Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Z prac komisji senackich

3 listopada 2005 r.

Podczas posiedzenia Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich odbyło się pierwsze czytanie zgłoszonych przez grupy senatorów projektów uchwał w sprawie zmiany Regulaminu Senatu.

Przedstawione projekty, które rekomendowali w imieniu wnioskodawców senatorowie Roman Ludwiczuk, Robert Smoktunowicz i Antoni Szymański, zmierzały do wprowadzenia zmian w katalogu stałych komisji senackich.

Podczas dyskusji propozycje zmian w tej sprawie zgłosili senatorowie Przemysław Alexandrowicz, Jan Szafraniec i Jerzy Szmit.

Po rozpatrzeniu zgłoszonych projektów oraz zmian zaproponowanych w dyskusji komisja regulaminowa wprowadziła do rozpatrywanych projektów poprawki i postanowiła wnieść o przyjęcie przez Senat jednolitego projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Senatu. Na sprawozdawcę projektu uchwały w tej sprawie wybrano senatora Piotra Ł. J. Andrzejewskiego.

Zgodnie z projektem zaproponowano ustanowienie 16 następujących komisji stałych: Gospodarki i Finansów Publicznych; Kultury i Środków Przekazu; Nauki i Edukacji Narodowej; Obrony Narodowej; Ochrony Środowiska; Praw Człowieka i Praworządności; Regulaminowej i Spraw Senatorskich; Rodziny i Polityki Społecznej; Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej; Skarbu Państwa i Infrastruktury; Spraw Emigracji i Polaków za Granicą; Spraw Unii Europejskiej; Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej; Ustawodawczej i Regulacji Kodeksowych oraz Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu. W projekcie zawarto także nowy załącznik do uchwały Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z 23 listopada 1990 r. - Regulamin Senatu dotyczący przedmiotowego zakresu działania komisji senackich.

Ponadto Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich ustaliła ujednolicony wzór karty do głosowania tajnego w sprawie wyborów kandydatów na przewodniczących komisji i ich zastępców.

10 listopada 2005 r.

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich w sprawie rozpatrzenia zgłoszeń senatorów do stałych komisji Senatu RP.

Po rozpatrzeniu przedstawionych zgłoszeń komisja na podstawie art. 14 ust. 1 Regulaminu Senatu postanowiła przedstawić Izbie projekt uchwały w sprawie powołania komisji senackich. Na sprawozdawcę wniosku komisji w tej sprawie wybrano senatora Piotra Ł.J. Andrzejewskiego.

* * *

Na swym pierwszym posiedzeniu, pod przewodnictwem marszałka Bogdana Borusewicza, zebrała się Komisja Spraw Unii Europejskiej. Senatorowie wybrali kandydata na przewodniczącego komisji.

Kandydaturę senatora Edmunda Wittbrodta zgłosiła senator Urszula Gacek. W głosowaniu tajnym, które przeprowadzili senatorowie: Przemysław Berent, Margareta Budner i Jerzy Szymura, kandydaturę senatora E. Wittbrodta przyjęto jednomyślnie, 10 głosami.

Komisja postanowiła, że kandydaturę senatora E. Wittbrodta przedstawi Izbie senator U. Gacek.

* * *

Odbyło się pierwsze w szóstej kadencji Senatu posiedzenie Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, poświęcone wyborowi na kandydata na przewodniczącego komisji. Posiedzeniu przewodniczył marszałek Bogdan Borusewicz. W dyskusji senator Jan Szafraniec zgłosił kandydaturę senatora Antoniego Szymańskiego.

Głosowanie tajne w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego komisji przeprowadziła komisja w składzie: senatorowie Władysław Sidorowicz, J. Szafraniec i Zbigniew Trybuła. Powołani przez marszałka Senatu senatorowie stwierdzili, że kandydaturę senatora A. Szymańskiego przyjęto jednomyślnie, 8 głosami.

Ustalono, że kandydaturę senatora A. Szymańskiego zarekomenduje Izbie senator J. Szafraniec.

* * *

Pod przewodnictwem marszałka Bogdana Borusewicza odbyło się pierwsze w szóstej kadencji posiedzenie Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Porządek obrad przewidywał wybór kandydata na przewodniczącego komisji. W dyskusji senator Lesław Podkański zarekomendował na to stanowisko senatora Jerzego Chróścikowskiego.

W głosowaniu tajnym, przeprowadzonym przez senatorów Elżbietę Gelert, L. Podkańskiego i Marka Waszkowiaka, wzięło udział 10 senatorów. Za kandydaturą senatora J. Chróścikowskiego opowiedziało się 9 osób, głosów przeciwnych nie było, oddano 1 głos nieważny.

