Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

W dniach 4-6 lutego 2007 r., na zaproszenie marszałka Bogdana Borusewicza, z oficjalną wizytą w Polsce przebywał przewodniczący Senatu Republiki Czeskiej Premysl Sobotka wraz z delegacją. W skład delegacji wchodzili senatorowie Richard Sequens, Miroslav Skaloud, Ludmila Mullerova, Josef Novotny i Otakar Verovsky.

4 lutego delegację czeską przyjął marszałek Sejmu Marek Jurek. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o współpracy polsko-czeskiej i partnerstwie regionalnym w ramach Unii Europejskiej oraz o kwestiach związanych z przygotowaniem Deklaracji Berlińskiej i debaty nad Traktatem Konstytucyjnym UE.

Deklaracja Berlińska, przygotowywana przez Niemcy, jako kraj przewodniczący w tym półroczu UE, ma być przyjęta w marcu podczas uroczystego spotkania w Berlinie z okazji 50-lecia Traktatów Rzymskich, uważanych za początek EWG - poprzedniczki UE.

Tematem rozmowy były też sprawy amerykańskiej tarczy antyrakietowej, zwłaszcza w kontekście nastrojów opinii publicznej i stosunku ugrupowań politycznych do tej propozycji.

5 lutego czescy goście odwiedzili Gdańsk. Przewodniczący P. Sobotka, któremu towarzyszył marszałek B. Borusewicz, złożył kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Czescy senatorowie spotkali się z wojewodą pomorskim Piotrem Ołowskim. Rozmowa dotyczyła m.in. polityki regionalnej, reform samorządowych oraz współpracy władz samorządowych z administracją rządową w terenie. Goście rozmawiali także z prezydentem Gdańska Piotrem Adamowiczem oraz przewodniczącym Rady Miasta Bogdanem Oleszkiem.

6 lutego przewodniczący P. Sobotka został przyjęty przez marszałka B. Borusewicza. W spotkaniu wziął udział senator Ryszard Ciecierski.

Podczas rozmowy marszałek podkreślił, że Polskę i Czechy łączy dobra współpraca. W ocenie przewodniczącego P. Sobotki, jest ona obecnie jeszcze lepsza niż na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

Rozmówcy wskazali na potrzebę rozwijania kontaktów parlamentarnych, także roboczych na szczeblu komisji senackich, co znacznie ułatwi przepływ informacji między parlamentami. Zwrócili również uwagę na docenienie parlamentów narodowych przez Komisję Europejską.

Marszałek B. Borusewicz podkreślił znaczenie współpracy w ramach Grupy Wyszechradzkiej. Jego zdaniem, podpisanie deklaracji w sprawie Schengen to przykład zajęcia wspólnego stanowiska w sprawach unijnych. Marszałek opowiedział się za zapraszaniem na obrady członków Grupy Wyszechradzkiej przedstawicieli państw niezrzeszonych, także nienależących do UE, ale którym tego rodzaju spotkania ugruntują proeuropejską orientację.

Marszałek postulował, by państwa Grupy zajmowały stanowisko w istotnych sprawach europejskich. Proponował też, by spotkanie Grupy Wyszechradzkiej odbyło się przed majową Konferencją Przewodniczących Parlamentów UE.

Rozmówcy byli zgodni, że ważne sprawy do omówienia w ramach Grupy Wyszechradzkiej to: Schengen, eksport usług, bezpieczeństwo energetyczne, polityka wschodnia.

Unia Europejska, zdaniem przewodniczącego i marszałka, nie powinna dzielić się na państwa małe i duże ani na stare i nowe, ponieważ wszystkie kraje mają równie ważny głos. Wszystkie też zasługują na taką sama ochronę w sporach z państwami spoza UE. Obaj rozmówcy opowiedzieli się za poszerzeniem Unii.

Przewodniczący Senatu Republiki Czeskiej P. Sobotka zaprosił marszałka B. Borusewicza do złożenia oficjalnej wizyty w Pradze.

