Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


PREZYDIUM SENATU

Posiedzenia

9 listopada 2005 r. odbyło się 2. posiedzenie Prezydium Senatu.

Prezydium przyjęło do wiadomości oświadczenia 4 senatorów o spełnianiu warunków do otrzymania uposażenia senatorskiego w pełnej wysokości. Senatorowie ci nie pozostają w stosunku pracy lub uzyskali urlop bezpłatny, nie prowadzą działalności gospodarczej lub zawiesili ją, nie pobierają albo zawiesili emerytury lub renty.

Ponadto prezydium przeanalizowało sprawę przyznania uposażenia uzupełniającego. Zgodnie z art. 25 ust. 4 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora Prezydium Senatu może podjąć decyzję o przyznaniu, na wniosek senatora, uposażenia w części według zaakceptowanej na swym pierwszym posiedzeniu zasady, że należy przyznawać uposażenie uzupełniające tym senatorom, którzy pozostają w zatrudnieniu pozwalającym na dokładne określenie wynagrodzenia.

Zgodnie z uchwałą Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich z 27 października br. prezydium wyraziło zgodę na wybór dwóch zastępców przewodniczącego tej komisji.

Prezydium Senatu przyjęło informację dotyczącą klubów i kół. Zgodnie z przepisami art. 21 regulaminu Senatu mogą być tworzone kluby i koła senackie zrzeszające odpowiednio co najmniej 7 lub 3 senatorów. Kluby i koła senackie mogą też, na zasadzie wzajemnego porozumienia, ustanowić wspólną reprezentację w Konwencie Seniorów. Zawarcie takiego porozumienia przez koła umożliwia im uczestnictwo w pracach konwentu. Zgodnie z art. 21 ust. 7 Regulaminu Senatu władze klubów, kół, zespołów oraz porozumień podają do wiadomości Prezydium Senatu ich składy osobowe oraz regulaminy (statuty) wewnętrzne. Przywileje przyznawane prawem kołom i klubom parlamentarnym nie obejmują wspólnych reprezentacji w Konwencie Seniorów.

Złożono zawiadomienie o powstaniu Klubów Parlamentarnych Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej, Samoobrony RP oraz o powołaniu Porozumienia Ludowo-Narodowego.

Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość liczy 49 członków senatorów, wiceprzewodniczącym klubu do spraw senackich jest wicemarszałek Krzysztof Putra. Przedstawiono listę członków.

W ramach Klubu Parlamentarnego PO działa Klub Senatorów Platformy Obywatelskiej, zrzeszający 34 członków. Przewodniczącym klubu jest senator Stefan Niesiołowski. Przewodniczący przedstawił zarówno listę członków, jak i regulamin.

Porozumienie Ludowo-Narodowe jest wspólną reprezentacją w Konwencie Seniorów senatorów z Ligi Polskich Rodzin, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Samoobrony RP. Przewodniczącym porozumienia jest senator Ryszard Bender, zastępcami przewodniczącego senatorowie: Lesław Podkański i Mirosław Adamczak, sekretarzem - senator Margareta Budner. Porozumienie przekazało prezydium informację w części odnoszącej się do władz oraz składu, ale poprzez wskazanie klubów uczestniczących. Stwierdzono, że konieczne jest uzyskanie od przewodniczącego porozumienia senatora R. Bendera listy członków.

Prezydium Senatu zapoznało się z przedstawioną informacją dotyczącą oświadczeń senatorów o rezygnacji ze stanowisk i funkcji objętych tzw. niepołączalnością formalną. Stwierdzono, że wszyscy senatorowie, których dotyczą przepisy art. 103 i 108 konstytucji o niepołączalności mandatu senatorskiego z funkcjami i stanowiskami określonymi w tych przepisach oraz w innych ustawach, przekazali w obowiązującym terminie oświadczenie o złożeniu rezygnacji z zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji.

* * *

15 listopada 2005 r. odbyło się 3. posiedzenie Prezydium Senatu.

