Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następna część dokumentu


KONTAKTY MIĘDZYNARODOWE

17 września br. wicemarszałek Maciej Płażyński uczestniczył w uroczystości otwarcia pierwszego ośrodka duszpasterskiego dla polskich emigrantów w Irlandii, w kościele św. Audeona w Dublinie. Przekazania kościoła wspólnocie polskiej dokonał podczas mszy świętej arcybiskup Dublina, prymas Irlandii Diarmuid Martin. Polski kościół reprezentował kardynał Józef Glemp. Na uroczystość przybyły tłumy Polaków mieszkających w Irlandii.

Było to wielkie wydarzenie, bardzo oczekiwane przez coraz liczniejszą polską emigrację w Irlandii. Otwarcie pierwszego ośrodka duszpasterskiego dla polskich emigrantów da początek całkowicie nowemu rozdziałowi w historii Polonii w tym kraju.

Zdaniem wicemarszałka M. Płażyńskiego, duszpasterstwo na emigracji to nie tylko sprawa wspólnoty wiary, ale spotkania Polaków-emigrantów i wspólnota języka. Wicemarszałek podkreślił, że życie emigracji od lat toczy się wokół polskich kościołów, dlatego otwarcie ośrodka duszpasterskiego w Dublinie to bardzo ważne wydarzenie. Jak stwierdził wicemarszałek, dla przedstawicieli polskiego parlamentu uroczystość była okazją do spotkania z Polakami w Irlandii oraz do rozmowy o oczekiwaniach, jakie mają w stosunku do państwa polskiego.

Obecnie w Irlandii mieszka około 200 tys. Polaków - w samym Dublinie około 70-80 tysięcy. Msze po polsku odbywały się dotychczas w kilkudziesięciu irlandzkich kościołach, ale Polacy chcieli mieć własna parafię. Abp D. Martin od razu przychylnie odniósł się do potrzeby naszych rodaków, kwestią był tylko wybór dogodnego kościoła. Ostatecznie Polacy otrzymali świątynię nieopodal dublińskiej katedry. Mają teraz miejsce, gdzie mogą się spotykać i poczuć ojczyznę.

* * *

24 września br. w polskim konsulacie w Grodnie, z udziałem przedstawicieli Senatu RP i miejscowej Polonii, odbyły się obchody Dnia Sybiraka.

Uczestniczyli w nich działacze nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi oraz działającego przy nim Stowarzyszenia Polaków - Ofiar Represji Politycznych, Sybiraków. Senat RP reprezentowali senatorowie Ludwik Zalewski i Dariusz Górecki.

Stowarzyszenie skupia ponad 300 osób z całej Białorusi, nie tylko z Grodzieńszczyzny, lecz także z okolic Brześcia, Mińska i Witebska. Jego przewodnicząca Halina Jakołcewicz stwierdziła, że po zeszłorocznym konflikcie wokół ZPB trudniej się działa. Ciężko się nam wiedzie, ale działamy. "Czujemy się teraz nawet bardziej zjednoczeni, nie dajemy się" - zapewniła.

"Zwołujemy się i spotykamy na każde święto i z innych okazji, ludzie sami dzwonią i się dopytują. Starają się nas wesprzeć w działaniach. Wszystkie organizacje działające przy ZPB są teraz jak jedna wielka rodzina. Nie damy się zastraszyć, bo jesteśmy u siebie, przecież nigdzie nie wyjeżdżaliśmy" - podkreśliła.

* * *

W dniach 28-29 września br. marszałek Bogdan Borusewicz uczestniczył w Pradze w nadzwyczajnym spotkaniu Stowarzyszenia Senatów Europy. W spotkaniu brała również udział minister Ewa Polkowska - szef Kancelarii Senatu. Gospodarzem spotkania był Senat Republiki Czeskiej, który obchodzi dziesiątą rocznicę swojego odrodzenia.

W swoim wystąpieniu na temat roli i funkcji Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w XXI wieku marszałek B. Borusewicz podkreślił, że podobnie jak inne parlamenty narodowe nasz parlament z chwilą przystąpienia do Unii Europejskiej utracił istotną część swoich dotychczasowych kompetencji.