W Senacie delegacja czeska spotkała się także z przedstawicielami Komisji Spraw Zagranicznych.

Podczas rozmowy wskazywano na potrzebę intensyfikacji kontaktów parlamentarnych, zwłaszcza na poziomie komisji, co może sprzyjać wzmocnieniu pozycji senatu w obu krajach. Rozmawiano także o zwiększającej się roli parlamentów dwuizbowych.

Przewodniczący P. Sobotka poinformował, że kształtowaniem polityki zagranicznej w Czechach zajmują się rząd oraz parlament, którego rola w tym zakresie jest coraz bardziej znacząca. Jak stwierdził, stosunki polsko-czeskie są obecnie bardzo dobre.

Na zakończenie spotkania mówiono także o roli Komisji ds. Unii Europejskiej Senatu Republiki Czeskiej oraz Komisji Spraw UE Senatu RP w procesie legislacyjnym wynikającym z członkostwa obu krajów w UE.

W parlamencie spotkano się również z przedstawicielami Polsko-Czeskiej Grupy Parlamentarnej.

Czescy goście zostali przyjęci przez premiera Jarosława Kaczyńskiego. Rozmowa dotyczyła współpracy dwustronnej, Traktatu Konstytucyjnego oraz budowy tarczy antyrakietowej.

Rozmówcy wyrazili zadowolenie z doskonale układających się stosunków polsko-czeskich. Nawiązano m.in. do planowanej w dniach 19-20 lutego br. wizyty w Polsce premiera Republiki Czeskiej Mirka Topolanka.

Odnosząc się do Traktatu Konstytucyjnego, wyrażono potrzebę przeprowadzenia dwustronnych konsultacji w tej sprawie i dążenia do uzgodnienia wspólnego stanowiska, ponieważ głos dwóch lub kilku państwa będzie w UE lepiej słyszany niż głos pojedynczy.

Czescy senatorowie spotkali się ponadto z minister spraw zagranicznych Anną Fotygą. Podczas spotkania omówiono tematy dotyczące współpracy bilateralnej i w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Rozmówcy zgodzili się, że sukces w sprawie członkostwa w strefie Schengen z końcem 2007 r. jest wynikiem doskonałej współpracy w ramach czworokąta wyszehradzkiego.

W rozmowie poruszono również sprawy dotyczące umieszczenia na terytorium obu państw elementów systemu obrony przeciwrakietowej - Missile Defence. Wymieniono również poglądy na temat Traktatu Konstytucyjnego.

* * *

15 lutego 2007 r. wizytę w Senacie złożyła minister spraw zagranicznych Republiki Węgierskiej Kinga Goencz. Delegację przyjął marszałek Bogdan Borusewicz.

Marszałek Senatu przypomniał, że niedawno gościł na Węgrzech z okazji 50. rocznicy Powstania Węgierskiego. W tych uroczystościach wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz z Polski.

Minister spraw zagranicznych podziękowała marszałkowi za udział w obchodach tej ważnej dla Węgrów rocznicy. Podziękowała także za pomoc udzieloną wówczas przez Polaków węgierskim powstańcom. Podkreśliła, że wiele rodzin do dziś żyje tamtymi wydarzeniami. Dodała, że jej ojciec po 1956 r. został skazany na dożywocie i odsiedział w więzieniu 6 lat. Wielu jego przyjaciół straciło życie.

Marszałek B. Borusewicz zaakcentował, że Polskę i Węgry łączy podobna historia, dobre stosunki bilateralne, a także działalność w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Unii Europejskiej. Marszałek wyraził zadowolenie ze współdziałania państw Grupy Wyszehradzkiej, jako ostatni sukces wskazał uzgodnienie wspólnego stanowiska w sprawie wejścia do strefy Schengen. Jego zdaniem, tę współpracę należy wzmacniać.

W opinii minister K. Goencz, Schengen to wspaniały przykład wspólnego działania nowych państw UE, przekładający się na konkretne odczucia obywateli, którzy będą mogli przemieszczać się z państwa do państwa, nie zauważając, że przekraczają granice. "Stare" państwa UE nie rozumiały, jakie to dla nas ważne. W opinii minister, jest jeszcze wiele takich spraw, które nowe państwa Unii postrzegają inaczej niż "stare" i trzeba jeszcze włożyć dużo pracy, by nasze poglądy znalazły zrozumienie.

Podczas spotkania rozmawiano także o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i wspólnej polityki UE w tej sprawie, a także o stosunkach z Rosją.

* * *

15 lutego 2007 r. wizytę w Senacie złożył przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert. Delegację przyjął marszałek Bogdan Borusewicz.

Marszałek Senatu powiedział, że Niemcy są dla Polski najważniejszym sąsiadem politycznym i gospodarczym. Wszystkie napięcia w stosunkach między obu krajami są natychmiast w Polsce odczuwalne. Zdaniem marszałka, Polska chce brać udział w umacnianiu Unii Europejskiej. Podkreślił, że na nowo w Polsce przystępujemy do dyskusji nad Traktatem Konstytucyjnym. Marszałek zaznaczył, że polscy politycy mają uwagi do tego dokumentu, ale są elastyczni. W jego opinii, konstytucja reguluje niektóre obszary zbyt szczegółowo, a inne, bardzo ważne - jak na przykład wspólne bezpieczeństwo energetyczne - pomija.

Zdaniem przewodniczącego Bundestagu N. Lammerta, Unia Europejska potrzebuje konstytucji, ponieważ we wspólnocie 27 krajów muszą być określone pewne ramy, w których będzie ona funkcjonować. Zgodził się z marszałkiem, że traktat powinien określać tylko najważniejsze zasady funkcjonowania wspólnoty. Jednak podkreślił, że jest to dokument już przyjęty.

Według marszałka B. Borusewicza, po odrzuceniu konstytucji w referendach przez Francję i Holandię otwiera się pole do jej nowelizacji, trudno bowiem sobie wyobrazić, że te dwa kraje chciałyby ponownie głosować nad tym samym dokumentem. Dlatego dyskusja o Traktacie Konstytucyjnym powinna zacząć się od Francji i Holandii. Marszałek zaznaczył, że Polska nie dopuści do tego, by była inaczej traktowana niż pozostałe kraje UE. Przy tej okazji przedstawił problem embarga Rosji na nasze mięso.

Przewodniczący N. Lammert powiedział, że dobrze rozumie polskie obawy o bezpieczeństwo energetyczne, obawy że Rosja może gaz traktować jako narzędzie w rozgrywkach politycznych, ale dodał, że Polska nie jest jedynym krajem, któremu grozi takie niebezpieczeństwo. Podkreślił, że wszystkie kraje europejskie są uzależnione od dostaw energii z zewnątrz i należy tę zależność starać się zrównoważyć.

Marszałek B. Borusewicz mówił także o obawach odczuwanych w Polsce w związku z budową gazociągu północnego, a także o zagrożeniach ekologicznych i obniżeniu naszego bezpieczeństwa.

Jak stwierdził przewodniczący Bundestagu, w Niemczech polskie argumenty i obawy są znane. Jego zdaniem, przed finalizacją porozumienia między niemieckimi prywatnymi firmami a rosyjskim przedsiębiorstwem państwowym powinny zostać przeprowadzone rozmowy ze wszystkimi zainteresowanymi, wówczas nie byłoby takiej sytuacji. W jego opinii, obecny rząd niemiecki będzie zmierzał do rozszerzenia bezpieczeństwa energetycznego w kontekście europejskim.

Podczas spotkania rozmawiano także o wzmocnieniu współpracy międzyparlamentarnej.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment