięć tysiÄ™cy, adwokatów jest blisko osiem tysiÄ™cy, czyli Å‚Ä…cznie jest trzydzieÅ›ci trzy tysiÄ…ce wykwalifikowanych prawników. I trzeba zrobić wszystko, żeby ci ludzie nie byli przysÅ‚owiowymi chÅ‚opcami do bicia dla sÄ…dów, które obowiÄ…zujÄ…ce prawo stosujÄ…, interpretujÄ… w taki sposób, że poszukujÄ… puÅ‚apek pozwalajÄ…cych na to, żeby w ogóle nie dopuÅ›cić do merytorycznego rozpoznania sprawy. Takie puÅ‚apki widzimy zwÅ‚aszcza w postÄ™powaniu dotyczÄ…cym sÅ‚awetnych opÅ‚at sÄ…dowych. ProszÄ™ paÅ„stwa, czasami samo postÄ™powanie toczy siÄ™ blisko rok, Å›rodek odwoÅ‚awczy zostaje odrzucony, wiÄ™c przysÅ‚uguje zażalenie, sprawa idzie do drugiej instancji, druga instancja uchyla, potem rozpatruje siÄ™, czy zasadnie odrzucono, czy nie, a czÅ‚owiek z konkretnym problemem, z konkretnÄ… sprawÄ…, czeka.

Z tym siÄ™ wiąże również kwestia dÅ‚ugoÅ›ci postÄ™powaÅ„ sÄ…dowych. Polska, przypomnÄ™, przegraÅ‚a ostatnio sprawÄ™ przed TrybunaÅ‚em Praw CzÅ‚owieka w Strasburgu. TrybunaÅ‚ wyraźnie stwierdziÅ‚, że krajowa skarga na opieszaÅ‚ość polskich sÄ…dów jest zasadna, a dÅ‚ugość postÄ™powania nie speÅ‚nia wymogów Europejskiej Konwencji Praw CzÅ‚owieka. No, wprowadzono pewien instrument, bo od 17 wrzeÅ›nia 2004 r. można siÄ™ poskarżyć na opieszaÅ‚ość postÄ™powania i można żądać odszkodowania z tego tytuÅ‚u, maksymalnie do 10 tysiÄ™cy zÅ‚. Ale cóż z tego, skoro ustawa jest tak interpretowana przez sÄ…dy, że pozwala na ocenÄ™ dÅ‚ugoÅ›ci postÄ™powania jedynie na ostatnim etapie. Nie dÅ‚ugoÅ›ci trwania caÅ‚oÅ›ci procedury, która w sprawie toczy siÄ™ czasami pięć lat, ale tylko na ostatnim etapie. A wiÄ™c, jeżeli zostaÅ‚a zÅ‚ożona skarga kasacyjna do SÄ…du Najwyższego na przykÅ‚ad miesiÄ…c temu, a sprawa siÄ™ ciÄ…gnie sześć lat, to bÄ™dzie oceniona dÅ‚ugość postÄ™powania miÄ™dzy zÅ‚ożeniem tej skargi do sÄ…du apelacyjnego a rozpoznaniem jej przez SÄ…d Najwyższy, czyli tylko na tym ostatnim odcinku czasowym, a tej przewlekÅ‚oÅ›ci caÅ‚ego postÄ™powania, tego, że trwaÅ‚o przez pięć lat, w ogóle nie bierze siÄ™ pod uwagÄ™. Skutek jest taki, jak już mówiÅ‚em, że ostatnio trybunaÅ‚ strasburski stwierdziÅ‚, iż jest to nieskuteczny Å›rodek prawny. To niestety otwiera furtkÄ™ dla skÅ‚adania dalszych skarg przeciwko Polsce przed TrybunaÅ‚ Praw CzÅ‚owieka w Strasburgu o opieszaÅ‚ość postÄ™powania krajowego.

ProszÄ™ paÅ„stwa, dalsze kwestie, o których mówiÅ‚ pan senator Rulewski, zwiÄ…zane sÄ… z prawem ludzi do życia, wolnoÅ›ci, do bycia wolnym od nachodzenia we wÅ‚asnym domu czy w ogóle od inwigilacji. To też kwestia niedoskonale uregulowana w polskiej procedurze karnej, dotyczÄ…ca badaÅ„ daktyloskopijnych. Do mnie bardzo czÄ™sto przychodzÄ… ludzie i opowiadajÄ…, jak czasami w stosunkowo bÅ‚ahych sprawach, na przykÅ‚ad w sprawie o naruszenie ustawy o danych osobowych, na przykÅ‚ad w sprawie o zniesÅ‚awienie czy w takiej, że ktoÅ› nie pÅ‚aciÅ‚ alimentów, bo nie mógÅ‚, bo akurat byÅ‚ bezrobotny, sÄ… oni poddawani procesowi pobierania odcisków palców, badaniom daktyloskopijnym. Jest to Å›rodek zupeÅ‚nie niewspółmierny do takiego typu przestÄ™pstwa. Rozumiem, że jeżeli siÄ™ poszukuje sprawcy wÅ‚amania, to celem jest, żeby na podstawie tychże badaÅ„ ustalić, czy ten czÅ‚owiek pozostawiÅ‚ tam Å›lady, czy nie. Ale w sprawie, która nie ma żadnego zwiÄ…zku z przestÄ™pstwem takiego rodzaju, jest to zupeÅ‚nie nieuprawniona, nieproporcjonalna ingerencja.

KolejnÄ… kwestiÄ… sÄ… zagadnienia zwiÄ…zane z prawem dostÄ™pu do sÄ…du. W tej chwili bardzo poważnÄ… bolÄ…czkÄ… w dużych miastach, tam, gdzie wprowadzono opÅ‚aty za parkowanie samochodów w okreÅ›lonych strefach, jest brak dostÄ™pu do sÄ…du w celu skontrolowania dziaÅ‚alnoÅ›ci straży miejskich. NakÅ‚adajÄ… one okreÅ›lone kary na osoby parkujÄ…ce w strefie, do której nie majÄ… uprawnieÅ„, albo te, które nie wniosÅ‚y stosownej opÅ‚aty. Od tego nie ma żadnego prawnego odwoÅ‚ania do sÄ…du, a przecież jest to sprawa, która ma wymiar po części cywilnoprawny, po części karnoprawny, i powinna siÄ™ koÅ„czyć zgodnie z reguÅ‚ami konstytucji, z jej art. 45, postÄ™powaniem przed sÄ…dem. Ukarany w taki sposób czÅ‚owiek powinien mieć prawo zakwestionowania mandatu, a nie stawać przed komornikiem i być pozbawionym jakichkolwiek Å›rodków prawnych do obrony.

Inne absurdy, które wystÄ™pujÄ… w naszym prawie. ProszÄ™ paÅ„stwa...

(Marszałek Bogdan Borusewicz: Panie Senatorze, proszę przejść do konkluzji.)

Już kończę.

MaÅ‚o kto zdaje sobie sprawÄ™ z tego, jakie sÄ… regulacje dotyczÄ…ce na przykÅ‚ad rent wdowich. Niedawno zgÅ‚osiÅ‚ siÄ™ do mnie czÅ‚owiek z rodziny męża zamordowanego na zlecenie małżonki, który byÅ‚ zdumiony, że przyznano jej rentÄ™ wdowiÄ…. Takie sÄ… absurdy. Tak że jest jeszcze masa rzeczy do zrobienia.

ChciaÅ‚bym podziÄ™kować panu rzecznikowi za to, że wykonuje swojÄ… funkcjÄ™ w taki bardzo humanitarny sposób. Jest prawnikiem humanistÄ…, a nie tylko inżynierem prawa. Niestety, naszym nieszczęściem jest to, że mamy głównie inżynierów prawa, i to wszÄ™dzie, tak w sÄ…dach, jak w prokuraturach. I stÄ…d te niedoskonaÅ‚oÅ›ci, o których mówimy. DziÄ™kujÄ™ bardzo. (Oklaski)

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Dziękuję, Panie Senatorze.

PoproszÄ™ o zabranie gÅ‚osu pana senatora Krzysztofa Piesiewicza.

(Senator Czesław Ryszka: Nie komentuję, Panie Marszałku. Patrzy pan na mnie, że znowu coś powiem...)

(Wesołość na sali)

(Senator Czesław Ryszka: Ja już się boję spojrzenia pana marszałka.)

ProszÄ™ bardzo, Panie Senatorze. ProszÄ™ o wystÄ…pienie.

(Senator Krzysztof Piesiewicz: Jeśli coś ciekawego, to posłuchamy...)

(Wesołość na sali) (Oklaski)

Panie Senatorze, proszÄ™ bardzo.

(Senator Czesław Ryszka: Ciekawie to ty przemówisz...)

Proszę zabrać głos.

Do spisu treści

Senator Krzysztof Piesiewicz:

Panie MarszaÅ‚ku, przysÅ‚uchiwaÅ‚em siÄ™ debacie i uważam, że przy takiej debacie, na której obecny jest rzecznik praw obywatelskich, powinniÅ›my bardzo wyważać opisy różnych sytuacji, a szczególnie być sprawiedliwymi wobec historii i wobec postaw zwiÄ…zanych z niedawnÄ… historiÄ… Polski. NawiÄ…zujÄ™ tutaj do tego fragmentu debaty, który dotyczyÅ‚ sÄ…downictwa. Ja akurat w tym czasie miaÅ‚em bezpoÅ›redni kontakt z tymi, którzy nosili togi i byli powoÅ‚ani do orzekania w imieniu tak zwanej Polski Ludowej. Nie chciaÅ‚bym za dużo mówić o tej sprawie, tylko odesÅ‚aÅ‚bym do znakomitej pracy profesora Strzembosza, byÅ‚ego prezesa SÄ…du Najwyższego, w której w sposób ewidentny zarysowane sÄ… postawy, no, powiedzenie "heroiczne" to może za dużo, ale w każdym razie mieszczÄ…ce siÄ™ w ramach czegoÅ› wiÄ™cej niż tylko przyzwoitoÅ›ci w tamtym czasie. To tyle. RadziÅ‚bym ważyć sÅ‚owa, ponieważ to, że udaÅ‚o nam siÄ™ przejść w taki, a nie inny sposób, ze stosunkowo niedużymi dolegliwoÅ›ciami, problemami, do nowej rzeczywistoÅ›ci, która nazywa siÄ™ wolnoÅ›ciÄ…, demokracjÄ… i niepodlegÅ‚oÅ›ciÄ…, to być może również dziÄ™ki tym ludziom, którzy wtedy orzekali w sÄ…dach. Niektórym ludziom. Najgorzej, niestety, dzieje siÄ™ wtedy, jeżeli ci, którzy wychodzili ostro przed szereg jako bojownicy ówczesnego ustroju, doznawali różnych awansów w niepodlegÅ‚ej Rzeczypospolitej. To boli. To boli. Ale byÅ‚o tam bardzo dużo ludzi, których wspominam... Powiem inaczej: być może byli tam ludzie, i to stanowiÄ…cy znacznÄ… część, którzy swojÄ… mÄ…droÅ›ciÄ…, przygotowaniem, mimo nÄ™dznych wtedy wynagrodzeÅ„, tworzyli pewnÄ… rzeczywistość, w której można byÅ‚o jakoÅ› funkcjonować i budować wiÄ™zi wspólnotowe. A być może, wobec tego zagÄ™szczenia i tempa życia, dostÄ™p do tak zwanego prawa do sÄ…du byÅ‚ niekiedy wiÄ™kszy niż w tej chwili. Trzeba mówić prawdÄ™.

Teraz nastÄ™pna sprawa, która bÄ™dzie siÄ™ z tym wiÄ…zaÅ‚a. Przez wiele lat, kiedy tutaj jestem, nie poruszaÅ‚em tego problemu przy dyskusji o sprawach, którymi zajmuje siÄ™ pan rzecznik, w tym konkretnym wypadku pan doktor Kochanowski. ChcÄ™ mianowicie powiedzieć, że istnieje - i być może tym rzecznik powinien trochÄ™ siÄ™ zająć, tÄ… przestrzeniÄ… - takie zjawisko we współczesnej Polsce, iż coraz wiÄ™kszy jest dyktat tych, którzy, jak mówi mÅ‚odzież, majÄ… kasÄ™. Ja nie mam nic przeciwko temu, żeby ludzie siÄ™ bogacili i mieli kasÄ™, żeby powstawaÅ‚y coraz wiÄ™ksze przedsiÄ™biorstwa, korporacje. Chodzi tylko o to, żeby to wszystko mieÅ›ciÅ‚o siÄ™ w ramach obowiÄ…zujÄ…cego prawa, już nie tylko tych zasad konstytucyjnych, ale też tych ustaw podrzÄ™dnych w stosunku do konstytucji. Mam tutaj na myÅ›li szeroko pojÄ™te mechanizmy, wynikajÄ…ce na przykÅ‚ad z praw autorskich. Z peÅ‚nÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ… chcÄ™ powiedzieć, że Polska jest w Unii Europejskiej krajem - nie bÄ™dÄ™ mówiÅ‚ o tych nowo przyjÄ™tych krajach, bo nie wiem, jak tam jest - w którym te prawa autorskie sÄ… deptane. ChcÄ™ powiedzieć, że wobec tych wielkich korporacji przeciÄ™tny autor czy twórca praktycznie nie ma żadnych szans. Idzie do sÄ…du, a sprawy trwajÄ… latami. Jeżeli chodzi o odpowiedzialność karnÄ… za naruszenie, za kradzież, za zÅ‚odziejstwo, a czÄ™sto za rozbój, który odbywa siÄ™ w tej przestrzeni, to nie ma żadnej odpowiedzialnoÅ›ci karnej, bo wystÄ™puje tu jakaÅ› spółka, jakaÅ› korporacja, jakieÅ› przedsiÄ™biorstwo, w zwiÄ…zku z tym taki czÅ‚owiek jest bezradny. Dam paÅ„stwu przykÅ‚ad. Setki razy, to nie sÄ… pojedyncze przypadki, twórca przychodzi na przykÅ‚ad i widzi, że jego dzieÅ‚o jest sprzedawane. Idzie do sÄ…du. Przychodzi ten pozwany i mówi: tak, ma pan racjÄ™. Tylko że wtedy to on już dyktuje cenÄ™. W Stanach Zjednoczonych, gdzie jest w peÅ‚ni wolny rynek, odbywa siÄ™ to inaczej. Tam po prostu, jeżeli kogoÅ› siÄ™ na tym zÅ‚apie, sÄ… ogromne odszkodowania. MogÄ™ wskazać setki osób, które sÄ… wobec tego bezradne, a jednoczeÅ›nie czujÄ… siÄ™ przez to jak w jakiejÅ› sytuacji kafkowskiej, w jakiejÅ› sytuacji zupeÅ‚nego braku podmiotowoÅ›ci. OczywiÅ›cie tym siÄ™ nikt nie zajmuje, bo to nie sÄ… wielkie grupy, ale to Å›wiadczy o tym, jak bezradny jest wymiar sprawiedliwoÅ›ci i jak bezczelni sÄ… ci, którzy majÄ… pieniÄ…dze. I to siÄ™ odbywa w różnych dziedzinach życia. W zwiÄ…zku z tym badanie tej siÅ‚y przebicia w ramach istniejÄ…cego prawa tych, którzy majÄ… forsÄ™, i tych, którzy nie majÄ… pieniÄ™dzy, wydaje mi siÄ™ problemem szerszym, dotyczÄ…cym nie tylko naruszenia praw autorskich. CoÅ› takiego siÄ™ pojawia i w zwiÄ…zku z tym trzeba siÄ™ tym poważniej, ostrzej zająć, z wiÄ™kszÄ… energiÄ…. Chodzi o tych silnych i tych mniej silnych. MówiÄ™ to w czasie debaty dotyczÄ…cej sprawozdania rzecznika praw obywatelskich, ponieważ wydaje mi siÄ™, że to jest wÅ‚aÅ›ciwe miejsce, wÅ‚aÅ›ciwy moment i wÅ‚aÅ›ciwy organ do tego, żeby bardziej zająć siÄ™ tymi sprawami.

I ostatnia sprawa, tak w paru zdaniach. Rozwój technologii i naruszanie praw podmiotowych obywateli, prawo do handlowania różnymi instrumentami, które kupowane sÄ… wyÅ‚Ä…cznie po to, żeby naruszyć intymność, prywatność, mir domowy. Tym też - i na to jest miejsce w Senacie, w czasie tej debaty i w obecnoÅ›ci pana rzecznika - trzeba moim zdaniem siÄ™ zająć. JednoczeÅ›nie bardzo poważna jest sprawa wolnoÅ›ci mediów i niektórych tytułów, czytanych codziennie, które w sposób ewidentny i niedopuszczalny wkraczajÄ… w przestrzeÅ„... A z uwagi na to, iż to znowu sÄ… wielkie koncerny i wielkie pieniÄ…dze, obywatel jest tu bezradny. Kiedy wreszcie bÄ™dzie można wymóc na sÄ…dach w demokratycznej Polsce, żeby dolegliwoÅ›ci z powodu naruszenia czyjejÅ› godnoÅ›ci, czci byÅ‚y tak dotkliwe, aby tego nie opÅ‚acaÅ‚o siÄ™ robić? Powstaje pytanie, czy rzecznik nie powinien uczestniczyć w niektórych sprawach, takich bardziej spektakularnych. Jaka jest inna metoda, żeby powstrzymać tych, którzy majÄ… wielkie pieniÄ…dze i tych, którzy na naruszeniu czyichÅ› praw podmiotowych robiÄ… jeszcze wiÄ™ksze pieniÄ…dze? Ja rozumiem, o czym mówiÅ‚ pan senator Rulewski, bo to troszeczkÄ™ siÄ™ z tym wiąże. I to tyle na dzisiaj. DziÄ™kujÄ™ bardzo. (Oklaski)

(Przewodnictwo obrad obejmuje wicemarszałek Marek Ziółkowski)

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

ProszÄ™ pana marszaÅ‚ka Borusewicza o zabranie gÅ‚osu.

Do spisu treści

Senator Bogdan Borusewicz:

Panie Marszałku! Panie Rzeczniku! Szanowni Państwo!

Wydaje mi siÄ™, że zbyt wiele chcemy od rzecznika i zbyt mocno chcemy go obciążyć. Bardzo wiele spraw możemy zaÅ‚atwić tutaj, w Senacie. Część z nich dotyczy przecież naszych kompetencji. Nie umniejszajÄ…c wagi urzÄ™du rzecznika, w porównaniu z tÄ… IzbÄ… ma on jednak tych możliwoÅ›ci znacznie mniej. Wiele spraw możemy wiÄ™c podnosić tutaj, zaÅ‚atwiać, także znacznÄ… część różnych propozycji czy zapytaÅ„ do rzecznika. Dotyczy to także tego, o czym mówiÅ‚ mój przedmówca, którego szanujÄ™ i lubiÄ™, czyli sfery prawa autorskiego, egzekucji tego prawa, a także pewnych norm dotyczÄ…cych zachowania mediów, na które narzekamy.

Szanowni PaÅ„stwo, kiedy obserwujÄ™ pracÄ™ rzeczników, widzÄ™ pojawiajÄ…cÄ… siÄ™, zresztÄ… także pod naszym naciskiem, tendencjÄ™ do poszerzania wÅ‚adztwa rzecznika. Czy to jest dobre? No, można mieć o tym różne zdania, ja jednak uważam, że nasze paÅ„stwo demokratyczne to jest inne paÅ„stwo niż to, w którym powstawaÅ‚a instytucja rzecznika. Przypominam, że ustawa o rzeczniku praw obywatelskich jest z 15 lipca 1987 r. Od tego czasu wiele siÄ™ zmieniÅ‚o. Mamy różne instytucje paÅ„stwa demokratycznego, nie tylko rzecznika praw obywatelskich, ale i inne instytucje. Jeżeli chodzi o zakres prac rzecznika, to norma zawarta w tej ustawie jest bardzo krótka i lakoniczna. W art. 1 sÄ… dwa paragrafy. Jeden mówi, że rzecznik stoi na straży wolnoÅ›ci i praw czÅ‚owieka i obywatela okreÅ›lonych w konstytucji oraz innych aktach normatywnych. Zgodnie z drugim rzecznik bada, czy wskutek dziaÅ‚ania lub zaniechania organów, organizacji i instytucji zobowiÄ…zanych do przestrzegania i realizacji tych wolnoÅ›ci i praw nie nastÄ…piÅ‚o naruszenie prawa, a także zasad współżycia i sprawiedliwoÅ›ci spoÅ‚ecznej. Taka jest norma prawna. Czyli ta norma, jak ja to rozumiem i jak na poczÄ…tku byÅ‚a rozumiana, sÅ‚użyÅ‚a jakby temu, żeby badać i pilnować, czy sÄ… przestrzegane prawa obywatela w kontakcie z wÅ‚adzÄ… paÅ„stwowÄ…, instytucjami paÅ„stwowymi, i czy normy prawa sÄ… przestrzegane. W tej chwili mamy znacznie wiÄ™cej problemów, i to nie tylko na styku z instytucjami paÅ„stwowymi. SÄ… problemy, jeÅ›li chodzi o samorzÄ…dy zawodowe i ograniczanie pewnych praw podmiotowych, jeÅ›li chodzi o kontakty z firmami, z bankami. ByÅ‚a o tym mowa. Czyli mamy problemy, które sÄ… niedostosowane do tej ustawy. To jest dla mnie jasne. SÄ… nowe obszary i nowe problemy. Ja wolaÅ‚bym, żeby rzecznik koncentrowaÅ‚ siÄ™ na tego typu problemach, a szczególnie na problemach, gdzie jest styk wÅ‚adzy paÅ„stwowej z prywatnoÅ›ciÄ… czy podmiotowoÅ›ciÄ… i trzeba tego szczególnie pilnować. Chodzi mi o procedury i o to, co robiÄ… organy Å›cigania.

Uważam, że to jest duży obszar, który trzeba monitorować nie tylko po to, żeby wyÅ‚awiać przekraczanie norm prawnych, kompetencji, ale także, żeby te organy Å›cigania wiedziaÅ‚y, że tego typu przekraczanie może być sprawdzane i to w indywidualnych przypadkach. Ja na przykÅ‚ad nie mam pretensji o to, że pan rzecznik zajÄ…Å‚ siÄ™ Nangar Khel. Ale ja uważam, że posunÄ…Å‚ siÄ™ nieco za daleko. To znaczy ja uważam, że mógÅ‚ siÄ™ tym zająć i powinien, ale pod kÄ…tem zachowania norm paraprawnych dotyczÄ…cych zatrzymania itd. Ale to jest oczywiÅ›cie moje zdanie. To oÅ›wiadczenie, które zÅ‚ożyÅ‚ pan rzecznik, byÅ‚o za daleko idÄ…ce. ChcÄ™ też powiedzieć, że podobne oÅ›wiadczenie - co mnie zaskoczyÅ‚o i zdziwiÅ‚o - skÅ‚adali także szefowie innych instytucji, skÅ‚adali generaÅ‚owie, a przecież mamy prokuraturÄ™ wojskowÄ…, mamy sÄ…d wojskowy. Panie Senatorze, powstrzymajmy siÄ™ od oceny, czy popeÅ‚nili przestÄ™pstwo, czy nie popeÅ‚nili przestÄ™pstwa. Ja bym naprawdÄ™ zawierzyÅ‚ tym organom, które majÄ… do tego odpowiednie kompetencje i majÄ… obowiÄ…zek to rozstrzygnąć. Uważam, że pan rzecznik posunÄ…Å‚ siÄ™ nieco za daleko w ocenie tej sytuacji.

Wydaje mi siÄ™ też, kiedy siÄ™ nad tym zastanawiam, że zajmowanie siÄ™ ustrojem, tym, czy rada praw ma być zamiast Senatu, czy ma być obok Senatu, czy zajmowanie siÄ™ sprawÄ… GazociÄ…gu Północnego, limitami gazu, a także lustracjÄ… w tym zakresie, to znaczy poprzez powoÅ‚anie... ByÅ‚a sprawa wielebnego arcybiskupa. ZostaÅ‚a przez pana rzecznika powoÅ‚ana komisja, która, zdaje siÄ™, nie tylko zbadaÅ‚a jak od strony formalnej ta lustracja przebiegaÅ‚a, ale przygotowaÅ‚a raport, który mówiÅ‚: byÅ‚, nie byÅ‚. WedÅ‚ug mnie to poszÅ‚o za daleko. WolaÅ‚bym, żeby rzecznik skoncentrowaÅ‚ siÄ™ na tym, co dotyczy praw obywatela. I nie tylko w stosunku do instytucji paÅ„stwowych, ale do wszystkich instytucji, które majÄ… przewagÄ™ nad obywatelami.

Dla mnie istotne jest też to, czy rzecznik powinien zajmować siÄ™ reformÄ… sÅ‚użby zdrowia, zdrowotnoÅ›ciÄ…. OczywiÅ›cie można to wywieść z tego, że on siÄ™ zajmuje zasadami współżycia i sprawiedliwoÅ›ci spoÅ‚ecznej, a ze sprawiedliwoÅ›ci spoÅ‚ecznej można wyprowadzić, załóżmy, równy dostÄ™p do sÅ‚użby zdrowia itd. OczywiÅ›cie można to tak interpretować. Ja rozumiem to poszerzanie swojego wÅ‚adztwa, zwÅ‚aszcza w sytuacji, kiedy ta ustawa jest tak zrobiona. Ale albo to powinniÅ›my zaakceptować i rozszerzyć ustawÄ™, dookreÅ›lić pewne kwestie, albo powinniÅ›my dookreÅ›lić drugÄ… stronÄ™, jeżeli mamy innÄ… opiniÄ™.

Szanowni PaÅ„stwo, chcÄ™ powiedzieć, że dzisiaj, dwie godziny temu, grupa dzieci ze szkoÅ‚y przekazaÅ‚a mi i jeszcze paru senatorom list w sprawie przemocy w szkole z dwustoma tysiÄ…cami podpisów uczniów. Akurat to siÄ™ zbiegÅ‚o z naszÄ… debatÄ…. MówiÄ™ to, żeby pokazać, że jest taki problem i trzeba to dostrzec. I jest tak, że to nasza odpowiedzialność, nie tylko rzecznika, ale także nasza - parlamentarzystów.

I na koniec muszÄ™ powiedzieć, że wyrażam ubolewanie, iż osobiste oceny szefów poszczególnych instytucji przekÅ‚adajÄ… siÄ™ na kontakty tych instytucji. Ja wymieniÅ‚em tutaj pewne obszary, do których mam zastrzeżenia formalne. Ale to nie oznacza, że w innych sprawach nie zgadzam siÄ™ z panem rzecznikiem. Załóżmy, w ocenie GazociÄ…gu Północnego itd., itd. To nie oznacza, że zawsze mamy różne poglÄ…dy - w niektórych sprawach mamy różne poglÄ…dy, a w niektórych nasze poglÄ…dy sÄ… podobne. Ale chodzi mi o formalnÄ… stronÄ™ zajmowania siÄ™ tymi sprawami. Niezależnie od tego, że mam nieraz inne poglÄ…dy, to nie zamierzam bojkotować żadnych uroczystoÅ›ci instytucji publicznych, co do których mam obowiÄ…zek uczestnictwa. (Oklaski) I mogÄ™ tylko wyrazić z tego powodu ubolewanie, że tak siÄ™ staÅ‚o. Mam nadziejÄ™, że to byÅ‚a sytuacja incydentalna. I mam nadziejÄ™, że jeżeli ja jako marszaÅ‚ek Senatu bÄ™dÄ™ zapraszaÅ‚ przedstawicieli instytucji, to niezależnie od tego, jak bÄ™dziemy siÄ™ różnili poglÄ…dami, inni wagÄ™ instytucji Senatu doceniÄ…. DziÄ™kujÄ™ bardzo. (Oklaski)

Do spisu treści

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję bardzo, Panie Marszałku.

Informuję, że lista mówców została wyczerpana.

Zamykam dyskusjÄ™.

Zapytuję pana rzecznika, pana doktora Kochanowskiego, czy chciałby zabrać głos. Rozumiem, że chce, bo zbliża się do mównicy.

Zapraszam.

ProszÄ™ bardzo, Panie Rzeczniku,

Do spisu treści

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski:

Panowie Marszałkowie! Szanowni Państwo!

ChciaÅ‚bym podziÄ™kować za wszystkie gÅ‚osy, bardzo uważnie ich wysÅ‚uchaÅ‚em, notujÄ…c w trakcie wypowiedzi. BÄ™dziemy z nich wyciÄ…gali wnioski. DziÄ™kujÄ™ za pochwaÅ‚y. BÄ™dÄ™ siÄ™ staraÅ‚ przynajmniej zbliżyć do tych tak uprzejmych słów, które oczywiÅ›cie sÄ… zbyt uprzejme. I bÄ™dÄ™ siÄ™ staraÅ‚ sprostać tym wszystkim sÅ‚owom krytyki, które byÅ‚y, sÅ‚usznie czy nie zawsze sÅ‚usznie, wysuwane. BÄ™dÄ™ staraÅ‚ siÄ™ jaÅ›niej wyjaÅ›niać przesÅ‚anki i powody swojego postÄ™powania.

Ponieważ byÅ‚o tak dużo uwag, oszczÄ™dzÄ™ paÅ„stwu senatorom odpowiadania po kolei na wszystkie. SkoncentrujÄ™ siÄ™ na kilku wÄ™zÅ‚owych, dotyczÄ…cych zwÅ‚aszcza kompetencji rzecznika, bo to jest newralgiczne. Jak pan marszaÅ‚ek Borusewicz powiedziaÅ‚, z jednej strony zbyt wiele oczekuje siÄ™ od rzecznika - kiedyÅ›, na poczÄ…tku swojego urzÄ™dowania, zorganizowaÅ‚em seminarium dla bardzo wybitnych osób, zapytaÅ‚em ich, czego one siÄ™ spodziewajÄ… od rzecznika, i to, co usÅ‚yszaÅ‚em, przeszÅ‚o nawet najÅ›mielsze oczekiwania - z drugiej strony kwestionowane sÄ… kompetencje rzecznika.

A wiÄ™c kilka uwag, jeÅ›li chodzi na przykÅ‚ad o GazociÄ…g Północy, o ochronÄ™ Å›rodowiska. Ten obowiÄ…zek nakÅ‚ada na mnie, Panie Senatorze, art. 68 konstytucji, mówiÄ…cy, że wÅ‚adze publiczne sÄ… obowiÄ…zane do przeciwdziaÅ‚ania degradacji Å›rodowiska, art. 74, mówiÄ…cy, że ochrona Å›rodowiska jest obowiÄ…zkiem wÅ‚adz publicznych, art. 86 wskazujÄ…cy, że każdy jest zobowiÄ…zany do dbaÅ‚oÅ›ci o Å›rodowisko i art. 9 o ustawy o ochronie Å›rodowiska i tak dalej, i tak dalej. Mam bardzo wyraźnie okreÅ›lone obowiÄ…zki, które staram siÄ™ wypeÅ‚niać.

JeÅ›li chodzi o koszty z tym zwiÄ…zane, to chciaÅ‚bym pana zapewnić, że moja dziaÅ‚alność jest kontrolowana przez NIK i nie sÄ… zgÅ‚aszane do niej zastrzeżenia. Wiele z tej dziaÅ‚alnoÅ›ci, jak na przykÅ‚ad ten tom, który leży jeszcze chyba przed salÄ…, siedemset stron w jÄ™zyku angielskim... ProszÄ™ sobie wyobrazić, że przez półtora roku grupa korespondentów zagranicznych z profesorem Jo Carby-Hallem na czele pracowaÅ‚a za darmo. A wiÄ™c nie ma tu żadnego obciążenia finansowego. Mam ciÄ…gle ten dylemat, który zakreÅ›liÅ‚ tak sÅ‚usznie pan marszaÅ‚ek Borusewicz, gdzie powinienem pójść, a kiedy siÄ™ powinienem powstrzymać.

Arcybiskup Wielgus. Panie MarszaÅ‚ku, zrobiÅ‚em to z peÅ‚nÄ… premedytacjÄ…, ale to panowie senatorowie siÄ™ do mnie o to zwrócili. ZrobiÅ‚em to z peÅ‚nÄ… premedytacjÄ…. Nie żaÅ‚ujÄ™, jeÅ›li nawet to jest grzech. ZresztÄ… zwrócono siÄ™ do mnie o to. Jak ja miaÅ‚em senatorom z koÅ‚a, którego nazwy nie pamiÄ™tam, odmówić, nawet jeżeli siÄ™ oni nie tego po mnie spodziewali. Nangar Khel jest drugim takim przykÅ‚adem. Też nie wiem, jak daleko powinienem siÄ™ byÅ‚ posunąć, nie wiem, czy rzeczywiÅ›cie nie przekroczyÅ‚em swoich uprawnieÅ„. SÄ… takie sprawy, gdzie nie ma przepisów, gdzie zaczyna siÄ™ - przepraszam, że użyjÄ™ mocnych słów - sumienie i odpowiedzialność indywidualna. W obydwu tych przypadkach nie mogÄ™ powiedzieć, że nie zrobiÅ‚em tego z peÅ‚nÄ… Å›wiadomoÅ›ciÄ… i z caÅ‚ym ryzykiem poddania siÄ™ ewentualnej krytyce. Tak. I nie mam nic na swojÄ… obronÄ™, bo wiedziaÅ‚em, co robiÄ™. Czy zrobiÅ‚em dobrze? Nie wiem, tego nie wiem.

A jeÅ›li chodzi o Wielgusa - proszÄ™ mi wybaczyć akcent osobisty - czy chciaÅ‚by pan, aby byÅ‚ on metropolitÄ… warszawskim? To dopiero byÅ‚by problem. Otóż jeÅ›li opatrzność istnieje, to w tym przypadku ja uważam siÄ™ - proszÄ™ mi wybaczyć, nie mówiÄ™ tego zupeÅ‚nie poważnie- za narzÄ™dzie opatrznoÅ›ci.

Chciałbym podziękować panu marszałkowi raz jeszcze za te słowa, które biorę bardzo do serca, bo na to nie ma dobrej odpowiedzi, jak daleko rzecznik może się posuwać. Chciałbym także podziękować panu marszałkowi za obecność na części inauguracyjnej uroczystości dwudziestolecia rzecznika, co już robiłem, ale zdaje się podczas nieobecności pana marszałka.

Zakres, w jakim rzecznik tworzy projekty legislacyjne. MówiÅ‚em tu dużo o radzie stanu jako o pewnym projekcie, nad którym pracujÄ™ od wielu lat i który już jest gotowy. ChciaÅ‚bym raz jeszcze ponowić mojÄ… proÅ›bÄ™ o rozważenie możliwoÅ›ci poparcia tej inicjatywy legislacyjnej przez Wysoki Senat.

Raz jeszcze dziÄ™kujÄ™ za wszystkie uwagi, za pochwaÅ‚y na wyrost, nie zawsze zasÅ‚użone, za krytykÄ™ o wiele bardziej zasÅ‚użonÄ…. I jedne, i drugie bÄ™dÄ™ braÅ‚ pod uwagÄ™ w swojej dalszej dziaÅ‚alnoÅ›ci. DziÄ™kujÄ™ bardzo. (Oklaski)

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

DziÄ™kujÄ™ rzecznikowi praw obywatelskich, panu doktorowi Januszowi Kochanowskiemu za przedstawienie informacji o dziaÅ‚alnoÅ›ci w 2007 r. z uwagami o stanie przestrzegania wolnoÅ›ci i praw czÅ‚owieka i obywatela.

Wysoka Izbo, stwierdzam, że Senat zapoznaÅ‚ siÄ™ z tÄ… informacjÄ…. KoÅ„czymy zatem omawiać punkt ósmy.

Do spisu treści

PrzystÄ™pujemy do rozpatrzenia punktu dziewiÄ…tego porzÄ…dku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolnoÅ›ci poza zakÅ‚adem karnym w systemie dozoru elektronicznego.

Rozpatrywana ustawa uchwalona przez Sejm 30 maja, do Senatu przekazana zostaÅ‚a 2 czerwca. MarszaÅ‚ek Senatu, zgodnie z regulaminem, skierowaÅ‚ jÄ… do Komisji Praw CzÅ‚owieka i PraworzÄ…dnoÅ›ci. Komisja przygotowaÅ‚a swoje sprawozdanie w tej sprawie.

Tekst ustawy zawarty jest w druku nr 144, a sprawozdanie komisji w druku nr 144A.

Pan senator Stanisław Piotrowicz jako sprawozdawca proszony jest na mównicę.

ProszÄ™ bardzo, Panie Senatorze.

Do spisu treści

Senator Stanisław Piotrowicz:

Panie MarszaÅ‚ku! Panie i Panowie Senatorowie!

W imieniu Komisji Praw CzÅ‚owieka i PraworzÄ…dnoÅ›ci mam zaszczyt przedstawić Wysokiej Izbie sprawozdanie z prac komisji nad uchwalonÄ… przez Sejm w dniu 30 maja 2008 r. ustawÄ… o zmianie ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolnoÅ›ci poza zakÅ‚adem karnym w systemie dozoru elektronicznego.

Nowelizowana ustawa zostaÅ‚a uchwalona w dniu 7 wrzeÅ›nia 2007 r. przez parlament poprzedniej kadencji. Wtedy to odbyÅ‚a siÄ™ obszerna debata dotyczÄ…ca jej ksztaÅ‚tu. Polska jest pierwszym krajem Europy Åšrodkowo-Wschodniej, który ma zamiar wprowadzić system dozoru elektronicznego. Polityka krajowa w tym zakresie realizuje postulaty zawarte w rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 14 grudnia 1990 r., wzywajÄ…cej paÅ„stwa czÅ‚onkowskie do rozwiniÄ™cia w ramach wÅ‚asnych systemów prawnych Å›rodków o charakterze nieizolacyjnym.

Także Komitet Ministrów Rady Europy w 1999 r. w wydanej rekomendacji w sprawie przepeÅ‚nienia wiÄ™zieÅ„ i szybkiego wzrostu populacji skazanych, zaleciÅ‚ stosowanie dozoru elektronicznego jako jednego ze sposobów zmniejszenia liczby osadzonych w zakÅ‚adach karnych.

Art. 6 ust. 1 znowelizowanej ustawy stanowi, że sÄ…d penitencjarny może udzielić zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolnoÅ›ci, nieprzekraczajÄ…cej szeÅ›ciu miesiÄ™cy, w systemie dozoru elektronicznego skazanemu na takÄ… karÄ™ za jego zgodÄ…, posiadajÄ…cemu okreÅ›lone miejsce staÅ‚ego pobytu oraz zgodÄ™ osób peÅ‚noletnich wspólnie z nim zamieszkujÄ…cych, jeżeli jest to wystarczajÄ…ce do osiÄ…gniÄ™cia celów kary oraz jeżeli szczególne wzglÄ™dy bezpieczeÅ„stwa i stopieÅ„ demoralizacji, a także inne szczególne okolicznoÅ›ci nie przemawiajÄ… za potrzebÄ… jego osadzenia w zakÅ‚adzie karnym.

Nowelizacja ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolnoÅ›ci poza zakÅ‚adem karnym w systemie dozoru elektronicznego poza zmianami o charakterze terminologicznym i doprecyzowujÄ…cym zawiera dwie zasadnicze zmiany. Mianowicie wydÅ‚uża zawarty w art. 40 termin siedmiu dni do czternastu dni na wydanie przez sÄ…d penitencjarny postanowienia o zezwoleniu na odbycie kary pozbawienia wolnoÅ›ci w systemie dozoru elektronicznego oraz, co jest najistotniejsze, przesuwa termin wejÅ›cia w Å¼ycie ustawy z 1 lipca 2008 r. na 1 wrzeÅ›nia 2009 r.

WydÅ‚użenie terminu wejÅ›cia w Å¼ycie ustawy z 1 lipca 2008 r. na 1 wrzeÅ›nia 2009 r. zwiÄ…zane jest z potrzebÄ… wyÅ‚onienia w drodze odpowiednich procedur przetargowych odpowiedniego podmiotu dozorujÄ…cego skazanych oraz z przygotowaniem infrastruktury technicznej niezbÄ™dnej do kontroli obowiÄ…zków naÅ‚ożonych na skazanego, odbywajÄ…cego karÄ™ pozbawienia wolnoÅ›ci w systemie dozoru elektronicznego.

Komisja na posiedzeniu w dniu 3 czerwca 2008 r. jednogÅ‚oÅ›nie opowiedziaÅ‚a siÄ™ za przyjÄ™ciem ustawy bez poprawek. DziÄ™kujÄ™ bardzo.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Proszę jeszcze zostać na mównicy, bo może będą do pana pytania.

Proszę bardzo, faza pytań. Nie widzę chętnych.

Dziękuję bardzo.

Jest to rządowy projekt ustawy. Rząd reprezentuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Witam raz jeszcze na tej sali pana ministra Zbigniewa Wronę. Jak rozumiem, pan minister chce zabrać głos, zapraszam.

ProszÄ™ bardzo, Panie Ministrze.

Do spisu treści

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie SprawiedliwoÅ›ci Zbigniew Wrona:

Dziękuję, Panie Marszałku.

Wysoka Izbo!

Wszystko zostaÅ‚o tu już wÅ‚aÅ›ciwie powiedziane, wiÄ™c ja powiem tylko, że rzeczywiÅ›cie ta ustawa jest niezwykle potrzebna, bo pozwoli na sprawne przeprowadzenie, zgodnie z przepisami, wszystkich dziaÅ‚aÅ„ organizacyjno-technicznych, które sÄ… konieczne.

No i druga bardzo ważna kwestia, o której byÅ‚a już tu mowa. Zmiana ta pozwoli uwzglÄ™dnić postÄ™p techniczny, który caÅ‚y czas siÄ™ dokonuje, pozwoli wykorzystać tak zwane przenoÅ›ne urzÄ…dzenia bez koniecznoÅ›ci wykorzystywania urzÄ…dzeÅ„ stacjonarnych, instalowanych na staÅ‚e w miejscach, gdzie skazany przebywa. To sÄ… bardzo ważne zmiany, poza tymi technicznymi.

ChciaÅ‚bym jeszcze tylko powiedzieć, żeby nie powtarzać tego, co pan senator tutaj już przedstawiÅ‚, że w Ministerstwie SprawiedliwoÅ›ci specjalnie powoÅ‚ano zespół projektowy systemu dozoru elektronicznego, który to zespół przygotowuje rozwiÄ…zania organizacyjno-techniczne umożliwiajÄ…ce uruchomienie tego systemu. Opracowywane sÄ… zwÅ‚aszcza szczegółowe wymogi, jakie bÄ™dzie musiaÅ‚ speÅ‚niać upoważniony podmiot dozorujÄ…cy, co jest niezbÄ™dne dla uruchomienia procedury zmierzajÄ…cej do wyboru takiego podmiotu, a wiÄ™c ten dodatkowy czas nie bÄ™dzie zmarnowany, jeżeli Wysoki Senat zaakceptuje tÄ™ ustawÄ™.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję bardzo, Panie Ministrze.

Już dwa pytania do pana ministra.

Pan senator Władysław Dajczak, potem pani senator Barbara Borys-Damięcka.

ProszÄ™ bardzo, Panie Senatorze.

Do spisu treści

Senator Władysław Dajczak:

Panie Marszałku! Panie Ministrze!

Jak wszyscy siÄ™ zgadzamy, ta ustawa jest ustawÄ… ważnÄ…, ja mam tylko takie pytanie. Ustawa, jak tutaj zostaÅ‚o wspomniane, zostaÅ‚a uchwalona 7 wrzeÅ›nia 2007 r., od tego czasu minęło już dziewięć miesiÄ™cy. Ostatnio mieliÅ›my takÄ… sytuacjÄ™, że TrybunaÅ‚ Konstytucyjny wypowiedziaÅ‚ siÄ™ wÅ‚aÅ›nie na temat warunków w polskich wiÄ™zieniach, z czym miÄ™dzy innymi zwiÄ…zane jest wejÅ›cie w Å¼ycie tej ustawy. ZakÅ‚ady karne sÄ… po prostu przepeÅ‚nione. Czy naprawdÄ™ potrzeba aż dwóch lat, aby wdrożyć w Å¼ycie tÄ™ ustawÄ™? Czy nie da siÄ™ tego zrobić wczeÅ›niej? Na jakim etapie sÄ… w tej chwili faktycznie przygotowania do jej wdrożenia? Czy rzÄ…d troszeczkÄ™ nie zmarnowaÅ‚ tego czasu, jaki minÄ…Å‚ od chwili uchwalenia ustawy. DziÄ™kujÄ™ bardzo.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

ProszÄ™ bardzo, Panie Ministrze.

Do spisu treści

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie SprawiedliwoÅ›ci Zbigniew Wrona:

Problem polega na tym, że do momentu, w którym minister obecnie sprawujÄ…cy tÄ™ funkcjÄ™ obejmowaÅ‚ swoje stanowisko, organizacyjnie nie zrobiono w tej sprawie literalnie nic, dlatego też musieliÅ›my zaczynać zupeÅ‚nie od zera. ByÅ‚a uchwalona ustawa, która zakÅ‚adaÅ‚a wejÅ›cie w Å¼ycie 1 lipca 2008 r., nie podjÄ™to jednak żadnych dziaÅ‚aÅ„ organizacyjno-technicznych. My musieliÅ›my wymyÅ›lić caÅ‚Ä… tÄ™ koncepcjÄ™, która jest nastÄ™pujÄ…ca: po przeprowadzeniu postÄ™powania przetargowego wdrażanie tego systemu bÄ™dzie powierzone zewnÄ™trznej firmie, natomiast bazy danych i urzÄ…dzenia bÄ™dÄ… wÅ‚asnoÅ›ciÄ… Ministerstwa SprawiedliwoÅ›ci. Jeżeli chodzi o obsÅ‚ugÄ™ bieżącÄ…, poszczególne elementy tego systemu bÄ™dÄ… stopniowo przejmowali pracownicy ministerstwa, po tym pierwszym okresie, kiedy firma wdrażajÄ…ca uruchomi caÅ‚y system. Taka jest koncepcja. Nad szczegółami pracuje ten wÅ‚aÅ›nie zespół. ZresztÄ… pan generaÅ‚ NasiÅ‚owski, który jest jego szefem, jest tutaj obecny i może udzielić bardziej szczegółowych informacji.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję bardzo.

Pani senator...

(Senator Władysław Dajczak: Panie Marszałku!)

Czy pan jeszcze?

(Senator Władysław Dajczak: Ja króciutko, jeśli można, Panie Marszałku.)

ProszÄ™ bardzo.

Do spisu treści

Senator Władysław Dajczak:

Tylko, Panie Ministrze, czy procedura przetargowa jest już w jakiÅ› sposób uruchomiona?

Do spisu treści

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie SprawiedliwoÅ›ci Zbigniew Wrona:

Jeszcze nie została ogłoszona, ale jest przygotowana.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Pani senator Barbara Borys-Damięcka, proszę bardzo.

Do spisu treści

Senator Barbara Borys-Damięcka:

ProszÄ™ mi powiedzieć, być może niedokÅ‚adnie zrozumiaÅ‚am: ze słów senatora sprawozdawcy wynika, że temu dozorowi elektronicznemu bÄ™dÄ… poddani skazani na karÄ™ do szeÅ›ciu miesiÄ™cy, tak? Z wyrokami do szeÅ›ciu miesiÄ™cy. Czy ja dobrze zrozumiaÅ‚am, że taki jest zakres wyroków?

(Podsekretarz Stanu w Ministerstwie SprawiedliwoÅ›ci Zbigniew Wrona: Tak.)

Wobec tego nasuwa siÄ™ kolejne pytanie: czy bÄ™dzie stworzony katalog rodzajów przestÄ™pstw, które temu wyrokowi podlegajÄ…? Na przykÅ‚ad alimenciarze, pedofile, stosujÄ…cy przemoc w rodzinie, gwaÅ‚ciciele? Poruszamy siÄ™ w kategorii, gdzie tego typu przestÄ™pstwa też sÄ… czasami objÄ™te tak niskÄ… karÄ…, a jest to duże zagrożenie dla spoÅ‚eczeÅ„stwa.

Do spisu treści

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie SprawiedliwoÅ›ci Zbigniew Wrona:

Od razu chcÄ™ wyjaÅ›nić, że tutaj nie ma żadnego automatyzmu. I wÅ‚aÅ›nie ta ustawa, ta nowelizacja, też tego problemu dotyka, ponieważ to sÄ…d penitencjarny, uwzglÄ™dniajÄ…c wÅ‚aÅ›nie to, o czym pani senator mówi, to znaczy okolicznoÅ›ci konkretnego przypadku, bÄ™dzie decydowaÅ‚, czy można zezwolić na odbycie kary w tym systemie.

(Senator Barbara Borys-Damięcka: Dziękuję bardzo.)

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Pan senator Lucjan Cichosz, tak?

ProszÄ™ bardzo.

(Senator Lucjan Cichosz: GÅ‚os w dyskusji, Panie MarszaÅ‚ku.)

A, to gÅ‚os w dyskusji? Ale ponieważ nie ma pytaÅ„...

(Senator Tadeusz Gruszka: Jest pytanie.)

A, to proszę bardzo, pan senator Gruszka. Już jest pan zapisany.

ProszÄ™ bardzo, Panie Senatorze.

Do spisu treści

Senator Tadeusz Gruszka:

Dziękuję, Panie Marszałku.

Panie Ministrze, jesteÅ›my na poczÄ…tku procedury wyÅ‚aniania podmiotu, który ma to prowadzić, ale specyfikacja, jak rozumiem, jest przygotowana. W zwiÄ…zku z tym pytanie: w jakiej wysokoÅ›ci oszacowano w tej specyfikacji koszt tego urzÄ…dzenia i jakÄ… wartość bÄ™dzie mieć miesiÄ™czne utrzymanie jednego takiego penitencjariusza. DziÄ™kujÄ™.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

ProszÄ™ bardzo, Panie Ministrze.