Ustalono, że zaaprobowanego przez Komisję Rolnictwa i Ochrony Środowiska kandydata przedstawi Izbie senator M. Waszkowiak.

* * *

Podczas pierwszego posiedzenia Komisji Praw Człowieka i Praworządności, któremu przewodniczył wicemarszałek Maciej Płażyński, przeprowadzono wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

W dyskusji senator Krzysztof Piesiewicz zgłosił i zarekomendował kandydaturę senatora Zbigniewa Romaszewskiego. Nie zgłoszono innych kandydatur.

Do przeprowadzenia głosowania tajnego w tej sprawie zgłosili się senatorowie: Aleksander Bentkowski, Andrzej Kawecki i Kosma Złotowski.

Po przeprowadzeniu tajnych wyborów przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania senatorowie sporządzili protokół tajnego głosowania; odczytał go senator A. Bentkowski. W głosowaniu wzięło udział 5 senatorów. Wyboru senatora Z. Romaszewskiego dokonano jednomyślnie, 5 głosami.

Wobec wyników głosowania wicemarszałek M. Płażyński stwierdził wybór senatora Z. Romaszewskiego na kandydata na funkcję przewodniczącego Komisji Praw Człowieka i Praworządności. Podczas posiedzenia plenarnego tę kandydaturę zarekomenduje Izbie senator K. Piesiewicz.

* * *

Senatorowie z Komisji Ustawodawczej zadecydowali o przedstawieniu Senatowi kandydatury senatora Janusza Gałkowskiego na stanowisko przewodniczącego komisji. Posiedzeniu komisji poświęconemu tej sprawie przewodniczył wicemarszałek Maciej Płażyński.

W dyskusji kandydaturę senatora J. Gałkowskiego zgłosił senator Jarosław Chmielewski. Swoją kandydaturę na to stanowisko przedstawił także senator Robert Smoktunowicz.

W głosowaniu tajnym, przeprowadzonym przez senatorów J. Chmielewskiego i Stanisława Piotrowicza, kandydaturę senatora J. Gałkowskiego poparło 3 senatorów, za kandydaturą senatora R. Smoktunowicza opowiedziała się 1 osoba.

* * *

Na swym pierwszym posiedzeniu zebrała się Komisja Gospodarki Narodowej. Posiedzeniu przewodniczył wicemarszałek Krzysztof Putra.

Porządek obrad przewidywał wybór kandydata na przewodniczącego komisji. W dyskusji senator Tadeusz Maćkała zgłosił na to stanowisko kandydaturę senatora Tomasza Misiaka. Senator Jarosław Lasecki zarekomendował senatora Marka Waszkowiaka.

W głosowaniu Komisja Gospodarki Narodowej zaakceptowała wniosek o przerwę w posiedzeniu i kontynuowanie obrad 15 listopada br.

* * *

Pierwszemu w szóstej kadencji posiedzeniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przewodniczył wicemarszałek Krzysztof Putra.

Zgodnie z porządkiem obrad komisja przeprowadziła wybór kandydata na stanowisko przewodniczącego komisji.

Po zgłoszeniu przez senatora Stanisława Karczewskiego kandydatury senator Elżbiety Rafalskiej senatorowie Andrzej Owczarek, Sławomir Sadowski i Mariusz Witczak przeprowadzili głosowanie tajne.

W głosowaniu za kandydaturą senator E. Rafalskiej opowiedziało się 11 senatorów, głosów przeciwnych i nieważnych nie było.

Ustalono, że przyjętą kandydaturę zarekomenduje na posiedzeniu plenarnym senator S. Karczewski.

* * *

Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą postanowiła zarekomendować Senatowi kandydaturę senatora Ryszarda Bendera na stanowisko przewodniczącego komisji. Pierwszemu w szóstej kadencji posiedzeniu komisji przewodniczył wicemarszałek Krzysztof Putra.

W dyskusji kandydaturę senatora R. Bendera zgłosił senator Ludwik Zalewski.

W głosowaniu tajnym, które przeprowadzili senatorowie: Roman Ludwiczuk, Andrzej Person, Czesław Ryszka i Piotr Zientarski, kandydaturę senatora R. Bendera przyjęto jednomyślnie, 22 głosami. Do zarekomendowania Izbie na posiedzeniu plenarnym zaaprobowanego kandydata wybrano senatora L. Zalewskiego.

* * *

Porządek dzienny pierwszego w szóstej kadencji posiedzenia Komisji Nauki, Edukacji i Sportu przewidywał wybór kandydata na przewodniczącego komisji. Posiedzeniu przewodniczył wicemarszałek Ryszard Legutko.

W dyskusji zgłoszono dwie kandydatury. Kandydaturę senatora Kazimierza Wiatra przedstawił senator Adam Massalski. Senator Waldemar Kraska zarekomendował na stanowisko przewodniczącego Komisji Nauki, Edukacji i Sportu senatora Adama Bielę.

W głosowaniu tajnym, które przeprowadzili senatorowie Roman Ludwiczuk, Andrzej Person i Zbigniew Szaleniec, za kandydaturą senatora K. Wiatra opowiedziało się 17 senatorów, 2 osoby poparły kandydaturę senatora A. Bieli.

Wobec wyników głosowania komisja postanowiła zarekomendować Izbie kandydaturę senatora K. Wiatra na stanowisko przewodniczącego komisji. Ustalono, że na posiedzeniu plenarnym przyjętą kandydaturę przedstawi senator A. Massalski.

* * *

Pod przewodnictwem wicemarszałka Ryszarda Legutki zebrała się po raz pierwszy w szóstej kadencji Komisja Spraw Zagranicznych. Tematem posiedzenia był wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

Podczas dyskusji senator Marek Rocki zgłosił kandydaturę senatora Stefana Niesiołowskiego. Następnie odbyło się głosowanie tajne w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych, które przeprowadzili senatorowie: Ryszard Górecki, Andrzej Sikora i Marek Ziółkowski. W głosowaniu kandydaturę senatora S. Niesiołowskiego poparto jednomyślnie, 11 głosami.

Komisja postanowiła, że kandydaturę senatora S. Niesiołowskiego zarekomenduje Izbie senator M. Rocki.

* * *

Podczas pierwszego w szóstej kadencji posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu senatorowie postanowili przedstawić Izbie kandydaturę senator Krystyny Bochenek na stanowisko przewodniczącej komisji. Posiedzeniu w tej sprawie przewodniczył wicemarszałek Ryszard Legutko.

W dyskusji kandydaturę senator K. Bochenek zarekomendowała senator Maria Pańczyk-Pozdziej. W głosowaniu tajnym, przeprowadzonym przez komisję w składzie: senatorowie Krzysztof Cugowski, Kazimierz Kutz i Jan Szafraniec, wzięło udział 11 senatorów. Za kandydaturą senator K. Bochenek opowiedziało się 10 senatorów, 1 osoba była przeciw.

Wobec wyników głosowania Komisja Kultury i Środków Przekazu postanowiła zarekomendować Senatowi kandydaturę senator K. Bochenek na przewodniczącą komisji. Ustalono, że podczas posiedzenia plenarnego tę kandydaturę przedstawi senator M. Pańczyk-Pozdziej.

* * *

Na swym pierwszym posiedzeniu, pod przewodnictwem wicemarszałka Macieja Płażyńskiego, zebrała się Komisja Obrony Narodowej. Porządek dzienny przewidywał wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

Po krótkiej dyskusji komisja postanowiła kontynuować obrady 15 listopada br.

* * *

10 listopada 2005 r., na kolejnym posiedzeniu, zebrała się Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich. Porządek dzienny przewidywał rozpatrzenie wniosków komisji senackich w sprawie wyboru kandydatów na przewodniczących komisji. Senatorowie rozpatrzyli następujące wnioski:

- Komisji Kultury i Środków Przekazu - o wybór senator Krystyny Bochenek

- Komisji Nauki, Edukacji i Sportu - o wybór senatora Kazimierza Wiatra,

- Komisji Praw Człowieka i Praworządności - o wybór senatora Zbigniewa Romaszewskiego,

- Komisji Rodziny i Polityki Społecznej - o wybór senatora Antoniego Szymańskiego,

- Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska - o wybór senatora Jerzego Chróścikowskiego,

- Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej - o wybór senator Elżbiety Rafalskiej,

- Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą - o wybór senatora Ryszarda Bendera,

- Komisji Spraw Unii Europejskiej - o wybór senatora Edmunda Wittbrodta,

- Komisji Spraw Zagranicznych - o wybór senatora Stefana Niesiołowskiego,

- Komisji Ustawodawczej - o wybór senatora Janusza Gałkowskiego.