"Aby zrekompensować uszczuplenie pozycji i roli parlamentów narodowych w stanowieniu prawa wystąpiła konieczność zapewnienia parlamentom narodowym instytucjonalnych możliwości wpływania na tworzenie prawa wspólnotowego Unii Europejskiej.

Sytuacja taka powoduje ogólne wzmocnienie roli parlamentów narodowych i przeciwdziała nie tylko zjawisku deficytu demokratycznej legitymacji Unii i jej poszczególnych organów, ale także zapobiega nadmiernej dewaluacji <<wewnątrzkrajowej>> pozycji tych parlamentów.

W ten sposób zabezpieczona jest demokracja w samej Unii, ale także demokracja na poziomie państw członkowskich" - stwierdził marszałek B. Borusewicz.

Na przykładzie naszego kraju marszałek przedstawił, jak w praktyce wygląda udział parlamentu, a zwłaszcza polskiego Senatu, w tworzeniu prawa wspólnotowego oraz jaki jest jego zakres.

"W 2004 r. przygotowano i uchwalono ustawę (tzw. kooperacyjną) o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej. Ustawa ta zobowiązuje rząd do współpracy zarówno z Sejmem, jak i Senatem we wszystkich sprawach związanych z członkostwem Polski w UE oraz do przedstawiania obu izbom parlamentu informacji o udziale Polski w pracach unijnych" - stwierdził marszałek B. Borusewicz

Marszałek podkreślił też, że wyzwania europejskie nie są jedynymi, jakie stoją przed polskim Senatem w bieżącym czasie.

"W płaszczyźnie poszerzania demokracji wyzwaniem wciąż najważniejszym jest z pewnością implementacja procedur poszerzających krąg osób partycypujących w procedurach parlamentarnych, w tym przede wszystkim w procedurach legislacyjnych. Proces ustawodawczy jest bowiem z założenia procesem włączającym różne ośrodki, grupy interesu, korporacje zawodowe i społeczne.

Wszystkie one w demokratycznym procesie tworzenia <<dobrego prawa>> muszą mieć możliwość wypowiedzenia swoich poglądów, interesów czy oczekiwań.

Wydaje się, że właśnie Senat, jako druga izba parlamentu jest, czy też powinien być tym miejscem, gdzie pozaparlamentarni uczestnicy postępowania ustawodawczego powinni mieć możliwość wpływu na tworzenie <<dobrego prawa>>" - powiedział marszałek Senatu podczas spotkania Stowarzyszenia Senatów Europy.

Stowarzyszenie Senatów Europy powstało z inicjatywy przewodniczącego Senatu Francji w listopadzie 2000 roku. Do stowarzyszenia przystąpiło 15 drugich izb parlamentów państw europejskich. Praskie spotkanie jest już dziewiątym z kolei. Cel stowarzyszenia to rozwijanie współpracy między członkami, wspieranie idei dwuizbowości w ramach demokracji parlamentarnej oraz wzmocnienie europejskiej świadomości i tożsamości.

Podczas pobytu w Pradze marszałek B. Borusewicz spotkał się z przewodniczącym Rady Federacji Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej Sergiejem M. Mironowem. Omówiono współpracę między Senatem RP a Radą Federacji. Uznano, że dyplomacja parlamentarna ma istotne znaczenie jako wzbogacenie kontaktów międzypaństwowych na szczeblu rządowym. Kontakty międzyparlamentarne powinny odbywać się nie tylko na szczeblu przewodniczących izb, ale też na szczeblach komisji i grup parlamentarnych, które umożliwiają rozwijanie współpracy dwustronnej w konkretnych obszarach. Przewodniczący S. Mironow wyjaśnił również zmiany zachodzące na rosyjskiej scenie politycznej. Na pytanie o przyszły kształt sceny politycznej w Rosji po zakończeniu prezydentury W. Putina, przewodniczący S. Mironow wyraził przekonanie, że będzie kontynuowany kierunek polityki wytyczony przez obecnego prezydenta. Jego zdaniem, W. Putin wskaże następcę i będzie aktywnie uczestniczył w życiu politycznym Rosji po zakończeniu swojej prezydentury.

Marszałek B. Borusewicz ponowił zaproszenie do złożenia wizyty w polskim Senacie przez S. M. Mironowa.

Marszałek Bogdan Borusewicz spotkał się także z przewodniczącym czeskiego Senatu Premyslem Sobotką. W rozmowie zwrócono szczególną uwagę na potrzebę zacieśnienia współpracy parlamentarnej w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Uzgodniono, że w najbliższym czasie zostanie zorganizowane spotkanie przewodniczących parlamentów państw GW w celu zajęcia wspólnego stanowiska wobec ryzyka opóźnienia procesu rozszerzenia strefy Schengen o kraje GW. Spotkanie to byłoby również okazją do omówienia bieżących spraw dotyczących Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Podczas pobytu w Pradze, w obecności ministra spraw zagranicznych Czech, marszałek B. Borusewicz i przewodniczący P. Sobotka podpisali wspólne oświadczenie w 25. rocznicę powstania Solidarności Polsko-Czechosłowackiej W oświadczeniu napisano:

"Mija 25 lat od podpisania przez przedstawicieli niezależnych środowisk Polski i Czechosłowacji konspiracyjnej umowy, która przewidywała wzajemną współpracę i wymianę informacji o demokratycznych inicjatywach w obu państwach. Przedstawiciele opozycji demokratycznej wobec totalitarnego systemu rządów zadeklarowali również wzajemne informowanie się i współdziałanie w obliczu represji stosowanych przez reżim komunistyczny wobec przedstawicieli inicjatyw niezależnych i niepodległościowych.

Solidarność Polsko-Czechosłowacka była unikalnym w Europie Środkowej przykładem poczucia wzajemnych więzi między Polakami, Czechami i Słowakami wywodzącymi się ze środowisk sprzeciwu wobec panującego wówczas systemu zniewolenia oraz wyrazem odpowiedzialności za przyszły kształt naszej części kontynentu. Dla wielu z nich poczucie konieczności obrony zasad demokracji i przestrzegania praw człowieka było impulsem do społecznego działania po odzyskaniu przez nasze państwa pełnej suwerenności i pozostaje nim nadal.

Pragnąc uczcić przypadającą właśnie rocznicę i chcąc dać wyraz naszemu uznaniu dla działaczy Solidarności Polsko-Czechosłowackiej za ich wkład w kreowanie demokratycznych przemian w tej części Europy i w budowanie przyjacielskich relacji między Polakami, Czechami i Słowakami, podpisujemy to wspólne oświadczenie".

Oświadczenie podpisali: przewodniczący Senatu Republiki Czeskiej Premysl Sobotka i marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Bogdan Borusewicz.

* * *

30 września br. wicemarszałek Maciej Płażyński wziął udział w uroczystym otwarciu odnowionego Domu Polskiego w Daugavpils na Łotwie.

Zabytkowy budynek Domu Polskiego został odnowiony ze środków Senatu RP. Obiekt został zakupiony przez Polaków, z ich własnych środków, w okresie międzywojennym. W czasach sowieckich odebrano go polskiej społeczności. Po odzyskaniu przez Łotwę niepodległości władze oddały nieruchomość miejscowej Polonii. Ze względu na zły stan techniczny podjęto decyzję o kapitalnym remoncie i modernizacji.

Otwarcie domu jest ważnym wydarzeniem dla bardzo aktywnego środowiska polskiego w Daugavpils. Odnowiony Dom Polski będzie m.in. siedzibą dyneburskiego Oddziału Związku Polaków na Łotwie, Centrum Kultury Polskiej, biblioteki, pracowni komputerowej, klubów młodzieżowych, sportowych i zespołów artystycznych.

Łotewska Polonia liczy około 60 tys. osób, w samym Daugavpils mieszka około 18 tys. ludności polskiej. W mieście i okolicach funkcjonują polskie szkoły, aktywnie działa Oddział Związku Polaków na Łotwie.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następna część dokumentu