Do spisu treści

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie SprawiedliwoÅ›ci Zbigniew Wrona:

Czy mógÅ‚bym poprosić pana marszaÅ‚ka, aby te szczegółowe kwestie przedstawiÅ‚ pan generaÅ‚? On ma najwiÄ™kszÄ… wiedzÄ™ w tej kwestii.

(Senator Piotr Zientarski: Ja jeszcze proszÄ™...)

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

I ad vocem, jak rozumiem, pan senator siÄ™ do tego... Nie, nastÄ™pne pytanie?

(Senator Piotr Zientarski: Ja mam pytanie.)

Panie Generale, proszę tutaj, to będzie taka procedura, że pan podpowiada panu ministrowi, jakoś tak to zrobimy, wspólnie. Proszę bardzo.

Nie, nie, proszÄ™ bardzo, Panie Generale, niech pan bÄ™dzie rzecznikiem pana ministra, a pan minister niech tu stoi. To bÄ™dzie zgodnie z regulaminem. ProszÄ™ bardzo.

(Podsekretarz Stanu w Ministerstwie SprawiedliwoÅ›ci Zbigniew Wrona: ProszÄ™ bardzo.)

Do spisu treści

Przewodniczący Zespołu do spraw Monitoringu Elektronicznego
Centralnego Zarządu Służby Więziennej
Paweł Nasiłowski:

Jeśli pan pozwoli, Panie Marszałku.

Wysoka Izbo, Wysoki Senacie! Panie Senatorze!

Koszty ksztaÅ‚tujÄ… siÄ™ nastÄ™pujÄ…co. Ustawa przewiduje, i tak jest przygotowana procedura przetargowa, iż podmiot, oczywiÅ›cie wyÅ‚oniony w drodze realizacji ustawy - Prawo o zamówieniach publicznych, w przetargu nieograniczonym, z chwilÄ…, kiedy nastÄ…pi ta magiczna data, wrzesieÅ„ 2009 r., i pierwszy skazany wejdzie do systemu, bÄ™dzie rozliczany w ratach miesiÄ™cznych po wykonaniu konkretnej usÅ‚ugi. Ministerstwo powoÅ‚uje specjalnÄ… komórkÄ™ koordynujÄ…cÄ… dziaÅ‚ania podmiotu. Mamy dużą wiedzÄ™ miÄ™dzynarodowÄ… i Å›wiatowÄ… z wdrażania tych systemów w wymiarze podobnym, jak w naszym kraju, to znaczy w takim ukÅ‚adzie publiczno-prywatnym. Wiemy, że niestety pierwsze półtora roku jest najbardziej newralgiczne. Wtedy podmioty dokonujÄ… nadmiarowoÅ›ci pewnych niepotrzebnych Å›wiadczeÅ„, a zatem idÄ…cych za tÄ… nadmiarowoÅ›ciÄ… niepotrzebnych opÅ‚at ze strony budżetu paÅ„stwa. Dlatego od razu przewidujemy powoÅ‚anie w ministerstwie specjalnej komórki, która bÄ™dzie każdy ten element na bieżąco sprawdzaÅ‚a. I w tych miesiÄ™cznych sekwencjach system bÄ™dzie rozliczany. Nie podam panu senatorowi dokÅ‚adnej ceny urzÄ…dzenia, ponieważ jest to tajemnica handlowa wszystkich firm i takiej wartoÅ›ci na rynku aktualnie nie ma.

Tutaj w przetargu nieograniczonym Ministerstwo SprawiedliwoÅ›ci, oczywiÅ›cie w imieniu obywatela, skÅ‚ada ofertÄ™ usÅ‚ugi, a wiÄ™c to bÄ™dzie usÅ‚uga wykonania przez podmiot tych czynnoÅ›ci materialno-technicznych na terenie caÅ‚ej Polski, a ministerstwo, jak pan minister już wspomniaÅ‚, bÄ™dzie wÅ‚aÅ›cicielem bazy danych, bÄ™dzie również zarzÄ…dzaÅ‚o centralÄ… monitorowania i caÅ‚ym jej sprzÄ™tem. Centrala ta bÄ™dzie usytuowana w gmachu ministerstwa.

OczywiÅ›cie my, komisja i zespół, którym mam zaszczyt kierować - to też wszystkie studia porównawcze, w pracach uczestniczyÅ‚o wielu naukowców - mamy mniej wiÄ™cej porównanie, i mogÄ™ panu senatorowi z caÅ‚Ä… odpowiedzialnoÅ›ciÄ… podać cenÄ™ urzÄ…dzeÅ„, jakÄ… na podstawie wieloletniej współpracy przedstawiÅ‚ nam wiceminister sprawiedliwoÅ›ci Danii, pan William Rentzmann. Na przykÅ‚ad w Danii na przeÅ‚omie 2005 r. i 2006 r. koszt jednego zestawu stacjonarnego do monitorowania skazanego - to jest urzÄ…dzenie stacjonarne w domu i tak zwana popularnie obrÄ…czka na rÄ™ku skazanego, która wykonuje głównie funkcjÄ™ "areszt domowy", bez innych funkcji - wynosiÅ‚ dokÅ‚adnie 33 tysiÄ…ce koron duÅ„skich, to jest okoÅ‚o 15 tysiÄ™cy polskich zÅ‚otych. To koszt jednego zestawu. Ale wiemy dziÅ›, że rynek i postÄ™p, rozwój techniki, spowodowaÅ‚y znaczne obniżenie kosztów zestawów pojedynczych. A wiÄ™c tak mniej wiÄ™cej ksztaÅ‚tujÄ… siÄ™ te kwoty, o które pan senator pytaÅ‚, kwoty, o których dziÅ› wiemy. Koszty takie również zakÅ‚ada uzasadnienie ustawy. I w ramach tych obszarów planujemy bardzo racjonalne administrowanie nimi. Wiemy też, o czym pan minister już wspominaÅ‚, że dziÄ™ki poprawce - i tu bardzo mocno ukÅ‚onimy siÄ™ przed Wysokim Senatem, aby jÄ… przyjÄ…Å‚ - wprowadzamy najnowsze urzÄ…dzenie, jakie jest na rynku, urzÄ…dzenie, które przed trzema laty byÅ‚o niedostÄ™pne z uwagi na ogromnÄ… skalÄ™ kosztów. Teraz te koszty siÄ™ zmniejszyÅ‚y, a najnowsze urzÄ…dzenie, o czym mówiÅ‚a pani senator Borys-DamiÄ™cka, pozwoli na rozszerzenie katalogu stosowania tej ustawy o inne kategorie skazanych, które można doÅ‚Ä…czyć kodeksowo, robiÄ…c niewielkÄ… nowelizacjÄ™, na przykÅ‚ad o te grupy osób, które sÄ… zagrożeniem dla spoÅ‚eczeÅ„stwa: o pedofilii zwalnianych z naszych jednostek penitencjarnych po odbyciu wieloletniej kary, o zwalnianych groźnych morderców, gwaÅ‚cicieli, którzy w funkcjonujÄ…cym systemie również absolutnie bÄ™dÄ… mogli być doÅ‚Ä…czeni, po niewielkiej nowelizacji kodeksu karnego i kodeksu karnego wykonawczego. Już dziÅ› myÅ›limy o tym, aby urzÄ…dzenia speÅ‚niaÅ‚y te kryteria.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję, Panie Generale Dyrektorze.

ProszÄ™ bardzo, pan senator Zientarski. Pytanie do pana ministra, jak rozumiem.

(Senator Piotr Zientarski: Tak.)

Czy do pana dyrektora?

(Senator Piotr Zientarski: Do pana ministra.)

ProszÄ™ bardzo.

Do spisu treści

Senator Piotr Zientarski:

Co prawda to wyjaÅ›nienie, które pan generaÅ‚ w tej chwili przedstawiÅ‚, jakby częściowo odpowiada na moje pytanie, ponieważ jednak chcÄ™ być konsekwentny w swojej postawie, powiem, że miaÅ‚em  wÄ…tpliwoÅ›ci co do projektu w poprzedniej kadencji i mam je dzisiaj w tym sensie - proszÄ™ rozwiać moje wÄ…tpliwoÅ›ci - że uważam ten zakres do szeÅ›ciu miesiÄ™cy za zbyt krótki i bardzo rzadko orzekany przez sÄ…d. Przecież jest tendencja, aby kary krótkoterminowe eliminować i zastÄ™pować na przykÅ‚ad karami ograniczenia wolnoÅ›ci bÄ…dź też karami grzywny. Czy w tej sytuacji, skoro i tak sÄ…d penitencjarny orzeka w konkretnych sytuacjach, kiedy należy stosować ten Å›rodek, generalnie oczywiÅ›cie sÅ‚uszny i sprawdzony na Å›wiecie, nie należaÅ‚oby wÅ‚aÅ›nie tak bliżej praktyki zastanowić siÄ™ nad tym, czy w przyszÅ‚oÅ›ci, jak mówi pan generaÅ‚, kontrolować osoby, które już po wykonaniu kary miaÅ‚yby dodatkowe obowiÄ…zki? Mam na myÅ›li nowy kodeks karny zmieniony w tej kwestii, a chodziÅ‚oby o zwiÄ™kszenie zakresu możliwoÅ›ci stosowania tego Å›rodka do kar faktycznie częściej orzekanych, to znaczy tych powyżej szeÅ›ciu miesiÄ™cy.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

ProszÄ™ bardzo, Panie Ministrze.

Do spisu treści

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie SprawiedliwoÅ›ci Zbigniew Wrona:

Istnieje taka możliwość. Po odbyciu szeÅ›ciu miesiÄ™cy kary, kary do dwunastu miesiÄ™cy mogÄ… być wykonywane w systemie szeÅ›ciomiesiÄ™cznego monitoringu. Przy czym od czegoÅ› trzeba zacząć, to jest poczÄ…tek, oczywiÅ›cie bÄ™dziemy obserwować dokÅ‚adnie praktykÄ™ wykonywania i wcale nie wykluczam, że wrócimy do tematu. Wtedy minister stanie przed WysokÄ… IzbÄ… i bÄ™dzie prosiÅ‚ o rozszerzenie tej możliwoÅ›ci. Jeżeli paÅ„stwo jesteÅ›cie zainteresowani statystykÄ…, to tutaj pan generaÅ‚ ma bardzo dokÅ‚adne dane statystyczne. Tak, Panie MarszaÅ‚ku?

Do spisu treści

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

To ja proponujÄ™ poza salÄ…, w kuluarach.

Bardzo panom dziękuję. Pytań już nie ma.

Do dyskusji zapisał się jako pierwszy pan senator Lucjan Cichosz.

Zapraszam. Bardzo proszÄ™, Panie Senatorze.

Do spisu treści

Senator Lucjan Cichosz:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

W swoim wystÄ…pieniu chciaÅ‚bym siÄ™ odnieść do projektu ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolnoÅ›ci poza zakÅ‚adem karnym w systemie dozoru elektronicznego. ByÅ‚ to pilny rzÄ…dowy projekt ustawy. W dniu 24 kwietnia 2008 r. prezes Rady Ministrów skierowaÅ‚ do marszaÅ‚ka Sejmu pismo informujÄ…ce o wycofaniu klauzuli pilnoÅ›ci. W nowelizacji przewiduje siÄ™ zmianÄ™ wejÅ›cia w Å¼ycie ustawy z 1 lipca 2008 r. na 1 wrzeÅ›nia 2009 r. W uzasadnieniu czytamy, że zmiana terminu vacatio legis zwiÄ…zana jest z potrzebÄ… wyÅ‚onienia firmy odpowiedzialnej za dozór skazanych. NiezbÄ™dny jest również czas na przygotowanie infrastruktury technicznej potrzebnej do kontrolowania skazanych odbywajÄ…cych karÄ™ w systemie dozoru elektronicznego. W moim przekonaniu to bardzo dobrze, że Ministerstwo SprawiedliwoÅ›ci, chcÄ…c przygotować siÄ™ w sposób profesjonalny do wejÅ›cia w Å¼ycie systemu elektronicznego dozoru nad skazanymi, odsuwa to jak gdyby w czasie na przyszÅ‚y rok. ZnajÄ…c profesjonalizm osób odpowiedzialnych w Ministerstwie SprawiedliwoÅ›ci za wiÄ™ziennictwo wierzÄ™, że zmiana terminu wejÅ›cia w Å¼ycie tej ustawy jest zasadna. DziÅ› możemy powiedzieć bez cienia wÄ…tpliwoÅ›ci, że lepiej jest przygotować profesjonalnie caÅ‚Ä… infrastrukturÄ™ technicznÄ…, wyÅ‚onić firmÄ™ odpowiedzialnÄ… za dozór skazanych, niż przyjąć ustawÄ™ w trybie pilnym i borykać siÄ™ z wielkimi kÅ‚opotami. Rozumiem, że decyzja prezesa Rady Ministrów byÅ‚a trudna, ale należy jÄ… w peÅ‚ni popierać i przyjąć proponowanÄ… nowelizacjÄ™.

ChciaÅ‚bym też w swoim wystÄ…pieniu odnieść siÄ™ do sytuacji w polskim wiÄ™ziennictwie. Nie od dzisiaj wiemy, że polskie wiÄ™zienia sÄ… przepeÅ‚nione. SygnalizowaÅ‚ to wiele razy rzecznik praw obywatelskich. PrzykÅ‚adowo, w swoim wystÄ…pieniu z dnia 6 maja 2008 r. informowaÅ‚ o sytuacji skazanych w województwie lubelskim. PozwolÄ™ sobie przytoczyć z tego wystÄ…pienia kilka danych. Ze stanu na 17 marca 2008 r. wynika, że zaludnienie wynosiÅ‚o 4 tysiÄ…ce 469 osób, co przy 3 tysiÄ…cach 703 miejscach liczonych wedÅ‚ug normy 3 m. powierzchni na jednego osadzonego oznacza, że zaludnienie wynosi 120,7% i jest najwyższe w Polsce. Przy takim stanie rzeczy, jak myÅ›lÄ™, celowe jest doÅ‚ożenie wszelkich staraÅ„, aby można byÅ‚o inwestować w infrastrukturÄ™ tam, gdzie jest to możliwe. A możliwe jest to na przykÅ‚ad w mieÅ›cie powiatowym Krasnystaw, gdzie areszt Å›ledczy posiada tereny pod rozbudowÄ™. Z tego miejsca chcÄ™ zaapelować o doÅ‚ożenie wszelkich staraÅ„, aby areszt w Krasnymstawie rozbudować. MyÅ›lÄ™, że moje sÅ‚owa majÄ… szczególne znaczenie po wyroku TrybunaÅ‚u Konstytucyjnego z dnia 26 maja 2008 r. Przepis, który pozwala dyrektorom zakÅ‚adów karnych zagÄ™szczać wiÄ™zienne cele ponad ustawowe normatywy, jest niezgodny z konstytucjÄ…. Zgodnie z wyrokiem TrybunaÅ‚u Konstytucyjnego, niekonstytucyjny przepis bÄ™dzie obowiÄ…zywaÅ‚ jeszcze przez półtora roku. Mam nadziejÄ™, że w tym czasie uda siÄ™ wiele zmienić. WÅ‚aÅ›nie w tym celu trzeba inwestować w infrastrukturÄ™, jak też nie odkÅ‚adać już wiÄ™cej takich projektów jak ten, nad którym dzisiaj procedujemy.

Na marginesie, chciaÅ‚bym zauważyć dobrÄ… praktykÄ™ Ministerstwa SprawiedliwoÅ›ci. Projekt ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolnoÅ›ci poza zakÅ‚adem karnym w systemie dozoru elektronicznego byÅ‚ jednym ze sztandarowych projektów poprzedniego ministra sprawiedliwoÅ›ci. OkazaÅ‚ siÄ™ na tyle wartoÅ›ciowy, że jest popierany również dzisiaj przez kierownictwo resortu. To bardzo dobrze, ale chciaÅ‚bym zauważyć, że poprzedni minister sprawiedliwoÅ›ci przygotowaÅ‚ jeszcze kilka ważnych projektów ustaw. WymieniÄ™ jeszcze dwa, które moim zdaniem majÄ… istotne znaczenie i które należaÅ‚oby jak najszybciej uchwalić. Pierwszy z nich to autopoprawka do projektu ustawy o dostÄ™pie do bezpÅ‚atnej pomocy prawnej przyznawanej przez paÅ„stwo osobom fizycznym. PrzyjÄ™te rozwiÄ…zania zawarte w autopoprawce byÅ‚y w zasadzie popierane przez wszystkie Å›rodowiska prawnicze. DziÅ› jesteÅ›my zgodni, że ludzie najubożsi powinni otrzymać bezpÅ‚atnÄ… pomoc prawnÄ… również na etapie przedsÄ…dowym, a dzisiejsze uregulowania pomocy takiej nie zapewniajÄ…. Wie o tym każdy parlamentarzysta, który w ramach dziaÅ‚alnoÅ›ci parlamentarnej pomaga w tym zakresie tej wÅ‚aÅ›nie grupie spoÅ‚ecznej, dlatego z tego miejsca apelujÄ™ do ministra sprawiedliwoÅ›ci o jak najszybsze uregulowanie tych kwestii. Drugi projekt, o którym chciaÅ‚bym wspomnieć, to projekt ustawy o licencjatach prawniczych i Å›wiadczeniu usÅ‚ug prawniczych. Proponowane w projekcie rozwiÄ…zania sÄ… szansÄ… na to, aby z paÅ„stwa, które jest na szarym koÅ„cu statystyk co do liczby prawników w przeliczeniu na jednego mieszkaÅ„ca, stać siÄ™ w tym zakresie paÅ„stwem przodujÄ…cym, paÅ„stwem wprowadzajÄ…cym nowoczesny, proeuropejski system. Nie trzeba chyba również dodawać, że na takie wÅ‚aÅ›nie ustawy czeka wielu ludzi, wielu mÅ‚odych prawników, którym uÅ‚atwimy start w wymarzonym zawodzie. Na takie przepisy czeka również wielu ludzi niezamożnych, których po prostu nie stać na adwokata. Z racji mojej dziaÅ‚alnoÅ›ci w ZwiÄ…zku Zawodowym Rolników "Ojczyzna" czÄ™sto spotykam ludzi ze wsi, którzy tylko ze wzglÄ™du na ograniczony dostÄ™p do usÅ‚ug prawnika ponieÅ›li nieodwracalne straty. DziÅ› możemy to zmienić. Możemy również spierać siÄ™ nad poszczególnymi zapisami tego projektu, ale nie miejmy wÄ…tpliwoÅ›ci o potrzebie jego uchwalenia.

KoÅ„czÄ…c swoje wystÄ…pienie, chciaÅ‚bym zaapelować do prezesa rady Ministrów oraz ministra sprawiedliwoÅ›ci o podjÄ™cie stosownych decyzji w kwestiach, o których wspominaÅ‚em, a które sÄ… bardzo istotne z punktu widzenia zwykÅ‚ych ludzi. DziÄ™kujÄ™ bardzo.

Do spisu treści

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Informuję, że lista mówców została wyczerpana.

Zamykam dyskusjÄ™.

Przedstawicieli rzÄ…du nie żegnam, bo rozumiem, że pan minister Wrona bÄ™dzie z nami także przy omawianiu nastÄ™pnego punktu.

InformujÄ™, że gÅ‚osowanie w sprawie ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolnoÅ›ci poza zakÅ‚adem karnym w systemie dozoru elektronicznego zostanie przeprowadzone pod koniec posiedzenia Senatu, miejmy nadziejÄ™, że za jakieÅ› trzy godziny.

Do spisu treści

PrzystÄ™pujemy do rozpatrzenia punktu dziesiÄ…tego porzÄ…dku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych.

Ustawa zostaÅ‚a uchwalona przez Sejm 9 maja 2008 r., 12 maja zostaÅ‚a przekazana do Senatu. MarszaÅ‚ek, zgodnie z regulaminem, skierowaÅ‚ jÄ… do Komisji Gospodarki Narodowej, a komisja przygotowaÅ‚a sprawozdanie.

Tekst ustawy jest w druku nr 138, a sprawozdanie komisji w druku nr 138A.

Pan senator Stanisław Iwan jest już gotowy.

ProszÄ™ bardzo o przestawienie sprawozdania komisji.

Do spisu treści

Senator Stanisław Iwan:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie! Panie Ministrze!

Mam zaszczyt w imieniu Komisji Gospodarki Narodowej przedstawić sprawozdanie komisji na temat rzÄ…dowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych.

Komisja procedowaÅ‚a nad omawianym projektem na posiedzeniu w dniu 28 maja bieżącego roku.

Przedmiotowa ustawa jest inicjatywÄ… rzÄ…dowÄ… majÄ…cÄ… na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej poprzez dostosowanie przepisów kodeksu spółek handlowych do dyrektywy 2006/68/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z lipca 2006 r.

Ustawa ma na celu unowoczeÅ›nienie i uproszczenie instytucji kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego oraz uproszczenie zasad zakÅ‚adania spółek akcyjnych. Nowelizacja kodeksu spółek handlowych zmierza do poprawy skutecznoÅ›ci i konkurencyjnoÅ›ci przedsiÄ™biorstw bez ograniczania ochrony akcjonariuszy i wierzycieli.

Dyrektywa 2006/68/WE pozostawia paÅ„stwom czÅ‚onkowskim prawo decydowania, czy i w jakim stopniu wdrożą jej postanowienia. W uzasadnieniu rzÄ…d wskazaÅ‚, że implementacja jej postanowieÅ„ do kodeksu spółek handlowych jest jednym z warunków zapewnienia konkurencyjnoÅ›ci polskiego prawa spółek w stosunku do odpowiednich systemów prawnych innych paÅ„stw Unii Europejskiej. To wdrożenie bÄ™dzie dla przedsiÄ™biorców przy ewentualnym zakÅ‚adaniu spółek istotnym argumentem za umieszczaniem ich siedzib w Polsce, a dziÄ™ki temu może nastÄ…pić napÅ‚yw nowego kapitaÅ‚u i zatrzymanie kapitaÅ‚u już obecnego w naszym kraju.

Wdrożenie postanowieÅ„ dyrektywy uÅ‚atwi - w zaÅ‚ożeniu rzÄ…du - dokonywanie czynnoÅ›ci zwiÄ…zanych ze stosunkami kapitaÅ‚owymi w spółkach akcyjnych w czterech obszarach: po pierwsze, w obszarze wnoszenia wkÅ‚adów niepieniężnych; po drugie, w obszarze nabywania wÅ‚asnych akcji; po trzecie, w obszarze finansowania nabywania akcji; po czwarte, w obszarze obniżania kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego.

Szanowny Senacie, w skrócie przedstawiÄ™ najistotniejsze rozwiÄ…zania zaproponowane w omawianym projekcie ustawy.

Po pierwsze, w zmienionym art. 15 zapisano wymóg zgody zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia spółki dominujÄ…cej - a nie jak dotychczas z zasady spółki zależnej - na zawarcie przez spółkÄ™ zależnÄ… umowy kredytu, pożyczki, porÄ™czenia lub innej podobnej umowy z czÅ‚onkiem zarzÄ…du, prokurentem lub likwidatorem spółki dominujÄ…cej.

Po drugie, w zmienionym art. 312 wprowadzono badanie sprawozdania zaÅ‚ożycieli przez jednego lub kilku biegÅ‚ych rewidentów, miÄ™dzy innymi w celu wydania przez nich opinii o wartoÅ›ci godziwej wkÅ‚adów niepieniężnych. PodkreÅ›lam to pojÄ™cie wartoÅ›ci godziwej, gdyż jest to nowe pojÄ™cie w kodeksie spółek handlowych, znane w obrocie gospodarczym. PrzypomnÄ™, że dotychczas badano, czy wartość wkÅ‚adów niepieniężnych odpowiada co najmniej wartoÅ›ci nominalnej obejmowanych za nie akcji bÄ…dź cenie nominalnej akcji.

Po trzecie, nowo dodany art. 3121 podaje przypadki, w których zarzÄ…d może odstÄ…pić od badania przez biegÅ‚ego rewidenta wkÅ‚adów niepieniężnych, jeżeli charakter tych wkÅ‚adów pozwala na Å‚atwe i bezsporne ustalenie ich wartoÅ›ci. Dotyczy to papierów wartoÅ›ciowych lub innych wkÅ‚adów niepieniężnych, których wartość zostaÅ‚a ustalona przez biegÅ‚ego rewidenta nie wczeÅ›niej niż sześć miesiÄ™cy przed datÄ… faktycznego wniesienia wkÅ‚adu. W artykule tym przewidziano też regulacje, których celem jest należyte zabezpieczenie interesów wierzycieli i akcjonariuszy spółki, miÄ™dzy innymi poprzez okreÅ›lenie obowiÄ…zku ogÅ‚aszania przez spółkÄ™ w ciÄ…gu miesiÄ…ca od wniesienia wkÅ‚adu niepieniężnego informacji o aporcie, który nie byÅ‚ przedmiotem badania biegÅ‚ego rewidenta. Zapisy tego artykuÅ‚u dajÄ… też grupie akcjonariuszy reprezentujÄ…cych co najmniej 1/20 kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego prawo żądania badania wniesionego wkÅ‚adu niepieniężnego i wystÄ…pienia do sÄ…du rejestrowego o wyznaczenie biegÅ‚ego rewidenta do jego zbadania.

Po czwarte, istotne novum wprowadza zmieniony art. 345. Zgodnie z jego zapisami możliwe bÄ™dzie, inaczej niż dotychczas, bezpoÅ›rednie lub poÅ›rednie finansowanie przez spółkÄ™ nabycia lub objÄ™cia emitowanych przez niÄ… akcji, miÄ™dzy innymi poprzez udzielenie pożyczki, dokonanie zaliczkowej wpÅ‚aty czy ustanowienie zabezpieczenia. Finansowanie ma siÄ™ odbywać na warunkach rynkowych, w szczególnoÅ›ci w odniesieniu do odsetek otrzymywanych przez spółkÄ™ oraz zabezpieczeÅ„ ustanowionych na rzecz spółki. Nabycie lub objÄ™cie akcji nastÄ™puje za godziwÄ… cenÄ™ na podstawie uchwaÅ‚y walnego zgromadzenia i w okreÅ›lonych niÄ… granicach dziÄ™ki kapitaÅ‚owi rezerwowemu utworzonemu poprzednio na ten cel z kwoty, która może być przeznaczona do podziaÅ‚u, czyli z dywidendy. W artykule tym okreÅ›lono też inne formalnoprawne wymagania w tym zakresie, miÄ™dzy innymi co do skÅ‚adania przez zarzÄ…d sprawozdaÅ„.

Po piÄ…te, zmieniony art. 362 liberalizuje nabywanie przez spółkÄ™ wÅ‚asnych akcji. Obecnie obowiÄ…zujÄ…ce przepisy kodeksu spółek handlowych nie zezwalajÄ… spółkom na nabywanie wÅ‚asnych akcji w dowolnym celu. MogÄ… to robić jedynie instytucje finansowe w celu dalszej odsprzedaży, a nabycie akcji może nastÄ…pić jedynie z nadwyżki bilansowej. Zaproponowane zmiany znoszÄ… te ograniczenia. Z jednego roku do piÄ™ciu lat wydÅ‚użony zostaje maksymalny okres upoważnienia do nabycia udzielony zarzÄ…dowi przez walne zgromadzenie. Dopuszcza siÄ™ każdy cel nabycia akcji okreÅ›lony przez walne zgromadzenie. Maksymalny poziom wÅ‚asnych akcji, w stosunku do kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego, zostaje podwyższony z obecnie obowiÄ…zujÄ…cych 5% do 20%.

Po szóste, zgodnie z zapisami art. 363 o nabyciu wÅ‚asnych akcji zarzÄ…d powinien powiadomić na najbliższym walnym zgromadzeniu. Zmieniono zasady postÄ™powania z akcjami uzyskanymi z naruszeniem przepisów oraz podano zasady umieszczania akcji wÅ‚asnych w bilansie spółki.

Po siódme, odpowiedzialność za finansowanie nabycia akcji wÅ‚asnych przez osoby trzecie spoczywać bÄ™dzie na zarzÄ…dzie spółki. Zgodnie ze zmienionym art. 415 uchwaÅ‚a walnego zgromadzenia wyrażajÄ…ca zgodÄ™ na finansowanie nabycia lub objÄ™cia emitowanych akcji wymaga wiÄ™kszoÅ›ci 2/3 gÅ‚osów. Jednakże jeżeli na walnym zgromadzeniu, przepraszam, coÅ› tu mam źle zapisane... PrzypomniaÅ‚em sobie, chodzi o to, że jeżeli jest powyżej 50%, to wówczas wystarczy zwykÅ‚a wiÄ™kszość.

Po ósme, zmieniony art. 456 zawiera ostatniÄ… z istotnych zmian przewidzianych w omawianym projekcie, zmianÄ™ dotyczÄ…cÄ… uÅ‚atwieÅ„ w przeprowadzaniu obniżenia kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego poprzez ograniczenie żądaÅ„ wierzycieli. Projektowana nowelizacja znosi instytucjÄ™ sprzeciwu, spółka zaspokaja roszczenia wymagalne zgÅ‚oszone w terminie trzech miesiÄ™cy od daty ogÅ‚oszenia obniżenia kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego. Wierzyciele mogÄ… żądać zabezpieczenia roszczeÅ„ niewymagalnych, o ile uprawdopodobniÄ…, że obniżenie zagraża zaspokojeniu tych roszczeÅ„. W praktyce muszÄ… udowodnić bardzo kiepskÄ… kondycjÄ™ finansowÄ… spółki. Zabezpieczenie roszczeÅ„ polega na zÅ‚ożeniu odpowiedniej kwoty w depozycie sÄ…dowym. Zaspokojenie roszczeÅ„ wymagalnych i zÅ‚ożenie zabezpieczeÅ„ do depozytu sÄ…dowego jest warunkiem wykonania obniżenia kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego.

I wreszcie uwagi szczegółowe.

Art. 345 §6 w nowym brzmieniu stanowi, że podstawÄ… uchwaÅ‚y walnego zgromadzenia spółki w sprawie finansowania nabycia lub objÄ™cia emitowanych przez spółkÄ™ akcji jest pisemne sprawozdanie zarzÄ…du. Musi ono speÅ‚niać wymagania okreÅ›lone w tym przepisie. Na podstawie §7 to zarzÄ…d spółki bÄ™dzie zobowiÄ…zany do zÅ‚ożenia sprawozdania do rejestru sÄ…dowego i ogÅ‚oszenia go. §8 wyÅ‚Ä…cza stosowanie wskazanych w nim paragrafów art. 345 do Å›wiadczeÅ„ speÅ‚nianych w ramach zwykÅ‚ej dziaÅ‚alnoÅ›ci instytucji finansowych, jak również do Å›wiadczeÅ„ speÅ‚nianych na rzecz pracowników spółki lub spółki z niÄ… powiÄ…zanej, których celem jest uÅ‚atwienie nabycia lub objÄ™cia emitowanych przez spółkÄ™ akcji. W sformuÅ‚owanym w §8 katalogu wymieniono miÄ™dzy innymi przytoczony §6, a pominiÄ™to §7. Skoro ustawodawca przyjÄ…Å‚, że w przypadkach okreÅ›lonych w §8 przepis o sprawozdaniu zarzÄ…du nie bÄ™dzie stosowany, należy również wyÅ‚Ä…czyć w tych przypadkach stosowanie §7, który odnosi siÄ™ bezpoÅ›rednio do sprawozdania. PrzyjÄ™te w projekcie brzmienie §8 uniemożliwia bowiem stosowanie §7. W zwiÄ…zku z tym Komisja Gospodarki Narodowej rekomenduje Wysokiej Izbie przyjÄ™cie takiej poprawki: "w art. 1 w pkcie 4, w art. 345 w §8 wyrazy «§2, 3, 5 i 6» zastÄ™puje siÄ™ wyrazami «§2, 3, 5-7»". Proponowana poprawka zmierza do zapewnienia konsekwencji, a tym samym spójnoÅ›ci w ramach przepisów zawartych w art. 345.

Panie MarszaÅ‚ku! Wysoka Izbo! PodsumowujÄ…c, należy stwierdzić, że omawiana ustawa o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych upraszcza i uelastycznia funkcjonowanie spółek handlowych, ogranicza wiele procedur, zmniejsza koszty zaÅ‚ożenia spółki, daje szansÄ™ rozwoju spółek miÄ™dzy innymi poprzez zwiÄ™kszenie możliwoÅ›ci zarzÄ…dzania kapitaÅ‚em przez zarzÄ…d i akcjonariuszy. Ustawa uÅ‚atwi prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, zwiÄ™kszy konkurencyjność podmiotów opartych na polskim prawie spółek, umożliwi rozwój polskich spółek. Wobec tego Komisja Gospodarki Narodowej rekomenduje Wysokiej Izbie przyjÄ™cie przedmiotowej ustawy wraz z omówionÄ… poprawkÄ…. DziÄ™kujÄ™.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Czy ktoÅ› z paÅ„stwa senatorów chciaÅ‚by zadać pytanie senatorowi sprawozdawcy?

ProszÄ™ bardzo, pan senator Korfanty.

Proszę bardzo, Panie Bronisławie.

Do spisu treści

Senator Bronisław Korfanty:

Panie Marszałku! Panie Senatorze!

ChcÄ™ zapytać o art. 3121, dodany do tej ustawy. Szczególnie chodzi mi wÅ‚aÅ›nie o odstÄ…pienie od dotychczasowego obligatoryjnego badania wkÅ‚adów niepieniężnych. ChcÄ™ podać pewien przykÅ‚ad. Kilka lat temu pracowaÅ‚em w firmie, do której zostaÅ‚ wniesiony aport niepieniężny, zbadany przez biegÅ‚ych rewidentów. W sumie okazaÅ‚o siÄ™, że ten aport - byÅ‚a to linia produkcyjna do produkcji pewnych towarów - byÅ‚ zupeÅ‚nie nieprzydatny. ChcÄ™ zapytać, czy nie uważa pan, że kiedy odstÄ…pimy od tego obligatoryjnego badania, takie sytuacje bÄ™dÄ… siÄ™ powtarzać.

I miaÅ‚bym drugie pytanie. ChciaÅ‚bym, żeby mi pan odpowiedziaÅ‚, kto bÄ™dzie odpowiadaÅ‚ za ewentualne szkody wynikajÄ…ce z nierzetelnoÅ›ci wniesienia aportu w sytuacji, gdy ten aport na przykÅ‚ad byÅ‚by wnoszony do spółki z udziaÅ‚em Skarbu PaÅ„stwa, czy też innej spółki. DziÄ™kujÄ™ bardzo.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

ProszÄ™ bardzo, Panie Senatorze.

Do spisu treści

Senator Stanisław Iwan:

Panie Senatorze, tego rodzaju problem wystÄ…piÅ‚ pod dziaÅ‚aniem obecnych przepisów kodeksu spółek handlowych. Aport podlegaÅ‚ i badaniu przez zarzÄ…d, i oÅ›wiadczeniu w sprawie jego wartoÅ›ci. MyÅ›lÄ™, że rozwiÄ…zania, które sÄ… w tej chwili proponowane, uÅ‚atwiajÄ…c zapewne zawiÄ…zanie spółki, wszystkich przypadków, jakie mogÄ… siÄ™ zdarzyć w tym zakresie, pewnie też nie wyeliminujÄ…. Ale w dodanym art. 3121 jest zapis, że zarzÄ…d podda jednak badaniu biegÅ‚ego rewidenta wycenÄ™ wkÅ‚adów niepieniężnych, jeżeli "wystÄ…piÅ‚y nadzwyczajne okolicznoÅ›ci, które wpÅ‚ynęły na cenÄ™ zbywalnych papierów wartoÅ›ciowych lub instrumentów rynku pieniężnego w chwili ich wniesienia, w szczególnoÅ›ci zwiÄ…zane z utratÄ… pÅ‚ynnoÅ›ci obrotu na rynku regulowanym" albo też, jak jest powiedziane w pkcie 2 §2, "wystÄ…piÅ‚y nowe okolicznoÅ›ci, które mogÅ‚y istotnie wpÅ‚ynąć na wartość godziwÄ… wkÅ‚adów w chwili ich wniesienia". Poza tym jest pewna gwarancja dla akcjonariuszy w dalszych zapisach tego artykuÅ‚u. Jeżeli zarzÄ…d nie podda badaniu biegÅ‚ego rewidenta wyceny wkÅ‚adów, o których mowa wczeÅ›niej, mimo wystÄ…pienia okolicznoÅ›ci uzasadniajÄ…cych takÄ… wycenÄ™, zażądać tego mogÄ… akcjonariusze reprezentujÄ…cy, jak już mówiÅ‚em, co najmniej 1/20 kapitaÅ‚u. Jeżeli zarzÄ…d tego nie wykona, akcjonariusze mogÄ… zwrócić siÄ™ do sÄ…du o wyznaczenie biegÅ‚ego rewidenta z urzÄ™du, który tego rodzaju badanie przeprowadzi. Tak bym odpowiedziaÅ‚ na to pytanie.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję.

Nie ma więcej pytań.

Był to rządowy projekt ustawy. Rząd reprezentuje Ministerstwo Sprawiedliwości, raz jeszcze pan minister Zbigniew Wrona.

Czy pan minister chciałby zabrać głos?

Do spisu treści

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie SprawiedliwoÅ›ci Zbigniew Wrona:

Panie MarszaÅ‚ku, sprawozdanie i ta wypowiedź byÅ‚y tak szczegółowe, wyczerpujÄ…ce, że z miejsca chciaÅ‚bym tylko powiedzieć, że rzÄ…d popiera również tÄ™ poprawkÄ™. Ona ma charakter porzÄ…dkujÄ…cy. RzeczywiÅ›cie, sprawozdanie zarzÄ…du należy poddać tym samym reguÅ‚om - ogÅ‚aszanie tego czy zgÅ‚aszanie sÄ…dowi rejestrowemu - jakie sÄ… w innych przypadkach. Czyli nie powinien on być objÄ™ty obowiÄ…zkiem skÅ‚adania tego do sÄ…du rejestrowego i ogÅ‚aszania. A zatem to jest trafna poprawka. Popieramy jÄ….

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję bardzo, Panie Ministrze.

Czy ktoś chciałby zadać pytanie panu ministrowi? Tym razem nie ma... Dziękuję bardzo.

W takim razie koÅ„czÄ™ turÄ™ pytaÅ„.

Otwieram dyskusjÄ™.

Pan senator Bisztyga zapisaÅ‚ siÄ™ już kilka godzin temu, jak pamiÄ™tam, do dyskusji w tym punkcie.

(Senator Stanisław Bisztyga: Bardzo krótko.)

Pan senator Kieres będzie następny.

ProszÄ™ bardzo.

Do spisu treści

Senator Stanisław Bisztyga:

Szanowny Panie Marszałku Marku! Wysoka Izbo!

W dniu dzisiejszym Senat RP dokonuje kolejnej bardzo istotnej i oczekiwanej przez Å›rodowisko gospodarcze zmiany w polskim ustawodawstwie. Zmiana ta sÅ‚uży przystosowaniu prawa naszego kraju do unijnego, Å›cisÅ‚ej implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej.

Ustawa dokonuje niezwykle istotnych zmian, bardzo potrzebnych w czterech niezwykle ważnych obszarach: wnoszenia wkÅ‚adów niepieniężnych do spółek, nabywania przez spółki wÅ‚asnych akcji, finansowania nabywania akcji oraz obniżania kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego.

Wysoka Izbo! W pierwszym z wymienionych obszarów ustawa dokonuje uÅ‚atwieÅ„. OdstÄ™puje bowiem od badania przez biegÅ‚ego rewidenta aportów, jeÅ›li można Å‚atwo i bezspornie ustalić ich wartość, na przykÅ‚ad w przypadku zbywalnych papierów wartoÅ›ciowych bÄ™dÄ…cych przedmiotem obrotu na rynku regulowanym. RozwiÄ…zanie niniejsze w znacznym stopniu ograniczy dotychczas obowiÄ…zujÄ…ce skomplikowane procedury przy wnoszeniu wkÅ‚adów niepieniężnych do spółek akcyjnych.

Po drugie, bardzo istotnÄ… zmianÄ… jest liberalizacja ograniczeÅ„ podmiotowych dotyczÄ…cych nabywania przez spółkÄ™ jej wÅ‚asnych akcji. Nowelizacja zakÅ‚ada dopuszczalność nabywania akcji w każdym przypadku, jeÅ›li jest na to wyrażona zgoda walnego zgromadzenia spółki.

Po trzecie, zmiana liberalizujÄ…ca kodeks spółek handlowych to zniesienie zakazu finansowania nabycia lub objÄ™cia emitowanych akcji przez osoby trzecie na warunkach rynkowych. Pożyczki powinny być odpowiednio zabezpieczone i oprocentowane. Nim jednak do nich dojdzie, powinna być zbadana wypÅ‚acalność dÅ‚użnika. Odpowiedzialność za to finansowanie ma spoczywać na organie zarzÄ…dzajÄ…cym spółki. Jest to niezwykle istotne, ważne szczególnie dla firm z dużą tradycjÄ…, również i firm rodzinnych.

Ostatnie z uÅ‚atwieÅ„ wprowadzone do kodeksu spółek handlowych to uÅ‚atwienie obniżania kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego spółek przez zniesienie obowiÄ…zujÄ…cej dotychczas instytucji sprzeciwu wierzycieli wobec obniżenia kapitaÅ‚u. W myÅ›l nowej ustawy wierzyciele bÄ™dÄ… mogli zgÅ‚aszać roszczenia wobec spółki, jeÅ›li udowodniÄ…, że obniżenie kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego spółki zagraża zaspokojeniu ich roszczeÅ„.

Panie MarszaÅ‚ku! Wysoka Izbo! Omawiana dziÅ› nowelizacja kodeksu spółek handlowych to nie tylko wymóg wynikajÄ…cy z implementacji prawa europejskiego, to także wielkie uÅ‚atwienie dla polskich przedsiÄ™biorców, które z pewnoÅ›ciÄ… okaże siÄ™ bardzo korzystne dla polskiej gospodarki. Dlatego powinniÅ›my jednogÅ‚oÅ›nie poprzeć ów projekt. DziÄ™kujÄ™ za uwagÄ™.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

ProszÄ™ pana senatora Leona Kieresa o zabranie gÅ‚osu.

Do spisu treści

Senator Leon Kieres:

Po raz kolejny przychodzi mi zabierać gÅ‚os w sprawie nowelizacji kodeksu spółek handlowych. Ta zmiana ma zresztÄ… zwiÄ…zek nie tylko z kodeksem spółek handlowych, ale także z rozwiÄ…zaniami prawnymi, do których kodeks spółek handlowych stosuje siÄ™ odpowiednio, jak na przykÅ‚ad prawem bankowym, prawem ubezpieczeniowym, prawem o obrocie instrumentami finansowymi, gdzie również wystÄ™puje instytucja spółki akcyjnej. To pierwsza uwaga, jakby uzupeÅ‚niajÄ…ca bardzo rzetelne, kompetentne, szczegółowe, profesjonalne wrÄ™cz sprawozdanie pana senatora Iwana.

Gdy idzie o problematykÄ™ zawierania umów kredytu, pożyczki, porÄ™czenia - to jest art. 15 - z czÅ‚onkiem zarzÄ…du czy też organami nadzorczymi lub kontrolnymi, a wiÄ™c radÄ… nadzorczÄ…, komisjÄ… rewizyjnÄ… i wreszcie szeroko pojmowanymi przedstawicielami czy peÅ‚nomocnikami, w tym wypadku w kodeksie spółek handlowych chodzi oczywiÅ›cie o prokurenta i likwidatora, a wiÄ™c w postÄ™powaniu likwidacyjnym, to zwracam tu jeszcze uwagÄ™ na jeden element. Mianowicie odnoszÄ™ siÄ™ do pewnego niepokoju, który usÅ‚yszaÅ‚em w gÅ‚osie pana senatora Korfantego... Podzielam ten niepokój, trzeba w Å›wietle pewnej praktyki uważnie przyglÄ…dać siÄ™ wszelkim problemom zwiÄ…zanym z obrotem skÅ‚adnikami majÄ…tkowymi spółek, i to zarówno na etapie tak zwanej spółki w organizacji, jak i wówczas, kiedy spółka uzyskaÅ‚a podmiotowość prawnÄ… w sferze prawa cywilnego, czyli po wpisie do Krajowego Rejestru SÄ…dowego. Ten nowy art. 15, ze znowelizowanym §2, powinien być uważnie rozpatrzony w zwiÄ…zku z tym, że dzisiaj taka umowa kredytu czy pożyczki z czÅ‚onkiem zarzÄ…du czy rady nadzorczej wymaga zgody rady nadzorczej, a dopiero później ewentualnie zgromadzenia wspólników, a tutaj bezwzglÄ™dnie wymaga siÄ™ już zgody zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia spółki, przy czym chodzi tutaj o spółkÄ™ dominujÄ…cÄ…. OczywiÅ›cie nie bÄ™dÄ™ tutaj robiÅ‚ paÅ„stwu wykÅ‚adu, co to jest spółka zależna czy też dominujÄ…ca, zwÅ‚aszcza panu senatorowi Korfantemu, z którego wypowiedzi wynika, że jest osobÄ… bardzo dobrze przygotowanÄ… do analizy tego, a pewnie także innych materiałów, ale w tej chwili decydujemy o tym.

Art. 15 powinien być jeszcze zestawiony z tym nowym art. 345.  Chodzi o to, o co Å›rodowisko praktyków wielokrotnie siÄ™ upominaÅ‚o, mianowicie o finansowanie bezpoÅ›rednie lub poÅ›rednie nabywania lub obejmowania akcji. Tutaj nie ma mowy o spółkach z ograniczonÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ…, a wiÄ™c nie o udziaÅ‚ach mowa, tylko o akcjach. Ta sytuacja może być oczywiÅ›cie rozpatrywana w Å›wietle pewnych patologii, jakie miaÅ‚y miejsce. Nie chcÄ™ tu mówić, także z pewnej ostrożnoÅ›ci, o poglÄ…dach zwiÄ…zanych z podejrzeniami o finansowanie... PaÅ„stwo dobrze wiecie, chodziÅ‚o o nabywanie akcji znanej polskiej firmy ubezpieczeniowej, o prywatyzowanie tej spółki. W tej sprawie byÅ‚y pewne podejrzenia. Nabywca akcji tej spółki, który w tej chwili spiera siÄ™ z wÅ‚adzami paÅ„stwa polskiego, odrzucaÅ‚ te podejrzenia. Tutaj sÄ… wiÄ™c takie gwarancje, które zapewniajÄ… miÄ™dzy innymi, że nie bÄ™dzie dochodziÅ‚o do takiego Å‚upieżczego przejmowania i nie dość, iż nabywasz akcje, to jednoczeÅ›nie otrzymujesz kredyt, pożyczkÄ™ na sfinansowanie zakupu tych akcji polskiej spółki. To dotyczy także czÅ‚onków zarzÄ…du. CzÅ‚onkowie zarzÄ…du mogÄ… korzystać z tego rodzaju instytucji, żeby nabyć akcje wÅ‚asnej spółki, ale za zgodÄ… zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia spółki dominujÄ…cej, jeżeli mamy do czynienia z tak zwanÄ… spółkÄ… zależnÄ… lub też spółkÄ… kontrolowanÄ…. To, moim zdaniem, jest bardzo istotne zagadnienie.

I jeszcze zwrócÄ™ siÄ™ do pana senatora Korfantego. ZnaleźliÅ›my chyba wspólny jÄ™zyk, przynajmniej w warstwie przedmiotowej. PaÅ„skie niepokoje sÄ… oczywiÅ›cie zawsze uzasadnione, ale proszÄ™ sprawdzić, że w tym art. 3121 mówi siÄ™ jednak caÅ‚y czas o biegÅ‚ym rewidencie, o ocenie sprawozdaÅ„ biegÅ‚ego rewidenta. A jeÅ›li chodzi o odpowiedzialność, to już na gruncie obecnego kodeksu spółek handlowych, nawet przed nowelizacjÄ… przyjmuje siÄ™, że odpowiedzialność cywilna i karna zawsze spoczywa na zaÅ‚ożycielach, na zarzÄ…dzie spółki. JeÅ›li tylko Skarb PaÅ„stwa ma wolÄ™ egzekwowania tej odpowiedzialnoÅ›ci, chociażby poprzez swoich reprezentantów w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, to do wyegzekwowania tej odpowiedzialnoÅ›ci zawsze może dojść. InnÄ… rzeczÄ… jest, czy taka wola zawsze wystÄ™puje, ale dzisiaj nie o tym dyskutujemy. Moim zdaniem sÄ… tutaj pewne bezpieczniki, które pozwalajÄ… na to, żeby myÅ›leć optymistycznie o skutkach nowelizacji tej wÅ‚aÅ›nie ustawy. DziÄ™kujÄ™ bardzo.

Do spisu treści

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję, Panie Senatorze.

Lista mówców została wyczerpana.

Zamykam dyskusjÄ™.

Dziękuję panu ministrowi za obecność.

Za chwilę ogłoszę przerwę do godziny 19.00, po tej przerwie zostaną przeprowadzone głosowania.

InformujÄ™, że gÅ‚osowanie w sprawie tej ustawy zostanie przeprowadzone na koÅ„cu.

PoproszÄ™ jeszcze pana senatora sekretarza o odczytanie komunikatu.

ProszÄ™ bardzo.

Senator Sekretarz
Przemysław Błaszczyk:

Komunikat. Wspólne posiedzenie Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Praw CzÅ‚owieka i PraworzÄ…dnoÅ›ci w sprawie rozpatrzenia poprawki do ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny, druk nr 139, odbÄ™dzie siÄ™ dzisiaj, bezpoÅ›rednio po ogÅ‚oszeniu przerwy, w sali nr 182. DziÄ™kujÄ™.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski:

Dziękuję bardzo.

Ogłaszam przerwę do godziny 19.00

(Przerwa w obradach od godziny 18 minut 05 do godziny 19 minut 01)

 

 


13. posiedzenie Senatu RP, spis treści , poprzednia część stenogramu , następna część stenogramu