Po rozpatrzeniu wniosków komisji Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich postanowiła, zgodnie z przedstawionymi propozycjami, zarekomendować Izbie przyjęcie projektu uchwały w sprawie wyboru kandydatów na przewodniczących komisji senackich. Na sprawozdawcę wniosku komisji w tej sprawie wybrano senatora Mieczysława Augustyna.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawczej przeprowadzono pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie uczczenia przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Święta Niepodległości.

Zgłoszony projekt rekomendował wnioskodawca senator Andrzej Mazurkiewicz. W projekcie uchwały w 87. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości złożono hołd pokoleniu Polaków, które doprowadziło do odrodzenia się Państwa Polskiego. Stwierdzono także, że pokolenie Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i setek tysięcy innych imiennych i bezimiennych bohaterów tamtych czasów dobrze zasłużyło się Polsce, dając wzór postępowania następnym pokoleniom, jak za Ojczyznę walczyć, jak jej bronić i jak ją kochać.

W dyskusji m.in. senatorowie A. Mazurkiewicz, Stefan Niesiołowski i Stanisław Piotrowicz zaproponowali wprowadzenie zmian do przedstawionego komisji tekstu.

W głosowaniu Komisja Ustawodawcza wprowadziła poprawki do projektu uchwały w sprawie uczczenia przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Święta Niepodległości i wniosła o przyjęcie przez Senat jednolitego projektu uchwały. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Janusza Gałkowskiego.

W przyjętym przez Komisję Ustawodawczą projekcie napisano:

Senat Rzeczypospolitej Polskiej, w 87. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, składa hołd pokoleniu Polaków, które doprowadziło do odrodzenia się Państwa Polskiego.

Droga prowadząca do odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli wiodła przez wojny, powstania, a także przez działania na rzecz narodowej świadomości i tożsamości. Jej uwieńczeniem była najwyższa ofiara złożona na ołtarzu Ojczyzny w walkach toczonych w czasie I wojny światowej. Niewielka grupa patriotów, która wyruszyła w 1914 roku z Oleandrów, aby obudzić Polskę do walki o wolność, powinna być dla nas wzorem, jak tak niewielu może uczynić tak wiele.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża głęboką wdzięczność za czyn zbrojny i przelaną krew w I wojnie światowej, powstaniach wielkopolskim i śląskich. Pamiętamy również o tych, którzy w wojnie polsko-bolszewickiej uratowali zagrożoną niepodległość Polski osłaniając Europę przed Armią Czerwoną.

Wyrażamy głęboką wdzięczność zarówno tym, którzy z orężem w ręku szli drogą prowadzącą do niepodległości, jak i tym, którzy poprzez działania dyplomatyczne doprowadzili do uznania bytu niepodległego Państwa Polskiego.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza, iż pokolenie Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i setek tysięcy innych - imiennych i bezimiennych - bohaterów tamtych czasów, dobrze zasłużyło się Polsce, dając wzór postępowania następnym pokoleniom, jak za Ojczyznę walczyć, jak jej bronić i jak ją kochać.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

15 listopada 2005 r.

Po przewodnictwem wicemarszałka Krzysztofa Putry Komisja Gospodarki Narodowej kontynuowała wybór kandydata na przewodniczącego komisji. Zgłoszeni na poprzednim posiedzeniu, 10 listopada br., kandydaci na to stanowisko senatorowie Tomasz Misiak i Marek Waszkowiak wyrazili zgodę na kandydowanie.

Następnie komisja przystąpiła do głosowania tajnego, które przeprowadzili senatorowie Stanisław Kogut, Andrzej Łuczycki i Jerzy Szmit. Za kandydaturą senatora M. Waszkowiaka opowiedziało się 12 senatorów, senatora T. Misiaka poparło 6 osób.

Wobec wyników głosowania Komisja Gospodarki Narodowej postanowiła zarekomendować Senatowi kandydaturę senatora M. Waszkowiaka na stanowisko przewodniczącego komisji. Ustalono, że przyjętą kandydaturę przedstawi podczas posiedzenia plenarnego senator S. Kogut.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Obrony Narodowej kontynuowała prace nad wyborem kandydata na przewodniczącego komisji. Posiedzeniu przewodniczył wicemarszałek Maciej Płażyński.

W dyskusji senator Henryk Górski zgłosił na to stanowisko kandydaturę senatora Czesława Rybki. W głosowaniu tajnym przeprowadzonym przez senatorów Władysława Ortyla, Piotra Wacha i Ludwika Zalewskiego kandydat uzyskał jednomyślne poparcie.

Po krótkiej przerwie w posiedzeniu senator Cz. Rybka złożył rezygnację z kandydowania na przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej. W tej sytuacji senator P. Wach przedstawił kandydaturę senatora Franciszka Adamczyka. W głosowaniu tajnym, przeprowadzonym przez senatorów H. Górskiego, P. Wacha i L. Zalewskiego, zgłoszoną w dyskusji kandydaturę przyjęto jednomyślnie, 6 głosami.

Ustalono, że na posiedzeniu plenarnym kandydaturę senatora F. Adamczyka zarekomenduje Izbie senator P. Wach.

* * *

Na swym pierwszym posiedzeniu zebrała się Komisja Zdrowia. Podczas posiedzenia, któremu przewodniczył marszałek Bogdan Borusewicz, dokonano wyboru kandydata na przewodniczącego komisji.

W dyskusji kandydaturę senatora Władysława Sidorowicza zgłosił senator Michał Okła. Powołani przez marszałka Senatu do przeprowadzenia w tej sprawie głosowania tajnego senatorowie: Margareta Budner, Janina Fetlińska i Elżbieta Gelert stwierdzili, że kandydaturę senatora W. Sidorowicza poparto jednomyślnie, 12 głosami.

Komisja postanowiła, że sylwetkę kandydata przedstawi Izbie na posiedzeniu plenarnym senator M. Okła.

* * *

Odbyło się posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich, podczas którego przygotowano projekt uchwały Senatu w sprawie powołania przewodniczących komisji senackich.

Senatorowie rozpatrzyli wnioski następujących komisji:

- Komisji Gospodarki Narodowej - o wybór senatora Marka Waszkowiaka,

- Komisji Obrony Narodowej - o wybór senatora Franciszka Adamczyka,

- Komisji Zdrowia - o wybór senatora Władysława Sidorowicza.

Po rozpatrzeniu wniosków komisji Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich postanowiła, zgodnie z przedstawionymi propozycjami, zarekomendować Izbie przyjęcie projektu uchwały w sprawie wyboru kandydatów na przewodniczących komisji senackich. Ustalono, że projekt uchwały w tej sprawie zarekomenduje Izbie senator Piotr Ł. J. Andrzejewski.

Kolejnym punktem porządku dziennego posiedzenia Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich były zmiany w składzie komisji senackich.

Senatorowie rozpatrzyli wnioski senatorów Ryszarda Ciecierskiego, Anny Kurskiej, Roberta Smoktunowicza oraz Antoniego Szymańskiego i postanowili zaproponować Senatowi podjęcie dwóch uchwał w sprawie zmian w składach komisji senackich, zgodnych z wnioskami przedstawionymi przez senatorów. Ustalono, sprawozdanie w tej sprawie podczas posiedzenia plenarnego złoży senator P. Ł. J. Andrzejewski.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Praw Człowieka i Praworządności dokonano wyboru zastępcy przewodniczącego komisji.

Kandydaturę senatora Krzysztofa Piesiewicza na to stanowisko zgłosił senator Zbigniew Romaszewski. W głosowaniu tajnym, przeprowadzonym przez senatorów Aleksandra Bentkowskiego, Andrzeja Kaweckiego i Kosmę Złotowskiego, uzyskał on jednomyślne poparcie.

Ponadto Komisja Praw Człowieka i Praworządności postanowiła, zgodnie z art. 58 ust. 3 regulaminu, wystąpić do Prezydium Senatu o zgodę na wybranie drugiego zastępcy przewodniczącego komisji.

Przewodniczący komisji senator Z. Romaszewski zwrócił się do członków komisji o przygotowanie propozycji dotyczących planu pracy. Podkreślił, że w najbliższym czasie komisja przystąpi do prac nad ustawą budżetową na rok 2006.

Senator A. Bentkowski przedstawił propozycję zmierzającą do skrócenia regulaminowego czasu pracy nad senackimi inicjatywami ustawodawczymi.

* * *

Porządek dzienny posiedzenia Komisji Rodziny i Polityki Społecznej przewidywał wybór zastępcy przewodniczącego komisji. W dyskusji kandydaturę senator Ewy Tomaszewskiej przedstawił senator Stanisław Kogut. W głosowaniu tajnym uzyskała ona jednomyślne poparcie członków komisji.

Ponadto Komisja Rodziny i Polityki Społecznej przedyskutowała plan pracy w najbliższym czasie. Zaproponowano zorganizowanie posiedzenie z ministrem pracy i polityki społecznej Krzysztofem Michałkiewiczem.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment