Otwarcie konferencji

Otwarcie konferencji

Polityka państwa wobec handlu

Handel detaliczny w Polsce 2009: wielkość rynku i jego znaczenie dla gospodarki narodowej, tendencje, procesy przekształceń, oczekiwania konsumentów

Zmiany legislacyjne w kierunku wykluczenia uznaniowości w podejmowaniu decyzji ze strony administracji rządowej i samorządowej

Uproszczenie procedur dotyczących uzyskiwania pozwoleń inwestycyjnych

Ograniczenie kosztów pracy

Stosowanie zasad uczciwej konkurencji

O potrzebie zmian w systemie przyznawania koncesji na sprzedaż alkoholu

Wsparcie edukacji i szkolenia pracowników handlu oraz zwiększanie dostępu do funduszy przeznaczonych na ten cel

Dyskusja


Podsumowanie i zakończenie konferencji

Prezentacje
Wojciech Kruszewski
Andrzej Wojciechowicz
Czesław Grzesiak

Daniel Prałat
Pedro Martinho





Senator Jan Wyrowiński
Przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej



Szanowni Państwo!

Pragnę otworzyć konferencję zorganizowaną przez Komisję Gospodarki Narodowej Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Jestem przewodniczącym tej komisji od trzech miesięcy. Nazywam się Jan Wyrowiński. Pan senator Stanisław Jurcewicz jest członkiem komisji i zajmuje się również problematyką handlu.

Jest wśród nas pani senator Dorota Arciszewska-Mielewczyk. Bardzo serdecznie witam panią senator, która też tą problematyką się zajmuje i to bardzo skutecznie.

Witam również pana ministra Macieja Grabowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, oraz panią dyrektor Krystynę Wiaderny-Bidzińską, reprezentującą Ministerstwo Gospodarki, która będzie jednym z referentów.

Pan minister Adam Szejnfeld dwukrotnie rozmawiał ze mną na temat tej konferencji. Wyrażał osobiste zainteresowanie jej problematyką, niestety, wyjazd do Hiszpanii, zaplanowany bodajże już trzy miesiące temu, uniemożliwił jego obecność.

Mamy nadzieję z państwem senatorami, że to nie będzie ostatnie spotkanie dotyczące problematyki handlu. Jak państwo zebrani 4 grudnia przy „okrągłym stole” handlu stwierdzili, handel to 20% PKB, czyli jedną piątą polskiego PKB wytwarza się w sferze handlu i dystrybucji. I chociażby z tego powodu cały czas potrzebna jest pilne śledzenie wszystkich problemów, jakie towarzyszą tej dziedzinie gospodarki narodowej. Ta konferencja, w gmachu, w którym tworzy się prawo, w którym decyduje się o kształcie ustaw, również tych, które dotyczą państwa, ma  umożliwić państwa przedstawicielom, reprezentującym różne organizacje handlu, zasygnalizowanie nurtujących was problemów. Chciałem przy okazji powiedzieć, że uwzględniłem również prośbę pana Jana Rakowskiego, prezesa Kongregacji Przemysłowo-Handlowej, który też zabierze dzisiaj głos. Chodziło nam o to, aby ta reprezentacja jak najbardziej odpowiadała wszystkim, którzy uczestniczą w tym rynku i abyście państwo mieli okazję powiedzieć o tym, co was boli, z jakimi problemami stykacie się w waszej działalności, z nadzieją, że to będzie wysłuchane i poważnie potraktowane.

Witam raz jeszcze wszystkich państwa, którzy przyjęli to zaproszenie. Otrzymaliśmy ponad sto potwierdzeń. Frekwencja jest nieco niższa od tej, która wynikałaby z solennych zapewnień o przybyciu na dzisiejszą konferencję. Mam nadzieję, że nie jest to spowodowane lekceważeniem tej inicjatywy Senatu.

Witam również przybyłego właśnie pana senatora Kazimierza Kleinę, który jest przewodniczącym komisji pokrewnej, Budżetu i Finansów Publicznych, mającej w zakresie swej działalności również problemy związane z funkcjonowaniem handlu.

O tym, że poważnie traktujemy to spotkanie, niech świadczy również fakt, że będzie z niego sporządzony stenogram, który zostanie zamieszczony na stronie internetowej Senatu i zawsze będzie można wracać do tego, co tutaj powiedziano, co było przedmiotem tej konferencji.

Otwieram oficjalnie konferencję i jako pierwszą poproszę o zabranie głosu panią dyrektor Krystynę Wiaderny-Bidzińską z Ministerstwa Gospodarki. Bardzo proszę. 

Kancelaria Senatu, Biuro Informatyki, Dział Edycji i Poligrafii