Prezydium rozpatrzyło wnioski przewodniczących trzech stałych komisji senackich odnośnie do zgody na wybór zastępców przewodniczącego. Wyrażono zgodę na wybór:

- trzech zastępców przewodniczącego Komisji Spraw Unii Europejskiej,

- trzech zastępców przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą,

- dwóch zastępców przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Prezydium przyjęło informację dotyczącą podziału miejsc w międzynarodowych zgromadzeniach parlamentarnych. Na początku każdej nowej kadencji Senatu RP następuje wybór senatorów, reprezentujących poszczególne kluby senackie, do stałych wspólnych delegacji Sejmu i Senatu do międzynarodowych zgromadzeń parlamentarnych. Parytet ustala się proporcjonalnie do liczebności klubu, a skład każdej z delegacji powinien odzwierciedlać pełną reprezentację Senatu. Podkreślono konieczność znajomości języków obcych, tak by członkowie tych delegacji mogli brać konstruktywny udział w pracach i dyskusjach podczas posiedzeń. Prezydium przyjęło następujący podział miejsc:

- Prawo i Sprawiedliwość - 16 miejsc (9 przedstawicieli i 7 zastępców),

- Platforma Obywatelska RP - 11 miejsc (6 przedstawicieli i 5 zastępców),

- Liga Polskich Rodzin - 2 miejsca (1 przedstawiciel i 1 zastępca),

- pozostali - 3 miejsca (2 przedstawicieli i 1 zastępca).

Prezydium przyjęło do wiadomości oświadczenia 5 senatorów o spełnianiu warunków do otrzymania uposażenia senatorskiego w pełnej wysokości. Senatorowie ci nie pozostają w stosunku pracy lub uzyskali urlop bezpłatny, nie prowadzą działalności gospodarczej lub zawiesili taką działalność, nie pobierają albo zawiesili emerytury lub renty.

Prezydium Senatu zapoznało się z informacją dotyczącą sposobu zapewnienia senatorom bezpłatnych przelotów i przejazdów przysługujących na podstawie ustawy z 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (art. 43. 1 i 2) i wynikającego z niej rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 28 grudnia 2001r. Rozporządzenie wskazuje wykonawców tych usług, opłacanych z budżetów Kancelarii Sejmu i Senatu: Polskie Linie Lotnicze LOT SA - w zakresie przelotów, przedsiębiorstwa PKS zrzeszone w Polskiej Izbie Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji oraz WARS SA. Marszałek Bogdan Borusewicz zauważył, że wskazanie w obowiązujących przepisach wykonawców usług stawia ich w pozycji uprzywilejowanej wobec zamawiającego te usługi urzędu. Uniemożliwia to obniżenie wydatków z budżetu. W tych okolicznościach np. oferowana Kancelarii Senatu przez LOT SA jednostkowa cena nie uwzględnia faktu, że kancelaria kupuje ponad 2500 przelotów rocznie i jest bliska cenie obliczonej według taryfy stosowanej przy zakupie biletu w dniu wylotu. Te okoliczności uzasadniają podjęcie prac nad nowelizacją tego rozporządzenia. Marszałek Senatu zapowiedział zwrócenie się do Ministra Infrastruktury z postulatem o dopuszczenie konkurencji w realizacji uprawnień przejazdowych parlamentarzystów.

Prezydium przyjęło do wiadomości informację w sprawie opieki lekarskiej udzielanej w trakcie posiedzeń Senatu.

Ponadto przedyskutowano sprawę zagranicznych wyjazdów senatorów. Podkreślono, że ostateczna decyzja co do wyjazdu leży w gestii marszałka Senatu, który podejmuje ją po przedłożeniu uzasadnienia merytorycznego oraz kosztorysu - przygotowanego przez Dział Spraw Międzynarodowych Biura Prezydialnego. Propozycje wyjazdów "polonijnych" przygotowuje, po ustaleniach na posiedzeniu komisji, przewodniczący Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą i przekłada je następnie do akceptacji marszałkowi Senatu. Podkreślono konieczność zwrotu paszportu dyplomatycznego przez senatora po każdym wyjeździe zagranicznym. Paszporty są deponowane w Dziale Spraw Międzynarodowych. Stwierdzono, że potrzebne jest wystosowanie pisma informacyjnego do wszystkich senatorów w sprawie zasad wyjazdów zagranicznych.

Podczas posiedzenia przedyskutowano także terminy posiedzeń Senatu. Stwierdzono, że należałoby podtrzymać tradycję, która ustaliła cykl dwutygodniowy, z początkiem posiedzenia w środę o godz. 11.00. Wskazano na potrzebę przygotowania kwartalnego harmonogramu posiedzeń Senatu.

Przypomniano, że termin zgłaszania kandydatów do Krajowej Rady Sądowniczej mija 17 listopada 2005 r. o godz. 24.00.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment